Crowdfundingová platforma Hithit se prodala. Nového majitele ale tíží exekuce a investorský škraloup
„Nedávalo by smysl, abychom něco, co jsme 12 let budovali, poškodili tím, že to prodáme někomu, kdo to zničí,“ říká spoluzakladatel Hithitu.
Aleš Burger a Pavel Eichler, spoluzakladatelé Hithitu
Deset milionů pro internetovou televizi DVTV, více než sedm milionů pro výrobce barefootů Skinners nebo pět a půl milionu pro Václava Staňka a jeho obuvnickou značku Vasky. Crowdfundingová platforma Hithit pomohla vzniknout mnoha úspěšným českým byznysovým příběhům a sama díky tomu získala statut zdejšího Kickstarteru. Její zakladatelé ji ale nyní prodali a noví majitelé budí spíše rozpaky.
Hithit založili v roce 2012 už tehdy zkušení marketingoví tvůrci Aleš Burger a Pavel Eichler a nijak se netajili tím, že chtějí vybudovat českou obdobu populárních zahraničních crowdfundingových portálů jako Kickstarter nebo Indiegogo. Jednalo se o populární fintechové projekty, na nichž lidé po menších částkách přispívali třeba na vznik nových produktů nebo vybírali peníze na dobročinné účely.
Za dvanáct let své existence přes platformu proteklo podle jejích tvůrců hodně přes 100 milionů korun. Vznikla s její pomocí DVTV, online aplikace sítě posiloven Železná koule, spolehl se na ni Václav Staněk a Vasky… A přestože hlavně v posledních letech jí už viditelně docházel dech a dostala se do stínu agilnějšího portálu Donio, je Hithit poměrně silně zapsaný v historii zdejší technologické scény.
„Po dvanácti letech už jsme cítili, že by bylo fajn, kdyby přišel někdo další,“ vysvětluje pro CzechCrunch Pavel Eichler, proč se rozhodli s Alešem Burgerem najít pro Hithit nového majitele. A přes prostředníka se na konci roku 2023 spojili s česko-švýcarským podnikatelem Alešem Bělíkem, který měl zájem jejich projekt odkoupit.
Jedna z prvních věcí, kterou jim prý řekl, bylo, že za sebou má byznysový škraloup, o němž se psalo i v médiích. „S panem Bělíkem nás propojil mentor ze startupové scény, se kterým jsme dlouhodobě spolupracovali na mnoha projektech. Jednání trvala téměř rok, a to právě proto, že pan Bělík nás na článek upozornil hned na počátku,“ říká Eichler.
Jde o to, že v roce 2021 o něm psal server Aktuálně.cz v souvislosti s kauzou Ondřeje Janaty a jeho firmy Growing Way. Ta od tisíců lidí vybrala 1,5 miliardy korun s příslibem, že je investuje na burzách, ve skutečnosti je ale utrácela za požitky, za nákupy nemovitostí či luxusní auta.
Celou kauzu řeší soudy, každopádně část z klientských prostředků v případu Growing Way, podobně jako několik milionů z další podobně padlé společnosti WCA International, skončila i ve skupině firem napojených na Bělíka. Ten přitom v obchodních rejstřících až na jednu výjimku nikde nefiguruje a Aktuálně.cz to dalo do souvislosti mimo jiné s tím, že má na sobě Bělík několik exekucí.