Čeští BudgetBakers nabírají 160 milionů korun. Zakladatelé Degira s nimi chtějí postavit evropskou virtuální banku

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

budgetbakers

Foto: BudgetBakers

Michal Kratochvíl (CEO) a Jan Müller (zakladatel) z BudgetBakers

0Zobrazit komentáře

Velká investice, velká jména a velké plány. Tak by se dalo shrnout nové oznámení českého startupu BudgetBakers, do něhož se rozhodli investovat Jasper Anderluh a Niels Klok. Spoluzakladatelé významného evropského online brokera Degiro posílají do tuzemské firmy 6,25 milionu eur, což je přes 160 milionů korun, a zdaleka tím nekončí.

Investice bude rozdělena do tří let, přičemž investoři získají v BudgetBakers minoritní podíl. Pražský fintechový startup, který vyvíjí aplikace Wallet a Board pro správu osobních či firemních financí, se díky tomu bude moci rozrůst na evropském trhu a nizozemští podnikatelé s ním počítají také ve svých plánech na celoevropskou virtuální banku.

„BudgetBakers se stávají součástí fintechové platformy, která má v oblasti finančních služeb ty nejvyšší ambice. Naše technologie a know-how poskytujeme novému partnerovi, který je bude integrovat do budované celoevropské virtuální banky,“ popisuje Michal Kratochvíl, výkonný ředitel BudgetBakers.

Za nově vznikající platformou SnipTech stojí zmínění Jasper Anderluh a Niels Klok, kteří spolu s dalšími zakladateli budovali od roku 2008 online brokera Degiro. Koncem roku 2019 oznámili, že ho kompletně prodávají německému konkurentovi Flatex, přičemž se jednalo o obchod v řádech několika miliard korun.

budgetbakers-board

Foto: BudgetBakers

Aplikace Board od BudgetBakers pro podnikatele

Cílem Nizozemců je v těsné spolupráci s BudgetBakers a při využití jejich PSD2 licencí vybudovat novou panevropskou platformu, která bude svým zákazníkům poskytovat nejen moderní služby v oblasti správy osobních financí, ale zároveň také obohatí produktovou nabídku o další služby.

„Zároveň budou naše klíčové produkty Wallet a Board nadále fungovat jako samostatné aplikace, které budeme stále rozvíjet a rozšiřovat. Velmi se těšíme na nové výzvy, které nás v souvislosti s tímto zásadním krokem a pro nás rekordní investicí v následujících letech čekají,“ dodává šéf BudgetBakers Michal Kratochvíl.

Získané peníze tedy půjdou i do dalšího vývoje stávajících produktů. Před dvěma lety BudgetBakers představili aplikaci Board, s níž umožňují spravovat finanční toky podnikatelům, a dlouhodobě bodují s aplikací Wallet pro osobní finance. Předloni se jim rovněž podařilo rozvířit vody, když vykopli spolupráci s Komerční bankou, a loni oznámili, že plánují zavést ve svých aplikacích také možnost plateb.

„Zpřístupněním technologie BudgetBakers skrze API budou moci evropské banky, fintechy a další platformy třetích stran jednoduše implementovat velmi kvalitní PFM (personal finance management) řešení a nabídnout ho svým uživatelům. BudgetBakers vyvíjí prvotřídní technologii a SnipTech bude mít na starosti prodej a certifikaci systémů,“ říká ke spolupráci Frank Schuitemaker, který je ve SnipTechu zodpovědný za obchodní stránku v oblasti API.

„Nově vznikající panevropský projekt má velké ambice.“

Před BudgetBakers, kteří s mobilní aplikací pro správu osobních financí přišli poprvé už v roce 2014, je tak nyní další výzva. Již nyní s Walletem obsluhuje klienty po celém světě, přičemž většina z nich pochází z USA, Ruska či Indonésie. Dle údajů firmy dnes aplikaci využívá aktivně 500 tisíc uživatelů. Díky nové investici by měl přijít větší zásah také v Evropě.

„Nově vznikající panevropský projekt má velké ambice a chce se stát špičkou v oblasti poskytování finančních služeb,“ potvrzuje Jan Müller, technický ředitel a spoluzakladatel BudgetBakers, který firmu zakládal se současným produktovým manažerem Martinem Jiřičkou. V rozvoji postupně firmu podpořilo několik angel investorů, StartupYard a také Rockaway Jakuba Havrlanta – celkově do firmy poslali investice v řádu nižších desítek milionů korun.