CzechInvest podpořil už přes 270 startupů, na rozvoj dalších chystá největší projekt ve své historii
CzechInvest brzy spustí největší projekt za třicet let své existence. Na podporu startupů v něm dá přes 850 milionů korun.
Udělat z České republiky technologickou velmoc. Takový cíl má stanovený agentura CzechInvest, která se zaměřuje na podporu podnikatelů a investorů. Během třiceti let své existence do tuzemska přivedla investory z 57 zemí světa a dojednala investice za 1,15 bilionu korun. V rámci svých aktivit se zaměřuje také na startupy, kterých od roku 2016 podpořila více než 270 a vyslala je na 236 zahraničních misí.
„Boom startupů začal v Česku přibližně po roce 2010. CzechInvest na tuto vlnu naskočil a již od roku 2011 začal s akceleračními programy nejen v tuzemsku, ale také po celém světě. Startupy s námi mohly čerpat zkušenosti třeba u mentorů v Silicon Valley, New Yorku, Londýně, Singapuru a na veletrzích a světových oborových konferencích,“ popisuje pro CzechCrunch senior projektový manažer CzechInvestu Petr Kopeček s tím, že jedna koruna vložené podpory těchto programů vygenerovala 12,71 korun obratu.
Z celé škály podpořených startupů od roku 2016 agentura nedávno vybrala desítku nejzajímavějších, které se následně utkaly o vítězství v soutěži CzechInvest Startup Challenge 2022. V konkurenci u odborné poroty obstál projekt Dronetag, jenž vyvíjí řešení pro bezpečný a efektivní provoz dronů. Agentura jej podpořila v kosmickém inkubátoru ESA BIC Prague, v dalším programu pak firma absolvovala sedmiměsíční mentoring.
Na druhém místě stanul Threat Mark, který za použití pokročilé umělé inteligence analyzuje odchylky v online chování uživatelů a odhaluje podvodníky. Je považován za jednoho z globálních lídrů v oblasti detekce hrozeb a inteligentní autentifikace, jeho produkty jsou nasazovány do bank po celém světě a chrání internetové bankovnictví více než třiceti milionům uživatelů. V minulosti využil sedmiměsíční akcelerační program od CzechInvestu v Česku a také návazný dvoutýdenní program přímo v Silicon Valley.
Třetí příčku si odnesl startup Sharry s mobilní aplikací, která zaměstnancům i návštěvám dává přístup do všech prostor i k prémiovým službám v nejlepších kancelářských budovách po celém světě. Díky CzechInvestu strávili jeho zakladatelé v roce 2019 tři měsíce na akceleračním programu v New Yorku, kde se jim následně podařilo získat zakázku pro ikonickou budovu One Vanderbilt, která je druhou nejvyšší kancelářskou budovou na Manhattanu. Jejich systém v současnosti využívá více než 100 tisíc lidí ve stovce budov v šesti státech a další desítky tisíc lidí jím projdou každý měsíc díky návštěvám.
Diváckou cenu v soutěži CzechInvest Startup Challenge získala aplikace pro zlepšování duševního zdraví Vos.Health. Startup spojuje trend využívání aplikací s umělou inteligencí a díky tomu dokáže uživatelům poradit, jak na sobě pracovat i jak poznat, co ovlivňuje jejich zdraví. Agentura mu historicky pomohla s rozvojem obchodní stránky produktu.
Akci CzechInvest Startup Challenge předcházela také konference Výzvy startupového a inovačního prostředí v Česku, kde řečníci a diskutující řešili témata, jimž tuzemsko musí čelit, aby dokázalo udržet krok s technologicky vyspělým světem. Vystoupili na ní například partner fondu Credo Ventures Ondřej Bartoš, zakladatel Czech Founders Vít Horký, Matěj Matolín z Impulse Ventures, Pavel Šíma z projektů Bound a Roivenue či proděkan FIT ČVUT Pavel Kordík. Konference proběhla pod záštitou Heleny Langšádlové, ministryně pro vědu, výzkum a inovace. Projekt je realizován agenturou CzechInvest v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV současnosti CzechInvest nabízí podporu ve zmiňovaném kosmickém inkubátoru ESA BIC Czech Republic pro startupy, které využívají vesmírné technologie a hledají pro ně uplatnění v běžném životě. Mezi podpořené projekty patří například MARS Buildings, který přichází s nápadem, jak ušetřit náklady na bydlení a zaměřuje se na vývoj a stavbu obytných domů budoucnosti.
AdvaScope, další podpořená firma, využívá řešení původně navržené pro kosmické mise k detekci částic pro elektronové mikroskopy. Její zobrazovací technologie překonává všechny současné komerční možnosti a nabízí rozšířené metody mikroskopického výzkumu. Odhalit přehřívání městské zástavby pak dokáže prostřednictvím chytré aplikace a satelitních dat firma Ecoten urban comfort. Za pomoci mikroklimatické simulace umí nastavit nejúčinnější strategii města v budování odolnosti vůči klimatickým změnám.
„Vesmír je pro spoustu lidí stále velmi abstraktní pojem a málokdo ví, jak aktivní v tomto odvětví jsme. Od roku 2016 podporujeme díky Evropské kosmické agentuře a Ministerstvu dopravy kosmické startupy. Potenciál i investice do tohoto odvětví neustále rostou a výsledky některých space startupů jsou obdivuhodné,“ říká Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj CzechInvestu.
850 milionů na podporu startupů
Momentálně je před spuštěním doposud největší projekt v historii agentury na podporu startupů s názvem Technologická inkubace. Zahrnuje poradenství, dotace i propojování startupů s již existujícími firmami a celkem představí sedm inkubačních programů v oblasti mobility, umělé inteligence, udržitelnosti, CERN technologií, vesmíru, kreativních a kulturních průmyslů, technologií zvyšujících kvalitu života a řešení uplatnitelných při krizích.
Celkový rozpočet projektu převyšuje 857 milionů korun, působnost bude mít ve všech krajích republiky včetně Prahy a podpora v maximální výši pět milionů korun je plánovaná pro 250 startupů.
„České startupy nás neustále překvapují obrovským potenciálem. Nejen proto pro ně chystáme na jejich další podporu největší projekt v historii CzechInvestu. Současná situace ve světě nám ukazuje, jak obrovský význam technologie a inovace mají. A že musíme tyto oblasti nadále podporovat a zaměřovat se na ně,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko, který je pověřený řízením agentury CzechInvest.
Partnerem článku je CzechInvest. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.