Evropa stopla ruské uhlí. Tamní ropa ale jen tak nahradit nepůjde, říká expert z Norska
Jen za minulý rok nakoupilo Česko polovinu dovezené ropy právě z Ruska.
Evropská unie se včera shodla na pátém balíku protiruských sankcí a stopla dovoz ruského uhlí. Velký problém ale představuje i ruská ropa. Minulý rok Evropa skoupila skoro polovinu ruského ropného exportu, je tak jejím největším odběratelem. Nahradit ji nebude podle Davida Cartera Shinna z norské společnosti Esgian jednoduché. Případné zvýšení produkce v dalších zemích vyvážejících ropu totiž podle něj v krátkodobém horizontu nemůže evropskou spotřebu pokrýt.
Úplné či postupné vyřazení ruské energie kvůli válečným zločinům na Ukrajině oznámily Spojené státy, Kanada a Spojené království. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzývá k zastavení nákupů ruské ropy všechny státy Evropské unie. Ta si prozatím stanovila cíl zbavit se závislosti na ruských palivech nejpozději do roku 2030.
„Ukrajině jsme poslali miliardu eur. Zdá se to hodně, ale miliardu eur platíme Putinovi každý den. Musíme snížit závislost na Rusku,“ prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Tento týden odhlasovala Unie v rámci balíku sankcí zákaz dovozu ruského uhlí.
V listopadu 2021 představovala ruská ropa necelých 30 procent dovozu do EU, u ropných produktů šlo zhruba o 15 procent
Ropa a zemní plyn bude podle předsedy Evropské rady Charlese Michela dříve či později následovat. Na rozdíl od zákazu uhlí však nejsou členské státy EU v otázce embarga na ruskou ropu či plyn jednotné. Proti úplnému odstřižení od ruské ropy či plynu se staví zejména Německo, Rakousko či Maďarsko.
Dojde-li skutečně na lámání chleba, Evropa příští zimu bez ruského plynu zvládne. Alespoň to vyplývá ze studie evropského think-tanku Bruegel. Co se týče ropy a produktů z ní, jsou však Česko i Evropa daleko zranitelnější.
Jen za minulý rok nakoupilo Česko polovinu importu ropy právě z Ruska. Evropa tak zažívá urgentní energetickou výzvu, kterou plánovala pozvolna řešit dohodou Green Deal až do uhlíkové neutrality naplánované Evropskou komisí na rok 2050.