Čeští vývojáři z Ackee utržili 160 milionů. Šlápli do týmové aplikace pro hesla a krypta, které vyletělo
S bezpečnostními audity v kryptosvětě začali v Ackee nedávno. Loni už ale tvořily zhruba třetinu jeho příjmů, čemuž pomohl i růst celého trhu.
Čeští designéři a vývojáři ze studia Ackee začínali před více než deseti lety budovat byznys při studiích na ČVUT. Specializují se na mobilní i webové aplikace a digitalizaci a loni se vyšplhali v obratu na 160 milionů korun. Významnou měrou k tomu přispěla i nová kryptodivize, která v roce 2021, kdy startovala, vynesla půl milionu, ale loni to bylo už 53 milionů korun. Rozvíjí se také aktivity v Německu a po celém světě už registruje několik tisíc uživatelů nový projekt na sdílení hesel v rámci týmů. Stejně jako v předchozích deseti letech se studio podle svého vyjádření i v roce 2022 udrželo v zisku, který blíže nekomentuje.
V Ackee loni dokončili i velkou transformaci uvnitř firmy. Novou holdingovou strukturu tvoří česká IT agentura Ackee, její německá sestra Ackee GmbH, firma sdružující vlastní startupy Ackee startups a také společný projekt s Rockaway X s názvem Ackee Blockchain, který se specializuje na bezpečnostní audity v kryptosvětě.
Obrat agentur Ackee loni dosáhl na 106 milionů korun, dalších 53 milionů přidala blockchainová divize a zhruba půl milionu korun přinesl nový projekt Passwd, který se zaměřuje na správu týmových hesel. „Rok 2023 bude docela výzva, cílem je udržet si naše čísla i nadále,“ říká Josef Gattermayer, spoluzakladatel Ackee.
Do společného projektu s investičním kryptofondem Rockaway X se Ackee pustilo v roce 2021. Rockaway X do něj tehdy vložilo 14 milionů korun s tím, že se budou společně zaměřovat na bezpečnost na blockchainu, zejména u projektů nad Ethereem a Solanou. „V Ackee Blockchain se rok 2022 povedl mimořádně, povedlo se nám ještě svézt na doznívajícím bull runu, čemuž odpovídal i zisk,“ popisuje Gattermayer.
I letos prý cílí na stejná čísla jako loni, což přiznává, že je vzhledem k situaci na kryptotrhu ambiciózní. „Ale díky polštáři, který jsme si vyrobili, máme dostatečně dlouhou ranvej a můžeme se klidně věnovat i nevýdělečným činnostem, jako je psaní open source toolingu,“ doplňuje Gattermayer, který Ackee založil společně s Dominikem Veselým a Martinem Půlpitlem.
V rámci agenturního vývoje ukončilo Ackee v loňském roce práce na dvou projektech pro Livesport. Po třech letech předali do jeho rukou vývoj aplikace FlashSport a následně byl ve druhém projektu kvůli nesplněným očekáváním také ukončen projekt FlashNews, který v Livesportu vyvíjeli. Září i proto prý bylo jedním z nejtěžších měsíců v historii Ackee.
„Nenadále byl ukončen projekt FlashNews a zároveň nám dva klíčoví klienti ze Švýcarska a Německa přestali platit faktury. Ihned jsme nasadili krizové řízení, začali šetřit a vyhledávat nové příležitosti,“ říká Martin Půlpitel, CEO Ackee. Koncem roku se prý již situace uklidnila, i díky tomu, že se firma s dlužníky domluvila na splátkovém kalendáři.