Čeští experti na kogenerační jednotky mají velké plány v Polsku, Tedom Group tam spouští nový podnik
Společnost ze skupiny Jet Investment založila nový podnik s polským partnerem, jiným firmám bude nabízet své služby a dodávat levně elektřinu i teplo.
Polská čtyřicetimilionová ekonomika s ambiciózním plánem na dekarbonizaci láká čím dál víc třebíčskou strojírensko-energetickou skupinu Tedom. Ta už v zemi sice prodává své kogenerační jednotky, nově tam ale spolu s polským partnerem Polimex Mostostal založila společnost, která plánuje budovat a provozovat portfolio kogeneračních jednotek pro polské teplárenské a průmyslové firmy. Ročně by měl Tedom v Polsku postavit nízkoemisní zdroje o výkonu 10 megawattů.
Nová firma Polimex Energo je společným podnikem (takzvaným joint venture) českého Tedomu a polské energeticko-inženýrské společnosti Polimex Mostostal, každý z partnerů má podíl 50 procent. Vznik podniku schválily antimonopolní úřady obou zemí a hned po založení letos v dubnu začal polským průmyslovým a teplárenským společnostem nabízet vybudování a provozování kogeneračních jednotek. Ty vyrábějí elektřinu a teplo z plynu, popřípadě bioplynu a díky vysoce účinnému postupu patří mezi nízkoemisní zdroje.
„V Polsku bychom podle základního scénáře chtěli instalovat a provozovat kogenerace o výkonu 10 megawattů ročně, věříme ale, že polský trh slibuje mnohem větší potenciál,“ řekl Ladislav Zeman, CEO Tedom Group, která je součástí investiční skupiny Jet Investment. Pro ilustraci: výkon 10 megawattů odpovídá průměrné roční spotřebě sedmnáctitisícových Otrokovic.
Fungovat to celé má tak, že společnost Polimex Energo zákazníkům z řad firem a tepláren bezplatně nainstaluje novou kogenerační jednotku a současně jim bude dodávat teplo za cenu nižší než v případě vlastní výroby v plynovém kotli. Vedle tepla a modernizace topného systému navíc zákazníci získají i příjem z pronájmu prostor, ve kterých bude jednotka nainstalována.