Čínské Vivo představilo revoluční nabíječku. Mobilní telefon zvládne dobít za pouhých 13 minut

vivotop

Mobilní telefon, který se plně nabije za 13 minut? O takové technologii se zatím může většině výrobců smartphonů jen zdát. Neplatí to však o čínské společnosti Vivo, která mílovými kroky překročila veškeré zaběhlé standardy a představila nabíječku mobilních telefonů, která skutečně dokáže nabít telefon za podobně krátkou dobu.

Nabíjení telefonu je i v dnešní době stále poměrně zdlouhavý proces. Bezdrátové nabíječky nás sice zbavily otravných kabelů, ovšem žádný z výrobců prozatím nebyl schopen přijít s řešením, jak nabíjet telefon ve skutečně krátkém čase. Stejně jako pro elektromobily, i pro mobilní telefony existují tzv. rychlonabíječky o vyšším výkonu, které výrobci rádi vybavují jmény jako Fast, Quick, Turbo či Super.

Ty jsou sice schopny nabíjet zařízení rychleji než standardní nabíječka, ovšem stále se nejedná o chvilkovou záležitost. A tak zatímco vývoj technologie rychlonabíjení elektromobilů postupuje vpřed suverénní rychlostí, zlepšování rychlonabíjení mobilních telefonů pokulhává. I vlajkové modely těch největších výrobců nejsou schopny plného nabití kapacity baterie pod jednu hodinu a průměr se dostává spíše ke dvěma hodinám.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený vivo (@vivo_global),

Dlouhému čekání u zásuvky by však mohla udělat přítrž nová nabíječka čínské společnosti Vivo, která zařízení pojmenovala Super FlashCharge 120 W. Jak už z názvu napovídá, podává výkon 120 W a skládá se z 20v 6a adaptéru a speciálního USB Type-C kabelu. Během testů prováděných společností Vivo byla tato nabíječka schopna plně nabít prázdnou baterii o kapacitě 4 tisíc mAh za 13 minut. Přitom 50 % kapacity bylo dosaženo již za 5 minut.

Možná si kladete otázku, zda je takový způsob nabíjení bezpečný. Vivo však ujišťuje, že součástí nabíječky jsou veškeré bezpečnostní prvky a také funkce řízení teploty, které chrání uživatele před jakýmkoliv nebezpečím a zařízení je maximálně spolehlivé. To dokazuje také video původně zveřejněné na čínské sociální síti Weibo, které můžete vidět níže:

Pro Vivo to není první rychlonabíječka, která boří zaběhlé standardy. Již dříve představila zařízení, které dokázalo nabíjet mobil za méně než 35 minut. Nicméně trvalo poměrně dlouho, než se po představení dostalo do prodeje. Na Super FlashCharge 120 W si zřejmě budeme muset také počkat. O to více bude zajímavější sledovat reakce konkurence na tuto novinku. Někteří výrobci již přikládají rychlonabíječky k mobilům standardně, ale třeba Apple prodává výkonnější adaptér i kabel zvlášť za nemalou částku.

Nyní jsou možné dva scénáře. Buď Vivo vyšlapává cestu, po které se vydají i všichni ostatní výrobci svým vlastním tempem připomínající pohodovou letní procházku. Je tu však i ta možnost, že právě takováto zařízení budou popohánět výrobce k větší snaze přinášet zákazníkům dostatečně kvalitní techniku. Protože ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze, a mnoho zákazníků si za několik desítek ušetřených minut rádo připlatí.

Rubriku Tech podporujítrask-retina