Čipy z Brna soupeří s globálními giganty. Jihomoravským podnikatelem roku je Karel Masařík

Česká firma Codasip se prosadila ve vysoce konkurenčním vývoji a výrobě procesorů. Její zakladatel si za to odnesl regionální ocenění.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

karel-masarik

Foto: Codasip

Karel Masařík, zakladatel společnosti Codasip

0Zobrazit komentáře

Procesory jsou dnes zcela nepostradatelnou součástí většiny elektronických zařízení, nejezdí bez nich auta a nefungují bez nich domácí spotřebiče. Největší výrobci, kteří ovládají globální trhy, jsou ze Severní Ameriky a Asie, ale nejsou jediní. Během deseti let si své místo v čipovém byznysu vybudovala také brněnská společnost Codasip, kterou v roce 2014 založil Karel Masařík. Dnes má přes dvě stovky zaměstnanců a zákazníky z celého světa. Brněnský čipový designér a inovátor si teď za úspěšné tažení v oblasti výroby a navrhování polovodičů, mikroprocesorů a čipů odnesl regionální ocenění EY Podnikatel roku 2023 Jihomoravského kraje.

„Letošní vítěz v Jihomoravském kraji má vedle svého jedinečného know-how a řady úspěchů opět něco, čím se odlišuje. Jeho snaha udržet jádro svého podnikání v Česku v oboru, kterému dominují velcí světoví hráči v čele s Čínou, je obdivuhodná. Stejně jako propojování praxe s univerzitním prostředím a také popularizace technologií na středních školách,“ osvětlila výběr Martina Kneiflová, vedoucí partnerka poradenské společnosti EY Česká republika. Ta pravidelně vyhlašuje prestižní soutěž, jejímž mediálním partnerem je CzechCrunch, téměř v šedesáti zemích na šesti kontinentech.

Dnes třiačtyřicetiletý Karel Masařík se do vlastního byznysu pustil po návratu z Německa, kde studoval a poznal, jak důležité je propojení průmyslových podniků s akademickou sférou. Ještě během doktorského studia v Brně založil společnost Codasip, která nabízela nástroj na design mikroprocesorů a hned na začátku, už v roce 2014, získala první velkou investici. Český venture kapitálový fond Credo Ventures jí poslal 2,8 milionu dolarů (v tehdejším přepočtu přes 55 milionů korun).

Masaříkova firma pak získala ještě několik investic a grantů, v roce 2018 ve velkém kole mimo jiné opět od Creda. Podle portálu Crunchbase v rámci financování získala již přes 34 milionů dolarů (zhruba 780 milionů korun). Codasip se postupem času přesunul z role dodavatele softwaru také do pozice designéra mikroprocesorů na bázi otevřeného standardu RISC-V. Díky tomu má mezi zákazníky velké firmy i menší podniky z oblasti telekomunikací, automobilového průmyslu, kyberbezpečnosti či strojového učení.

Kanceláře má dnes brněnská firma také ve Francii, Řecku nebo Velké Británii, ale zhruba polovina vývojových kapacit je i nadále na českém území. V předloňském roce Codasip podle své výroční zprávy dosáhl na obrat ve výši 88 milionů korun při vysoké ztrátě přesahující 321 milionů korun, která je dána zejména nákladným vývojem.

Rubriku Tech podporujítrask-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym