Další jednorožec s českými kořeny. Nástupce Socialbakers uzavřel investici a jeho hodnota překonala miliardu dolarů

Peter BrejčákPeter Brejčák

socialbakers-team2-min-33

Foto: Emplifi

Pražský tým Emplifi, původně Socialbakers

0Zobrazit komentáře

Září roku 2020 přineslo exit známého českého startupu Socialbakers, který za miliardy korun směřoval do rukou americké společnosti Astute. Loni se pak obě společnosti spojily do nově vzniklé entity s názvem Emplifi a nyní hlásí další velké novinky – uzavření investičního kola od americké společnosti Sixth Street Growth, jež historicky podpořilo Airbnb nebo Spotify. Kolo se týká i bývalých zakladatelů Socialbakers včetně Jana Řežába.

Výši transakce ani jedna ze stran nekomentuje, podle vyjádření však valuace Emplifi po tomto kole přesáhla hranici jedné miliardy dolarů, čímž se zařadila mezi jednorožce, jak se takové společnosti označují. Z českých zástupců jde o online supermarket Rohlík a od začátku února také o Productboard. Prostředky chce Emplifi nyní využít na urychlení inovace produktu a růst na stávajících i nových trzích.

Emplifi stojí za vývojem platformy, která propojuje marketing na sociálních sítích, péči o zákazníky a social commerce, čímž řeší nedostatky v oblasti zákaznické zkušenosti. Mezi sedm tisíc klientů firmy patří značky jako Delta Air Lines, Ford nebo McDonald’s.

„Nová investice znamená, že můžeme pokračovat v urychlování inovací v rámci naší platformy. Sixth Street je vysoce renomovaná globální investiční společnost a platforma Sixth Street Growth obvykle investuje do růstově orientovaných firem. Investovala do předních společností v oblasti sociálních služeb a uživatelského zážitku, má také zkušenosti s dlouhodobými investicemi a jsme velmi rádi, že podporuje společnost Emplifi v další fázi růstu,“ komentuje pro CzechCrunch Nikola Pantovič, nejvýše postavený Čech v Emplifi, kterému na vizitce svítí pozice Chief Revenue Officer. Finanční kolo je dle něj potvrzením strategie firmy i pozice na trhu.

nikola-pantovic_sb-profile_1-min-22

Foto: Emplifi

Nikola Pantovič, Chief Revenue Officer společnosti Emplifi

„Naši noví investoři byli nadšeni vizí, aby se Emplifi stalo platformou pro značky s moderním, sociálním přístupem k zákazníkům. Stejně jako my chápou, že moderní zákazník využívá sociální média napříč marketingem, obchodem i péčí a že právě tam musí být chytré značky. I oni věří, že trh je zralý pro Emplifi,“ komentuje Pantovič.

Za samotným Emplifi stojí americká investiční společnost Audax Group, jež i před prodejem Socialbakers vlastnila firmu Astute, která si tak díky její podpoře mohla dovolit celou akvizici financovat. Tehdy nebyli vyplaceni všichni předešlí akcionáři, aktuálně oznámené investiční kolo Emplifi se tak několika z nich pořád týká.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle informací CzechCrunche mezi současnými akcionáři Emplifi zůstává i nejvýraznější tvář tehdejších Socialbakers, Jan Řežáb. U zrodu startupu stál společně s Martinem Homolkou, Lukášem Maixnerem a Jiřím Vovesem. Poslední roky se věnuje dalšímu startupu Time is Ltd. se zaměřením na zlepšování efektivity vynaložené práce zaměstnanců ve firmách a na této cestě jej už investoři podpořili částkou dohromady téměř 200 milionů korun.

„Několik předchozích majitelů zůstalo v Emplifi zainvestovaných i do současnosti. Věří v budoucí směřování podniku,“ doplňuje Pantovič, konkrétní jména však nesděluje. „Ještě pořád nějaký podíl máme, ale to je vše, co můžu říct,“ reaguje na dotaz CzechCrunche další ze zakladatelů a bývalý technický šéf Socialbakers Martin Homolka. Ten se už čtyři roky věnuje budování agentury Cookielab, kde společně s Radkem Míkou, Jakubem Kohoutem a jejich týmem klientům pomáhají zvládat rychlý růst i s řízením technických týmů.

Emplifi

V Emplifi vyvíjíme platformu, která globálním společnostem pomáhá poskytovat špičkovou…

Klíčoví lidé

janrezab

Jan Řežáb

Zakladatel

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Velká Británie uvalila sankce na další ruské oligarchy. Abramovičovi se komplikuje prodej Chelsea

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

abramovich

Foto: Chelsea FC

Ruský miliardář Roman Abramovič, majitel Chelsea FC

0Zobrazit komentáře

Velká Británie dnes kvůli ruské invazi na Ukrajinu uvalila sankce na dalších sedm ruských oligarchů. Na seznamu je nově i ruský miliardář a majitel londýnského fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, který před několika dny oznámil, že se ho chystá – právě v očekávání možných sankcí – prodat. Osud celé transakce je ale teď nejistý. Cílem britských sankcí je dále podnikatel Oleg Děripaska, šéf ropného koncernu Rosněfť Igor Sečin a blízcí spolupracovníci ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámila britská vláda.

