Čeští STRV vytvoří za více než 6 milionů Kč novou platformu pro populární kryptoměnu Dash

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

České vývojářské studio STRV získalo ve Spojených státech další zajímavou zakázku. Jak tuzemská firma prozradila pro CzechCrunch, pro společnost Dash DAO, stojící za populární kryptoměnou Dash, bude vyvíjet novou platformu pro správu návrhů, s nimiž přichází členové komunity. Právě ti o tom, že zakázku získá STRV, rozhodli svým hlasováním.

Dash je aktuálně čtrnáctá největší kryptoměna na světě a vyznačuje se hned několika zajímavými vlastnostmi. Mezi hlavní patří, že je decentralizovaně řízená, a to prostřednictvím organizace DAO (decentralizovaná autonomní organizace), která zároveň řeší také financování. I to má Dash unikátní – 10 procent vytěžených prostředků z každého bloku jde totiž do „společné“ pokladny, z níž se poté financuje další rozvoj kryptoměny.

Část peněz jde na vývojářský tým Dashe a další náklady DAO, ale o tom, na co se utratí zbylé peníze, již rozhoduje celá komunita. Přesněji řečeno majitelé alespoň 1 000 DASH (k 23. červenci 2018 5,4 milionu korun), kteří díky tomu mají rozhodovací pravomoci. Další jejich výhoda, jakožto hlavních akcionářů a členů DAO, je, že se mezi ně rozděluje 45 procent z každého vytěženého bloku. To znamená, že na ostatní, běžné těžaře pak zbývá jen 45 procent z celkového výtěžku v rámci daného bloku.

strv-h

Prostory karlínské centrály STRV

Objem pokladny raketově vzrostl

Když kryptoměna Dash startovala, měsíční rozpočet pokladny byl 17 tisíc dolarů na deset projektů. Dnes se ovšem vyplatí už zhruba 3 miliony dolarů měsíčně, o které se hlásí stále více projektů, a dosavadní platforma, kde se o nich diskutuje a hlasuje, DashCentral, již nestačí.

Dash DAO se proto rozhodla, že vytvoří novou platformu, která bude vyhovovat mnohonásobně vyšším objemům a lépe poslouží k vyhodnocování, které projekty stojí za to podpořit. Tato nová platforma se jmenuje DashNexus a 881 z celkem 1 017 hlasujících (tzv. master uzlů) před několika týdny rozhodlo, že jejím vývojářem bude české STRV. To má nyní v rukou klíčovou platformu pro další rozvoj celé kryptoměny Dash, jejíž komunita schválila nabídku českého studia za necelých 300 tisíc dolarů (zhruba 6,6 milionu korun).

dashnexus

Návrh nové platformy DashNexus

STRV uspělo mezi patnácti dalšími firmami, které měly o vývoj DashNexus zájem, a samo si muselo projít hlasovacím procesem na platformě, jíž nástupce bude nyní stavět. Že nejde jen o formalitu, ukázalo předchozí hlasování. DashNexus totiž nejprve měly vyvíjet Pivotal Labs ze San Franciska, ale komunitě kolem Dashe se zdál jejich návrh příliš drahý a odmítli ho. STRV nabídlo za stejný projekt zhruba o třetinu levnější cenu. Podobně jako u jiných projektů, také v tomto případě bude probíhat veškerý vývoj v pražské a brněnské pobočce STRV.

Nová zkušenost pro STRV

„Pro nás je na tom projektu zajímavé, že o něm můžeme od začátku otevřeně mluvit, což obvykle nemůžeme. Tady je od začátku vše veřejné, každý si může naši nabídku prohlédnout, takže je to pro nás nová zkušenost,“ prozradil CEO STRV Lubo Smid. Zveřejnění své odměny rozhodně není pro firmu standardní, ale jinak má vývoj DashNexus pochopitelně i své výhody.

TZ_Diktafon s umělou inteligencí, to je americká aplikace Otter, na jejímž vývoji se podílelo STRV_1

Přečtěte si takéČeští STRV se podíleli na vývoji chytrého diktafonu Otter, který získal investici 13 milionů dolarůČeští STRV se podíleli na vývoji chytrého diktafonu Otter, který získal investici 13 milionů dolarů

„Můžeme díky tomu ukázat, že máme o tuto oblast zájem. Není to tak, že jsme přesvědčili dva lidi ve firmě o tom, že jsme dobré studio a zvládneme to, ale přesvědčili jsme celou komunitu. To je pro STRV skvělá reklama pro další působení nejen na americkém trhu,“ přiznává Smid, jehož firma se právě na americké klienty zaměřuje nejvíce.

Napojení na celou komunitu je ale pro STRV důležité i z vývojářského pohledu. Každý krok s ní totiž bude moci konzultovat a bude tak mít jistotu, že vyvíjí něco, co poté všichni budou chtít využívat.

0015-2018-05-16 svi-chris_ciabarra-5865

Lubo Smid, CEO STRV

„Transparentnost a napojení na komunitu sítě Dash jsou pro nás zajímavé, protože právě master uzlové, kteří o projektu hlasovali a schválili ho, jsou zároveň těmi hlavními uživateli platformy, již stavíme. Snažíme se proto na každý náš významnější pokrok v designu a vývoji získat od komunity feedback, abychom si byli jistí, že dodáme to, co budou chtít využívat,“ dodal projektový manažer Fedor Filimonov, jenž má za STRV projekt DashNexus na starosti.

STRV pak při vývoji spolupracuje také se stálými členy Nexus týmu a celkem by mělo vytvoření nové platformy včetně všech nákladů vyjít Dash DAO na něco málo přes 460 tisíc dolarů (přes 10 milionů korun). Pokud půjde vše podle plánu, mohli by master uzlové začít využívat novou platformu na přelomu září a října letošního roku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym

STRV

STRV je česká technologická společnost zaměřující se na vývoj softwarových…

Klíčoví lidé

lubo-smid3

Lubo Smid

CEO