Investiční skupina Jet Investment kolem brněnského miliardáře Igora Faita vstupuje naplno do Polska

Na investice v Polsku má skupina 2,5 miliardy korun a ráda by tam získala až osm průmyslových podniků. Chystá se i expanze do Německa.

Luboš KrečLuboš Kreč

igor

Foto: Jet Investment

Brněnský patriot a průmyslník Igor Fait

0Zobrazit komentáře

Aktivitám jihomoravského průmyslníka a milovníka funkcionalistické architektury Igora Faita je Česko už dávno malé. To nyní potvrdil tím, že jeho společnost Jet Investment otevírá v polské Varšavě svou pobočku. U severních sousedů už sice investovala i dřív, teď tam ale své plány výrazně posílila. A v příštích letech se chce stejnou cestou rozkročit i do Německa.

„V Polsku, stejně jako v celém regionu střední Evropy, investujeme do průmyslových firem už pětadvacet let. Náš investorský přístup je založen na úzké spolupráci nás jako investora s vedením společností a účasti na rozhodovacím procesu, což díky naší expanzi skrze lokální pobočky budeme dělat ještě efektivněji,“ uvedl partner Jet Investment Marek Malík.

Společnost v minulosti v Polsku vlastnila například výrobce pro železnici Kuźnia Ostrów Wielkopolski, vloni koupila gdaňský strojírenský gigant Rockfin a několik průmyslových nemovitostí. Do tří let plánuje investovat nejméně 100 milionů eur nákupem tří až osmi společností. Vyhlédnutých má osm projektů, z toho pět v Polsku.

Jet Investment Poland povede investiční manažer Marek Chłopek, který v minulosti spoluzakládal a následně dvacet let vedl kapitálovou skupinu Penton Partners. Polský tým bude mít výhledově šest až sedm zaměstnanců. Na starosti budou mít vyhledávání vhodných investičních cílů a jejich následné manažerské vedení.

„Je potřeba, aby polské firmě velel polský manažer. To je hlavní důvod vytvoření pobočky v Polsku a možná za rok za dva další pobočky v Německu. Druhým důvodem je, že časem chceme začít na polském trhu získávat také kapitál,“ vysvětlil v rozhovoru pro Hospodářské noviny zakladatel skupiny Igor Fait.

Firma Jet Investment se od vzniku v roce 1997 specializuje na vyhledávání investičních příležitostí do středně velkých společností výrobního průmyslu. Spolupodílníky jsou Igor Fait, Lubor Turza, Libor Šparlinek a Marek Malík. Ve fondech kvalifikovaných investorů spravuje aktiva včetně nesvolaného kapitálu ve výši 12 miliard korun, věnuje se také investicím do výrobních areálů, které pak pronajímá zpět firmám.

V minulosti vlastnila skupina Jet Investment firmy Less&Timber a Kordárna Plus, v roce 2020 koupila například energeticko-strojírenskou skupinu Tedom, loni přidala německou tiskařskou skupinu Euro-Druckservice GmbH, která v Česku vlastní tiskárny Svoboda Press, Typos a Severotisk či polský strojírenský Rockfin. V současnosti spravuje prostřednictvím fondu Jet 1 a Jet 2 například Strojírny Poldi nebo německo-rakouskou strojírenskou skupinu Hoeckle Group.

S přispěním ČTK