Sankce míří na majetek v odhadované hodnotě 15 miliard liber (asi 450 miliard korun). Většinu částky tvoří Abramovičův majetek, který podle prohlášení britské vlády přesahuje devět miliard liber, na Sečina připadají asi dvě miliardy liber. Sankce zahrnují zmrazení aktiv, zákaz transakcí s britskými občany i podniky a zákaz cestování. Nově se týkají i šéfa ruské banky VTB Andreje Kostina, generálního ředitele Gazpromu Alexeje Millera, ředitele petrochemického podniku Transněfť Nikolaje Tokareva a člena správní rady banky Rossija Dmitrije Lebeděva.

„Pro ty, kteří podpořili Putinův krutý útok na Ukrajinu, nemůže existovat žádné bezpečné útočiště,“ uvedl britský premiér Boris Johnson. „Dnešní sankce jsou nejnovějším krokem v neochvějné podpoře Spojeného království ukrajinskému lidu. Budeme nemilosrdně stíhat ty, kteří umožňují zabíjení civilistů, ničení nemocnic a nezákonnou okupaci suverénních spojenců,“ dodal.

Co bude s Chelsea?

Fotbalový klub Chelsea, který Romanu Abramovičovi patří od roku 2003, může nadále hrát, vláda pro tento britský klub vystavila speciální licenci, zaměstnanci klubu budou nadále pobírat plat, již prodané vstupenky a permanentky zůstávají v platnosti. Vláda nicméně zakázala prodávat nové vstupenky, merchandising a je možné, že sankce zabrání ruskému miliardáři v plánovaném prodeji klubu. Britská vláda chce totiž zajistit, aby už nemohl z vlastnictví klubu nijak profitovat.

Svůj záměr prodat Chelsea Abramovič potvrdil začátkem března. Oficiálně sice uvedl, že celou transakci nechce uspěchat, avšak bylo zřejmé, že je pod velkým tlakem. Před uvalením sankcí se nicméně obchod uzavřít nepodařilo, a tak je otázka, jak bude nyní probíhat. Svůj zájem již projevilo několik byznysmenů, oficiálně například švýcarský miliardář Hansjörg Wyss s Američanem Toddem Boehlym. Prozatím není jasné, zda je celý proces zastaven, nebo se bude se zájemci dále jednat.

V reakci na nejnovější vývoj událostí britský deník The Telegraph informuje, že někteří zájemci prý mají o nákup Chelsea dál zájem. Případný prodej by však musela schválit britská vláda a zároveň by Abramovič musel přistoupit na to, že ji nechá rozhodnout, kam inkasované peníze půjdou. Přímo k Abramovičovi totiž v rámci sankcí nesmí. V britských médiích se mluví o tom, že by se prodejní cena londýnského fotbalového klubu mohla pohybovat kolem dvou miliard liber.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ve svém původním prohlášení Abramovič uvedl, že nebude po klubu chtít zpět 1,5 miliardy liber, které do ní během let investoval. Je otázka, zda na tom uvalené sankce a případný jiný formát transakce, nad níž by měla dohled britská vláda, změní. Samotný klub má aktuálně zákaz obchodovat s hráči, omezené výdaje na cestování i pořádání zápasů a může sice inkasovat peníze z vysílacích práv či za své výkony v jednotlivých soutěžích, avšak i tyto příjmy budou zmrazeny.

Abramovič také původně uvedl, že čistý zisk z prodeje chce věnovat na pomoc obětem války na Ukrajině. Víc však svůj záměr nerozvedl. Byť sám majitel Chelsea své napojení na ruského prezidenta Vladimira Putina dlouhodobě odmítá, britská vláda je jiného názoru. „Abramovič je spojen s osobou, která je/byla zapojena do destabilizace Ukrajiny a podkopávání/ohrožování územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny, konkrétně s Vladimirem Putinem, s nímž má již desítky let úzké vztahy,“ stojí v oficiálním dokumentu.

Britové už v roce 2018 odmítli Abramovičovi obnovit víza. Bývalý gubernátor Čukotky se tak nemohl účastnit domácích utkání svého klubu a pobýval například v Izraeli, jehož pas vedle ruského a portugalského drží. Vedle Chelsea má pětapadesátiletý miliardář podíl také například v ocelářském obrovi Evraz. V roce 2005 prodal 73% podíl v ruské ropné firmě Sibněfť státnímu plynárenskému kolosu Gazprom za téměř 10 miliard liber. Magazín Forbes odhaduje Abramovičovo jmění na 9,4 miliardy liber. V rámci sankcí měly být zabaveny i jeho tryskáče a jachty.

S přispěním ČTK.