Chorvatský startup chce lépe spojit lidi s digitálním světem. Investuje do něj česko-slovenský fond

SpectreXR chce, aby lidé ovládali počítačové prostředí prostými gesty rukou, jak je to přirozené v běžném životě a komunikaci.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zaka-vc-2

Foto: Zaka VC

Zakladatelé fondu Zaka VC Peter Zálešák a Ján Kasper

0Zobrazit komentáře

Česko-slovenský rodinný venture fond Zaka VC investuje do startupu, jehož technologie užívané v rozšířené realitě mají prý potenciál změnit způsob, jak se lidé chovají v online prostoru. Cílem chorvatského startupu Spectre XR je překlenout propast mezi člověkem a digitálním světem. Ideálně tak, aby člověk namísto specifických ovladačů používal v počítačem generovaném prostředí obyčejná gesta rukou, jak jsme zvyklí v realitě. Podívejte se na telegrafický souhrn nové startupové investice.

Zainvestovaný startup: Spectre XR

Kdo investuje: Zaka VC, Wise Guys a čtyři andělští investoři

Kolik a v jakém kole: 350 tisíc eur (8,6 milionu korun), preseed kolo

Sídlo startupu: Chorvatsko

Co startup dělá: Extended reality, chce dosáhnout přesné a intuitivní interakce lidských rukou a digitálního světa pomocí přístupu založeného na fyzice ­­– podobně jako komunikujeme v reálném životě.

Zakladatel: Ivan Rajkovič, jenž říká: „Nikdy jsem neměl rád různé ovladače, joysticky nebo jakákoli jiná vstupní zařízení, která mi připadala nepřirozená. Naším cílem a snem je intuitivní používání holých rukou tak, jak to děláme od narození.“

Jak je startup velký: „Od založení společnosti jsme úspěšně uzavřeli dvě kola získávání finančních prostředků v celkové výši 550 tisíc eur (13,5 milionu korun), do kterých investovali tři rizikoví a čtyři andělští investoři. Kromě toho jsme dokončili grantové projekty Evropské unie a chorvatské vlády v celkové hodnotě 300 tisíc eur (necelých 7,5 milionu korun) a úspěšně jsme vyvinuli a realizovali komerční projekty v hodnotě více než 200 tisíc eur (necelých 5 milionů korun). V příštím roce očekáváme rychlý růst,“ popisuje Rajković.

Proč je to zajímavé a jaký je potenciál: „V tomto případě to byl především motivovaný tým, který nás přesvědčil o svém nasazení. Při hlubších diskuzích jsme viděli, že zakladatelé mají mimořádně jasnou vizi, o kterou usilují, a velmi dobře organizovanou realizaci,“ říká Jan Kasper, spoluzakladatel a řídící partner Zaka VC.

Na co startup plánuje využít investici: Rozšíření týmu, další expanze, propojení s novými partnery – prozatím už existuje připojení k NTSA (National Training and Simulation Association) a NSC (National Simulation Center), protože Spojené státy jsou považovány za nejpokročilejšího a nejdynamičtějšího hráče v oblasti rozšířené reality.

Vše o startupových investicích

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym