Čínské Vivo představilo revoluční nabíječku. Mobilní telefon zvládne dobít za pouhých 13 minut

vivotop
0Zobrazit komentáře

Mobilní telefon, který se plně nabije za 13 minut? O takové technologii se zatím může většině výrobců smartphonů jen zdát. Neplatí to však o čínské společnosti Vivo, která mílovými kroky překročila veškeré zaběhlé standardy a představila nabíječku mobilních telefonů, která skutečně dokáže nabít telefon za podobně krátkou dobu.

Nabíjení telefonu je i v dnešní době stále poměrně zdlouhavý proces. Bezdrátové nabíječky nás sice zbavily otravných kabelů, ovšem žádný z výrobců prozatím nebyl schopen přijít s řešením, jak nabíjet telefon ve skutečně krátkém čase. Stejně jako pro elektromobily, i pro mobilní telefony existují tzv. rychlonabíječky o vyšším výkonu, které výrobci rádi vybavují jmény jako Fast, Quick, Turbo či Super.

Ty jsou sice schopny nabíjet zařízení rychleji než standardní nabíječka, ovšem stále se nejedná o chvilkovou záležitost. A tak zatímco vývoj technologie rychlonabíjení elektromobilů postupuje vpřed suverénní rychlostí, zlepšování rychlonabíjení mobilních telefonů pokulhává. I vlajkové modely těch největších výrobců nejsou schopny plného nabití kapacity baterie pod jednu hodinu a průměr se dostává spíše ke dvěma hodinám.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený vivo (@vivo_global),

Dlouhému čekání u zásuvky by však mohla udělat přítrž nová nabíječka čínské společnosti Vivo, která zařízení pojmenovala Super FlashCharge 120 W. Jak už z názvu napovídá, podává výkon 120 W a skládá se z 20v 6a adaptéru a speciálního USB Type-C kabelu. Během testů prováděných společností Vivo byla tato nabíječka schopna plně nabít prázdnou baterii o kapacitě 4 tisíc mAh za 13 minut. Přitom 50 % kapacity bylo dosaženo již za 5 minut.

Možná si kladete otázku, zda je takový způsob nabíjení bezpečný. Vivo však ujišťuje, že součástí nabíječky jsou veškeré bezpečnostní prvky a také funkce řízení teploty, které chrání uživatele před jakýmkoliv nebezpečím a zařízení je maximálně spolehlivé. To dokazuje také video původně zveřejněné na čínské sociální síti Weibo, které můžete vidět níže:

https://www.youtube.com/watch?v=zvhpVPOhF14

Pro Vivo to není první rychlonabíječka, která boří zaběhlé standardy. Již dříve představila zařízení, které dokázalo nabíjet mobil za méně než 35 minut. Nicméně trvalo poměrně dlouho, než se po představení dostalo do prodeje. Na Super FlashCharge 120 W si zřejmě budeme muset také počkat. O to více bude zajímavější sledovat reakce konkurence na tuto novinku. Někteří výrobci již přikládají rychlonabíječky k mobilům standardně, ale třeba Apple prodává výkonnější adaptér i kabel zvlášť za nemalou částku.

Nyní jsou možné dva scénáře. Buď Vivo vyšlapává cestu, po které se vydají i všichni ostatní výrobci svým vlastním tempem připomínající pohodovou letní procházku. Je tu však i ta možnost, že právě takováto zařízení budou popohánět výrobce k větší snaze přinášet zákazníkům dostatečně kvalitní techniku. Protože ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze, a mnoho zákazníků si za několik desítek ušetřených minut rádo připlatí.

Zakladatel Seznamu Lukačovič prodal své 3D mapy Melown. Kupcem je švédský technologický obr s firmou Leica

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

melown-maps2

Foto: Melown

3D mapy od českého startupu Melown

0Zobrazit komentáře

Český miliardář Ivo Lukačovič je známý především díky Seznamu, který založil v roce 1996 a postupně z něj vybudoval obří firmu, která je jedničkou českého internetu. Loňské tržby přesahující 4 miliardy korun to jen potvrzují. Lukačovič ale pouze u Seznamu nezůstal. Dnes je nejaktivnější ve svém meteorologickém projektu Windy.com a na svědomí má také další startupy.

