Našli způsob, jak proslavit fotbal v českých vesnicích. Kuriózní záběry ze zápasů baví Instagram

Druhým rokem na Instagramu budují účet, který má za cíl zvednout zájem o venkovský fotbal. A minimálně podle reakcí fanoušků i klubů se to daří.

Filip HouskaFilip Houska

vesnicky-fotbal-mvp

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Vesnický fotbal starter pack

0Zobrazit komentáře

Víkend co víkend obráží české dědiny, aby se na nejzábavnější fotbalové střety nejen dívali, ale dokonce se na nich i sami podíleli. Jsou to amatérští fotbalisté, mimo jiné jsou ale i rozhodčí, což ve vesnických ligách občas tak je. K tomu chodí do práce a studují, především ale na českém internetu budují místo pro fandy, kterým servírují ty nejlepší momentky z nižších soutěží. „Věříme, že tím nakopáváme zájem o vesnický fotbal,“ říkají tvůrci stejnojmenné instagramové komunity.

Zatímco vrcholí prestižní Liga mistrů a ve špičkových evropských soutěží se svádí tvrdé boje o první místa, ve fotbalových arénách na českých vesnicích teče pivo proudem, doplňuje se hořčice ke klobásám a urputně se fandí týmům, které v televizi dost možná nikdy neuvidíte. Zato jsou ale jejich zápasy klenotem nejen českého Instagramu.

„Nenašli jsme žádný český profil s vesnickým fotbalem, tak jsme se rozhodli to změnit,“ říká pro CzechCrunch tvůrce účtu Vesnický fotbal, který si v rámci připravovaného překvapení pro fanoušky přeje zůstat v anonymitě. „Plus nám přišlo, že fotbal na vesnicích upadá a my jsme si říkali, že se to tímto projektem pokusíme aspoň trochu zachránit,“ dodává.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Vesnický fotbal (@vesnickyy_fotbal)

Předloni na jaře proto začal na sociální sítě dávat zajímavé momentky z různých zápasů venkovských soutěží. A slovem zajímavé rozumějte vtipné, povedené, kuriózní, bizarní, stylové… Nebo prostě typicky vesnické. „Chtěli jsme ukázat, že i takový fotbal může diváky bavit – a pro klub je jen dobře, když se dokáže zviditelnit,“ pokračuje zakladatel profilu.

Zpočátku vedl účet sám, později přibral dva další kolegy, aby stíhal odbavovat vše, co se na něj hrnulo. Loni se totiž o Vesnickém fotbalu dozvědělo rekordní množství lidí a jen v počtu sledujících vyrostl o více než dvacet tisíc fanoušků, tedy zhruba o dvě stě procent. Spolu s tím se zvýšilo i potenciální množství obsahu, který by se na účtu mohl objevit.

juani-z-moravy-fnl-x

Přečtěte si takéJuani z Moravy: V hospodě vymysleli účet, který baví InstagramZ hospodského nápadu virální hit. Český Instagram ovládli parodiemi, ve kterých se pozná každý z nás

Protože trojice správců amatérský fotbal aktivně navštěvuje (nehledě na to, že ho sama hraje nebo utkání řídí z pozice rozhodčích), původně si videa ze zápasů pořizovala sama. Protože téměř vždy se během vesnického utkání stane něco, co by mohlo bavit i dny či týdny po závěrečném hvizdu. Dnes ale jejich strategie jen na vlastním obsahu nestojí.

„Tím, že jsme za poslední dobu vyrostli na více než třicet tisíc instagramových sledujících a některá videa čítají stovky tisíc zhlédnutí, dostáváme desítky zpráv denně i se záběry od fanoušků, kteří by je chtěli na našem profilu publikovat. To nám vyhovuje, protože nemůžeme být u všeho. A když se do toho zapojí komunita nadšenců, je to lepší pro všechny,“ říká autor profilu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Vesnický fotbal (@vesnickyy_fotbal)

Každý den proto vypustí alespoň jeden příspěvek, který by žádný příznivec hraní fotbalu na vesnicích neměl minout. A často jde o komické situace, které by se jinde nestaly. Tvůrci ale nepublikují jen kvůli posměškům, ale soustředí se i na to, aby zachytili například povedené góly, velmi pěkné centry nebo mnohdy zákeřné a nebezpečné fauly.

Čím dál více dávají na odiv i kontroverzní utkání, respektive podivná rozhodnutí rozhodčích, kteří bývají terčem zloby. „Protože sami jezdíme na utkání v roli rozhodčích, víme z vlastní zkušenosti, jaké to je. My bychom se ale nikdy nesnížili na úroveň, abychom na zápas přijeli třeba pod vlivem. Emoce v tom ale jsou a vždycky budou,“ říká hlava Vesnického fotbalu.

Když se nám podaří lidi nalákat na fotbal v jejich vesnicích, kde třeba zaplatí nějaké drobné za vstup pro podporu klubu nebo si koupí nějaké dobroty v tamní hospodě, budeme za to rádi.

Přes více či méně vtipná a zajímavá videa, kterých už mají venku přes několik set, se chtějí zaměřovat na jediný hlavní cíl: podpora amatérského fotbalu. Jak sám zakladatel profilu říká, jsou v kontaktu mimo jiné s profesionálními fotbalisty, kteří jejich snahy podporují, protože ví, že fotbal na vesnicích je stejně tak oblíbený jako ten na nejvyšší úrovni.

O Vesnickém fotbalu ví například prvoligová Mladá Boleslav, která se s nimi před časem spojila, aby tvůrcům věnovala podepsaný dres celého týmu do soutěže. S tvůrci v rámci jedné z vyhlášených soutěží spolupracoval i známý český masér Matěj Čermák. A komunitu podpořil i Martin Hála, bývalý hráč olomoucké Sigmy a pražské Bohemky, nebo fotbalista Vít Beneš.

„Uvidíme, kam se to celé dostane. Když se nám podaří lidi nalákat na fotbal v jejich vesnicích, kde třeba zaplatí nějaké drobné za vstup pro podporu klubu nebo si koupí nějaké dobroty v tamní hospodě, budeme za to rádi. Zároveň věříme, že tím můžeme zvednout zájem také u mladých, kteří se budou registrovat do starších žáků nebo dorostu.“

Stejně jako v případě člověka, který baví český Instagram svými nápaditými fúzemi slavných filmových scén, ani Vesnický fotbal zatím nechce prozradit svou totožnost. Možná je to ale součást plánu, jehož odhalení chystají v dohledné době. Ani o něm ale zatím nechtějí mluvit. „Vše je v procesu, lidé se o tom včas dozví,“ lákají.

Znervózňuje vás dění na finančních trzích? Jejich fungování i průšvihy popisují tyhle filmy a seriály

Do světa financí není tolik vidět, dění v něm ale má dalekosáhlé důsledky. Co nejlepšího si můžete ze světa peněz, ale i machinací a korupce pustit?

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

finance-films-1

Foto: Falcon-Claudette Barius/Netflix-Paramount Pictures/YouTube

Filmy Peníze těch tupců, Prací automat a Sázka na nejistotu

0Zobrazit komentáře

Americký prezident Donald Trump započal svoje druhé funkční období teprve před třemi měsíci, už se ale stihl postarat o celou řadu zneklidňujících momentů. Tím posledním a možná nejvýraznějším je zavedení vysokých cel na dovoz zboží z většiny zeměkoule, čímž spustil globální obchodní válku a zapříčinil masivní propady na akciových trzích. Nedlouho po tom cla pozastavil, trh je ale stále nejistý, diskutovalo se dokonce o možné ekonomické recesi. Jak by něco takového mohlo vypadat v zákulisí, ukazují filmy, které jsme vybrali.

Asi málokdo se bude divit, pokud se za několik let objeví hvězdně obsazený film, který se ponoří do detailů fungování mezinárodního obchodu, clení a obchodních válek. Většina z titulů na našem seznamu se zaměřuje na recesi z roku 2008, náhlá panika a snaha se ze situace dostat, kterou zachycují snímky jako Den před krizí nebo Sázka na nejistotu, nápadně připomínají i nedávné dění. Nestabilní situace na finančních trzích se přitom může stát také ornou půdou pro různé podvody nebo zneužívání postavení, což jsme do výběru zahrnuli také.

Volili jsme přitom mezi tituly, které vycházejí ze skutečnosti a svoje diváky poučí i pobaví, zároveň jsou dostupné i na známých streamovacích službách. Nakonec seznamu jsme pak zařadili pár fikčních titulů s podobnou tematikou.

Sázka na nejistotu

Netflix   |  2016  |  130 min.  |  ČSFD

Možná nejlepší film režiséra Zprávaře a K Zemi hleď! je široce známý, na tomto seznamu ale nesmí chybět a po čase není od věci si ho připomenout. Dění v roce 2008 nahlíží perspektivou obchodníků s akciemi, kterým se ji podařilo předpovědět dříve než komukoliv jinému – a obrovsky na tom zbohatli. Vsadili na to, že globální ekonomika se otřese v základech. Vedle toho, jak je snímek zábavný (meme s Margot Robbie, co něco vysvětluje ve vaně, dalece překonal hranice filmu i jeho tématu), zároveň nabízí až překvapivě edukativní pohled.

Finanční krize

Netflix   |  2010  |  109 min.  |  ČSFD

Oscarový dokument, jímž nás provádí hlas Matta Damona, komplexním způsobem mapuje, co ke globální finanční krizi v roce 2008 vedlo. Ukazuje přitom rozsáhlou korupci a zcela zásadní střety zájmů, které prostupovaly celým americkým finančním systémem, politikou a dokonce i katedrami ekonomie na těch nejprestižnějších univerzitách. Ačkoliv má pouze odstup několika let, ukazuje také, jak málo se změnilo. Je proto do určité míry relevantní i dnes, ne jen jako historický dokument.

Den před krizí

KVIFF.TV   |  2011  |  107 min.  |  ČSFD

Do třetice o recesi z roku 2008 – tentokrát perspektivou vedení fiktivní investiční firmy v jeden z prvních dnů krize. Když finanční analytik Peter Sullivan odhalí, že se brzy zhroutí jedna velká banka, spustí lavinu složitých rozhodnutí, které zásadně ovlivní životy nejen lidí ve firmě, ale také bezpočet dalších. Na jednu stranu Den před krizí ukazuje nečernobílý obraz těchto událostí, na druhé je v něm těžké najít jakkoliv heroické postavy. Přesto jde o dramatickou i poučnou podívanou se skvělým obsazením.

Peníze těch tupců

Netflix   |  2023  |  104 min.  |  ČSFD

Počátkem roku 2021 se udála velmi zvláštní, pro jednou ne tak hrozná (nejste-li investiční bankéř) věc. Skupině uživatelů diskusního fóra Reddit, která rozhodně není součástí establishmentu obchodování s akciemi, se podařilo vyburcovat náhlý nárůst valuace firmy GameStop na téměř třicetinásobek původní hodnoty a zruinovat tím predátorský byznys zavedených investičních institucí. O dva roky později do kin dorazila komedie, kde se ještě výrazněji podtrhuje aspekt boje Davida s Goliášem, malých investorů s miliardovými firmami. Pokud by se takový příběh neodehrál ve skutečnosti, působil by skoro příliš šíleně.

Prací automat

Netflix   |  2019  |  96 min.  |  ČSFD

Jelikož za Pracím automatem stojí notorický režisérský hračička Steven Soderbergh, místo dokumentu o korupci odhalené v Panama Papers nebo satiře o bizarnosti celého systému dostáváme experimentální kombinaci obojího. I díky jménům jako Meryl Streep, Gary Oldman, Antonio Banderas nebo Jeffrey Wright nicméně celek funguje. Je to velice kritický pohled na současný finanční svět a jeho nedostatky, podaný tak srozumitelně, jak to jen jde.

Špinavý prachy

Netflix   |  2018-2020  |  12 epizod  |  ČSFD

Špinavý prachy není dokument o jednom konkrétním problému z finančního světa, ale antologická série popisující různé formy korporátní korupce a nenasytnosti, které vedou k utrpení nevinných lidí i přírody. Jednotlivé epizody se, někdy z osobního pohledu režiséra, zabývají emisním skandálem Volkswagenu, vykořisťovatelskými půjčkami, praním peněz v obří bance HSBC, pochybným vzestupem banky Wells Fargo nebo Donaldem Trumpem. Společným jmenovatelem všech případů je odhalování nekalostí, které jsou některé firmy i jednotlivci ochotni udělat pro zisk, když si myslí, že se nikdo nedívá.


Nakonec uvádíme pár tipů na seriály ze světa finančních institucí, které nevycházejí přímo ze skutečných událostí, ale stále vyobrazují aspekty jeho reálného fungování, ať už se to týká typů lidí, které přitahují, nebo událostí, jež jimi hýbou. Platí přitom pravidlo, že problémové situace a postavy vytvářejí atraktivnější příběhy.

Miliardy

Max   |  2016-2023  |  7 řad  |  ČSFD

Newyorský státní zástupce Chuck Rhoades se zaměřuje na rozkrývání a potírání insider tradingu a je v tom velmi úspěšný. Bankéř z hedgeových fondů Bobby Axelrod, který svou pozici rozsáhle zneužívá, ale bude jeho nejtěžší případ. Nejen kvůli tomu, jak je dobrý, ale také proto, že zaměstnává Chuckovu ženu Wendy a nezdráhá se to proti svému nepříteli použít. Miliardy jsou spíš drama z finančního prostředí, než aby se přímo zaměřovaly na detaily fungování tohoto světa.

Sektor

Max   |  2020-dnes  |  3 řady  |  ČSFD

Tento britský počin není vždy snadné sledovat. Málokterá postava je sympatická, velké kancelářské prostory plné obrazovek s grafy nejsou zvlášť vizuálně atraktivní a v dialozích se řeší často složité finanční záležitosti, jimž neobeznámený divák neporozumí. Přesto ale dokáže být rychle odsýpající vyprávění Sektoru poutavé a osudy hrdinů i antihrdinů zaujmou. Ukazují přitom mnoho z toho, co dnes znamenají peníze, v čem systém vidí hodnotu a jak ovlivňuje lidi, kteří v něm chtějí uspět. A není ani potřeba finanční krize na to, aby jimi otřásl.