Cukrouš z cukrovaru. Skanska v soutěži vybrala do prostoru modřanského projektu umělecká díla
Soutěže na umělecká díla do veřejného prostoru soukromých projektů jsou v Česku neobvyklé. Do Modřanského cukrovaru vybrala porota čtyři.
V Modřanech, v místě někdejšího cukrovaru, vzniká nová čtvrť, která je velká asi jako jedno celé Václavské náměstí a třetina navíc. Část nové zástavby by měla být už za rok hotová, proto se developerská společnost Skanska rozhodla oživit i budoucí veřejná prostranství. Vyhlásila tak soutěž na umělecká díla, která budou novou čtvrť dotvářet.
Soutěž pod názvem ART.cukrovar poptávala díla, která budou reagovat na témata udržitelnosti, místní komunity a historie. V porotě usedl sochař Pavel Karous, designér Maxim Vlečovský, krajinářská architektka Štěpánka Enderle i zástupci architektonického studia Chybík+Krištof, které projekt Modřanského cukrovaru navrhlo. Na výběru se ale podílel i pražský Institut plánování a rozvoje nebo městská část Praha 12. Do soutěže byl zapojen i krajinářský architekt Ferdinand Leffler, který určil podobu veřejných prostranství.
„V Česku nebývá zvykem, aby veřejné prostory soukromé developerské výstavby byly doplněny zhusta volným a užitým výtvarným uměním. Když už nějaké dílo vznikne, téměř vždy naplňuje znaky mělkého korporátního umění. Jinak je to v tomto případě, kdy je propojení architektury, veřejného prostoru a uměleckého díla věnována mimořádná pozornost,“ uvedl Karous, který se stal předsedou poroty.
Ta nakonec vybrala čtyři díla, která nyní CzechCrunch exkluzivně představuje. Vstup areálu má zdobit Cukrouš, zvíře spletené z kovových prutů. Je obrostlé popínavými rostlinami, které tvoří jeho srst. „Bude díky nim živý, proměnlivý v čase a bude stárnout společně s lidmi, kteří zde budou žít,“ uvedla autorka Cukrouše Linda Čihařová. Právě proměnlivost v čase i propojení s přírodou ocenila porota nejvíce.
Druhým vítězem soutěže se stali architekti Matúš Berák a Jan Bittner, kteří vytvořili pískoviště. Ne tak ledajaké – v sobě má totiž vložený model starého cukrovaru. Dílo architekti nazvali Industriální archeologie a porotu na něm zaujalo spojení historie, archeologie a dětské hry. Bonusem je využití recyklovaného materiálu rebetong. „Skrze hru tu mohou děti být archeology a badateli, kteří objevují minulou podobu cukrovaru,“ popsali dílo autoři.
Kousek od budoucího náměstí Modřanského cukrovaru, na pobytových terasách, vzniknou větrníky, kinetické objekty od akademického sochaře Františka Svátka ve spolupráci s Evou Hubičkovou a Alenou Mocovou. Skupina větrných kinetických soch má nekonečné množství variant, a to díky tomu, že se pohybují a neustále mění formy. To má podle poroty až meditativní účinek. „Mohou přispět k atmosféře relaxace a vhodně doplní modrozelenou koncepci celého projektu,“ popisují autoři.