Co metr, to uchovaná vzpomínka. I letos se poběží pro Paměť národa a zapomenuté hrdiny

Devátá benefiční akce Běh pro Paměť národa se opět podívá do celé republiky. Každý tak bude moci běžet za ty, na jejichž příběhy je dobré vzpomínat.

foto_beh3-min

Foto: Běh pro paměť národa

I letos mohou běžci běžet Běh pro paměť národa

0Zobrazit komentáře

Ani letos nechybí v kalendáři nadšených běžců akce neziskové organizace Post Bellum Běh po Paměť národa. Letošní devátý ročník proběhne na 13 místech po celé republice a běžci při něm mohou svým sportovním výkonem připomenout ty, kteří je inspirují k vytrvalosti nebo je zaujal jejich příběh. Především ale pomohou dobré věci.

Běh pro Paměť národa je již tradiční akcí, které se budou moci zúčastnit běžci napříč celou republikou. Délku trasy si lze vybírat dle vlastních fyzických možností, ať už se jedná o symbolický jeden kilometr, pět kilometrů či nejnáročnějších 10 kilometrů.

První letošní závod bude odstartován u příležitosti Slavností svobody v Plzni, které připadají na 4. května. Následovat budou závody v pražské oboře Hvězda (11. května), v Olomouci a Ostravě (19. května) a také v Brně (23. května). Kompletní rozpis dalších závodů je k nalezení na stránkách akce.

Tradičně se bude jednat o charitativní závody, kdy výtěžek ze startovného poslouží k zaznamenávání vzpomínek pamětníků, vzdělávání a pomoci často neznámým hrdinům. Herečka Martha Issová, která se letošního ročníku osobně zúčastní, tak svůj běh věnuje Milušce Havlůjové, která byla v roce 1953 zatčena a ve vykonstruovaném procesu odsouzena na pět let za pokus o pobuřování proti republice a vyzvědačství, a to přesto, že měla ročního syna.

„Já poběžím za lidi, kterým minulý režim znemožnil žít mezilidské vztahy v jejich rodinách tak, jak si to představovali, protože byli postaveni před otázky, před které člověk ve svobodné zemi postaven být nemá,“ říká filmový Zátopek, herec Václav Neužil.

Na startu závodů bude možné potkat i další známé tváře, jako jsou vodní slalomář Vavřinec Hradílek, survivor Martin Mikyska, gastroturista a herec Lukáš Hejlík či Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel projektu Paměť národa.

Registrovat se do závodu je možné prostřednictvím internetových stránek, kde lze podpořit některé konkrétní projekty Paměti národa a třeba ke startovnímu číslu přihodit i nějaký ten upomínkový předmět, aby bylo zachováno o kapku více vzpomínek.