Chystá se olympiáda s dopingem. Oficiální hry jsou zkorumpované, rozdrtíme rekordy a odemkneme lidský potenciál, hlásá
Organizátor Enhanced Games chce vidět šedesátileté atlety, jak boří rekordy Usaina Bolta. Prý to pomůže celé společnosti.
Olympiáda je zkorumpovaná, pokrytecká a po každém ročníku světového sportovního klání hromady atletů kvůli pozitivním nálezům na doping stejně vracejí své medaile. Tak proč doping prostě nepovolit? V jádru nesmírně jednoduchou, ale samozřejmě extrémně kontroverzní myšlenku do konkrétního činu proměnil australský podnikatel Aron D’Souza. Vyhlásil vlastní verzi vrcholového sportovního klání. S dopingem.
Enhanced Games, tedy nikoliv olympijské, ale volně přeloženo vylepšené hry svým názvem odkazují nejen na pomyslnou vyšší úroveň atletických výkonů, ale také na anglický termín performance enhancing drugs, tedy látky zvyšující a podporující výkon. Právě takové, na které dopingové agentury profesionální sportovce testují – a které budou na Enhanced Games povolené. Pokud neobvyklý plán vyjde, první ročník vypukne příští rok v prosinci.
Aron D’Souza se svým projektem chce nabídnout sportovní spektákl zbavený svazujících regulí antidopingových pravidel a testování „Mezinárodní olympijský výbor uvalil po celých sto let na sport vládu jedné strany. Ale teď je tu opozice,“ prohlásil byznysmen pro australskou agenturu AAP. „Jsme připraveni se s nimi utkat. Je mi jasné, že nebudou hrát fér, že nám budou vyhrožovat. Ale my víme, že morálně jsme v právu,“ dodal.
Podobně jako na letních hrách se má soutěžit v atletice, plavání, gymnastice a bojových sportech. „Sportovci jsou dospělí lidé. A mají právo se svými těly nakládat, jak uznají za vhodné. Moje tělo, moje volba, vaše tělo, vaše volba,“ dodal šéf projektu. Rozdílem – kromě množství látek v krvi sportovců – oproti tradičnímu sportovnímu svátku má být pravidelné každoroční pořádání, nikoliv čtyřleté opakování. Údajnou výhodou má být i snazší logistika celé akce.
Olympijské hry pro hostitelské země znamenají mnohamiliardové výdaje, velkolepá sportoviště však svou cenu málokdy ospravedlní a v letech po turnaji zejí prázdnotou, či dokonce chátrají. Rio de Janeiro, které olympiádu hostilo v roce 2016, by mohlo vyprávět. Ale ani některé tokijské stadiony z o rok odložených her roku 2020 se nedočkaly pravidelnějšího používání. „Ale když přes deset tisíc účastníků snížíme na pár tisícovek, potřebná infrastruktura bude o to levnější. Nebude potřeba tucet stadionů, které po dvou týdnech nevyužijete,“ prohlásil D’Souza.
Jak se smělé plány povede naplnit, by se mělo ukázat už koncem příštího roku. Vybranou lokalitu ještě organizátoři nemají, už teď ale na příští prosinec lákají. Na stránkách například uvádějí nejmenovaného nejrychlejšího muže planety, který údajně pokořil rekordy Usaina Bolta. „Odemkl potenciál svého těla. Ale svět na něj ještě není připravený. Udělali z něj padoucha. Ale dočká se ospravedlnění,“ přidává dávku patosu webová prezentace. Ta je podobné rétoriky plná, nechybí ani hesla jako „rozdrtíme rekordy“ a „společně napravíme sport a porazíme zkorumpovaný Mezinárodní olympijský výbor“.