Čeští vývojáři digitalizují ropný trh. Monitorují vrtné plošiny i větrné farmy na severu Evropy
Norská společnost Esgian má data o všech pobřežních vrtných plošinách na světě. Zpracovává je pro ni pražské studio WDF.
Norský Esgian a české WDF monitoruje ropné vrty i větrné farmy
Plánovaný přechod Evropské unie k alternativním zdrojům fosilních paliv nabral na obrátkách v souvislosti s ruským vpádem na Ukrajinu. Zefektivnit energetickou tranzici se snaží i norský Esgian spolu se svým českým softwarovým partnerem WDF. Esgian disponuje daty o všech sedmi stech pobřežních vrtných plošinách na světě i o rychle rostoucích větrných elektrárnách na moři. A právě tyto údaje pro norskou firmu zpracovává tým pražské společnosti.
České studio WDF se zaměřuje hlavně na zahraniční projekty. Společně se svým největším klientem, kterým je Esgian, vytvořili pražští vývojáři platformu, která je schopná analyzovat data trhu s ropnými plošinami a určovat hodnotu aktiv ropných společností.
„Pracujeme s rozsáhlou databází, kde mohou uživatelé – ropné společnosti, majitelé ropných zařízení nebo jejich správci – aktualizovat či přidávat data o trhu, filtrovat je a třídit, zobrazovat nebo upravovat kontrakty či specifikace ropných zařízení,“ popisuje produkt šéf WDF Vojtěch Strnad.
Největší výzvou byl pro jeho tým prý rozsah logiky výpočtu energetické náročnosti činnosti vrtných plošin. Do výpočtů totiž vstupuje řada faktorů jako geografická poloha, hloubka či vybavení vrtu. „Energie spotřebovaná na samotné vrtání je ovlivněna jednotlivými sekcemi. K energii z vrtání pak přičítáme energii spotřebovanou na provoz dalších zařízení na plošině,“ doplňuje Strnad.
Platformu pro norský Esgian dnes považuje za vysoce sofistikovaný systém, který na začátku vývoje představoval spoustu otazníků. „Jen samotné pochopení celé logiky a její přetavení do softwarové aplikace bylo docela oříšek. Problém byl nicméně taky v náročnosti a výkonu serveru, aby zvládl takové výpočty provádět,“ upozorňuje projektový manažer WDF Jan Dvořák.
Výsledná aplikace nevypočítává pouze reálnou spotřebu pro každý den podle skutečné činnosti, ale umí také predikovat množství potřebné energie podle nastavení zakázky. Kvůli komplexnosti mohou výpočty trvat klidně i několik minut.