Jedním z nich je i projekt Melown Technologies, který vznikl v roce 2011. Tehdy Lukačovič oslovil svého bývalého kolegu a šéfa vývoje v Seznamu a jejich cílem bylo vyvinout technologii, díky které by šlo snadno tvořit trojrozměrné objekty a umisťovat je na web, jak popisovala před dvěma lety Lupa.

Nakonec se po překotném vývoji zaměření Melownu stočilo na vytváření 3D objektů z leteckých snímků a začaly vznikat 3D mapy, jaké známe třeba z Google Map a jeho Street Veiw. Ty ostatně později přidal Seznam také pro své Mapy.cz a právě Melown se stal jejich dodavatelem. Vedle toho se pražský tým zaměřoval také na další služby spojené s geoprostorovými řešeními.

ondrej-prochazka-seznam

Foto: Seznam.cz

Ondřej Procházka, co-CEO Seznam.cz

Včera nicméně sám Ivo Lukačovič na Twitteru bez dalších podrobností oznámil, že byl Melown prodán. Jeho 3D mapovací společnost založenou na umělé inteligenci měl koupit globální technologický gigant. „Jsem vděčný, že jsem stál na začátku tohoto projektu,“ uvedl Lukačovič a poděkoval právě Ondřeji Procházkovi, který byl osm let hlavní postavou Melownu.

Z čerstvého zápisu v obchodním rejstříku lze vyčíst, že český startup od Lukačoviče odkoupila švýcarská firma Leica Geosystems AG, jež používá stejnou značku Leica jako například slavnější fotoaparáty, za nimiž stojí německá Leica Camera. Dnes již nicméně jde o nezávislé společnosti a konkrétně Leica Geosystems patří do švédské globální technologické skupiny Hexagon AB.

Podle zápisu se stali Švýcaři zároveň jediným akcionářem v Melown Technologies a Lukačovič skončil i jako člen dozorčí rady. Členy představenstva byli naopak jmenováni zástupci nového majitele.

Leica Geosystems se zabývá tzv. geomatikou, což je mimo jiné sběr, analýza či prezentace geografických dat, a tak budou technologie Melownu dobře zapadat do jejího byznysu. Vede toho švýcarská firma vyrábí například také měřicí techniku pro geodety.

Skupina Hexagon AB, jíž Leica Geosystems od roku 2005 patří, je předním světovým poskytovatelem informačních technologií se zaměřením na geoprostorové a průmyslové aplikace a její hodnota na stockholmské burze se pohybuje kolem 20 miliard dolarů.

apple-jony-ive-tim-cook-iphone-xr

Přečtěte si takéKonec jedné éry. Apple opouští legendární designér Jony Ive, který stál za nejzásadnějšími produkty v čele s iPhonemKonec jedné éry. Apple opouští legendární designér Jony Ive, který stál za nejzásadnějšími produkty v čele s iPhonem

Cena, za jakou Leica tuzemský startup koupila, ani jaké s ním má další plány, nicméně ani jedna strana nekomentovala. Hospodářské noviny odhadují cenu akvizice na desítky milionů korun, i vzhledem k tomu, že Melown v roce 2017 utržil 17 milionů korun.

Ondřej Procházka, který se později do Seznamu vrátil a aktuálně je jedním z jeho tří tzv. co-CEOs, se jen na Twitteru vyjádřil v tom smyslu, že nový majitel Melownu teprve bude oficiálně představen, ale že půjde „o velmi dobrý domov pro velmi dobrou společnost.“

tatra-1

Přečtěte si takéVedení Tatry nemá naši důvěru, říká Materová o střetu se StrnademBoj se Strnadem pokračuje. Vedení Tatry ztratilo naši důvěru, může ohrozit firmu, říká Materová

„Všichni můžeme být pyšní. Ale to nejlepší teprve přijde. Chytrá, digitální realita dobude svět a na Melown Technologies čeká skvělá budoucnost,“ doplnil Procházka.

melown

Mapová technologie Melownu