Investiční letadlo WCA, které uletělo s dvěma miliardami. Policie stíhá člověka a firmu za podvod

Společnost WCA Matouše Poláka slibovala výhodné investice. Žádné ale ve skutečnosti nedělala. Šest tisíc investorů přišlo o 2,1 miliardy korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

matous-polak

Foto: WCA

Matouš Polák, zakladatel WCA

0Zobrazit komentáře

Policie zahájila stíhání v kauze kolem investiční společnosti WCA International. Jednoho člověka a jednu firmu viní z podvodu se škodou ve výši zhruba 2,1 miliardy korun, poškozených klientů je přes šest tisíc. Společnost frýdecko-místeckého podnikatele Matouše Poláka je nyní v úpadku. Za podvod se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení. Případ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství, obviněný zůstal na svobodě.

Vyšetřovatelé uvedli, že firma nabízela veřejnosti investice do svých produktů a jejich prostřednictvím zhodnocování vkladů investováním do měnových párů, světových indexů, komodit, cenných kovů a obligací významných společností či startupů a technologických nebo výrobních projektů.

„Kriminalisté došli po velmi rozsáhlém prověřování, které mimo jiné čítalo vyhodnocení desítek tisíc bankovních a jiných informací, k závěru, že organizátor této trestné činnosti nevykonával investiční činnost v rozsahu, který by mohl přinést zhodnocení vkladů deklarované klientům,“ popsal v tiskové zprávě mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Organizátor podle něj naopak značnou část vkladů použil pro osobní potřebu – například k nákupu nemovitosti ve Spojených arabských emirátech, luxusních vozidel, motorového člunu, stříbrných slitků, telefonů a dále také k hrazení provozních nákladů obchodních společností, které ovládal. Policie rovněž tvrdí, že vyplácel nadstandardní odměny finančním zprostředkovatelům, kteří do firmy přivedli investory.

Snahou organizátora bylo podle závěrů policie udržet celý systém v provozu co nejdéle a jeho činnost měla znaky tzv. Ponziho schématu. Princip těchto podvodů, kterým se říká také letadlo nebo pyramida, spočívá právě v tom, že investoři svěřují své peníze investičnímu fondu s vidinou vysokého zhodnocení, ale provozovatel fondu si peníze místo investování nechá a vyplácí z nich jen část některým investorům jako údajný zisk za účelem nalákání dalších klientů. Ve chvíli, kdy už ve fondu nezbudou žádné peníze, zkrachuje.

soulmates-ventures

Přečtěte si takéWCA před svým pádem slibovalo peníze pro Soulmates VenturesWCA před svým pádem slibovalo peníze Soulmates Ventures. Udělali jsme chybu, říkají čeští investoři

Firmu poslalo do konkurzu rozhodnutí pražského městského soudu z loňského února. Věřitelé si pak v září odhlasovali řešení úpadku formou reorganizace. Státní zástupkyně tehdy vyjádřila obavy, že dlužník může návrhem na povolení reorganizace sledovat nepoctivý záměr, snahu o prodlužování insolvenčního řízení a vyvádění majetku z personálně propojené společnosti WCA Holding, do níž směřovaly stovky milionů korun investorů dlužníka.

Asociace pro transparentnost investičního trhu již dříve k WCA uvedla, že jde o takzvaný alternativní fond. Tyto fondy sice eviduje Česká národní banka, ta ale nad jejich činností nevykonává dohled. Alternativní fondy nesmějí nabízet své služby a produkty veřejně a měly by cílit na kvalifikované investory. Typickými investory WCA byli ale často lidé důchodového věku. Jedním z věřitelů fondu je také šumavská obec Modrava, která do něj vložila stovky milionů korun.

S přispěním ČTK

Rubriku Investice podporujíxtb-retinajet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi

Diskuze (0)

Novinka

Anonym