Další NFT, které boří svět. Tvůrci slavných CryptoPunks uvádí postavičky Meebits, na nichž vydělali skoro 170 milionů dolarů

Filip HouskaFilip Houska

1ea42852-bf50-4db2-aa05-4934e272a0ed

Foto: Larva Labs

Animované postavičky Meebits, nová edice ve formě NFT od Larva Labs

0Zobrazit komentáře

CryptoPunks se za posledních několik měsíců stali jednou z nejoblíbenějších digitálních sbírek, které přichází ve formě NFT, nového fenoménu ze světa kryptoměn. Nyní však tvůrci těchto jednoduchých pixelovitých obličejů přichází se zcela novou edicí pod názvem Meebits, která je propracovanější. A hlavně extrémně chtěná.

Stejně jako proslulí „kryptopunkové“, i postavičky Meebits přichází v limitovaném počtu, což značí, že mohou do budoucna nabírat na větší hodnotě, jelikož jich už nikdy nevznikne více. Tvůrci ze studia Larva Labs se rozhodli, že 3D panáčků s poměrně unikátním vzhledem vyrobí přesně 20 000, tedy dvojnásobek oproti CryptoPunks, kteří jsou taktéž limitovaní.

S „kryptopunky“ mají ostatně více společného – vedle omezeného počtu kusů k dostání jsou opět automaticky vygenerované počítačem, jejich portfolio visí přímo na oficiálních stránkách Larva Labs a coby NFT (nezaměnitelný token) fungují na blockchainu etherea, kde dochází ke směně za kryptoměnu ethereum.

bde467dd-d4d8-45a4-b91b-9ee251ba5db1

Foto: Larva Labs

Zástup „meebitů“, kterých je dohromady 20 tisíc

Vzhledem k tomu, jakou oblibu mají zmínění CryptoPunks, očekávalo se, že i Meebits strhnou lavinu pozornosti. A to se také stalo. Za několik hodin se tyto trojrozměrné postavičky, které mají i obličeje prasete, kompletně vyprodaly. Grafické studio Larva Labs tak vydělalo zhruba 50 tisíc etherea (2,49 ETH za kus), respektive 168 milionů dolarů (při aktuálním kurzu), jinak řečeno okolo 3,5 miliardy korun.

To je pro tvůrce doslova snový start. Meebits, kteří mají jednoho dne sloužit jako digitální avataři pro různé hry a virtuální realitu, se tak za úvodní den postarali o zhruba třetinovou hodnotu, za kterou se do dnešního dne obchodovali CryptoPunks (550 milionů dolarů). A protože teď s „meebity“ obchodují jejich certifikovaní majitelé, je dost možné, že za pár měsíců CryptoPunks v hodnotě překonají.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Larva Labs si ostatně na vypuštění nové digitální edice ve formě NFT vybrali ideální načasování. Vedle toho, že NFT je teď v kurzu – na tuto vlnu naskočili například i rapper Eminem nebo zpěvák The Weeknd – a aktivně se o tento trend začínají zajímat i aukční síně, výrazně roste i kryptoměna ethereum, která se včera dokonce obchodovala za rekordních 3 200 dolarů.

Tvůrci navíc vyhlíží blížící se dražbu v aukční síni Christie’s, kam vstoupí prvních devět „kryptopunků“, jejichž cena může dosáhnout milionů korun. A byť konkrétně CryptoPunks nepředstavují vrchol grafického umění, jsou populární hlavně z toho důvodu, že patří mezi první edice NFT a očekává se růst jejich hodnoty. Zda budou stejně tak oblíbení i Meebits, je zatím otázkou času.

Ethereum přesáhlo rekordní hranici 3 200 dolarů. Evropská investiční banka na jeho blockchainu vydává dluhopis

Filip HouskaFilip Houska

eth

Foto: Canva Pro

Digitální měna ethereum nabývá na síle

0Zobrazit komentáře

Když dojde na kryptoměny, většinou je ethereum ve stínu bitcoinu, v posledních týdnech ale nabírá na velké síle a ukazuje, že by rozhodně nemělo být opomíjeno. To se ostatně potvrdilo i během dnešního dne, kdy dosáhlo rekordní hodnoty a obchodovalo se dokonce za 3 201 dolarů (68 tisíc korun). Od začátku roku navíc roste násobně rychleji než bitcoin a na relevanci mu přidává i Evropská investiční banka.

Ethereum roste z několika důvodů. Jedním z nich je všeobecně zvýšený zájem o kryptoměny jako takové, což potvrzuje například bitcoin se suverénně největší hodnotou ze všech. Tím druhým – a možná podstatnějším – je situace, kdy investoři považují ethereum za budoucnost decentralizovaného finančního systému (DeFi), který by nemohly ovlivňovat žádné vlády ani organizace.

Na rozdíl od bitcoinu, jenž je zpravidla považován za platidlo, funguje ethereum na bázi tzv. chytrých kontraktů, přes které se do blockchainu zapisují i provedené smlouvy. S naprostou transparentností je tak možné vyměnit třeba peníze, kupovat akcie nebo uzavírat obchody, aniž by to třetí strany ovlivňovaly. To může být podstatný aspekt růstu etherea.

Během úvodních pondělních obchodních hodin se ethereum vyšplhalo až na hranici 3 200 dolarů, tedy přes 68 tisíc korun, a od začátku roku vyrostlo o zhruba 327 procent (bitcoin oproti tomu rostl „jen“ o 101 procent). Za poslední týden pak jeho cena stoupla o více než 26 procent, čímž potvrzuje pozici druhé nejhodnotnější kryptoměny planety. A vzhledem k tomu, že řada projektů DeFi je stavěna právě na blockchainu etherea, investoři v něj mají důvěru.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spolu s tím roste i potenciální tržní hodnota celého systému decentralizovaných financí, který podle serveru CoinDesk aktuálně dosahuje hranice 100 miliard dolarů. Nehledě na to, že růst obliby etherea podporuje i relativně nový kryptotrend zvaný NFT, v rámci kterého se prodávají digitální díla různých umělců, či očekávaný příchod nového systému pro těžbu ETH 2.0.

Velkou důvěru vkládá do etherea také Evropská investiční banka (EIB), která na jeho blockchainu vydává dluhopis v hodnotě 100 milionů eur. Od tohoto kroku, který má vést k postupné digitalizaci kapitálových trhů, si slibuje několik výhod – od snížení fixních nákladů přes lepší tržní transparentnost až po rychlejší urovnání a podobně. EIB na něm spolupracovala s bankami Goldman Sachs, Santander, Société Générale a Banque de France.

V době psaní článku cena za 1 ETH osciluje na hranici 3 140 dolarů, což je v přepočtu zhruba 67,2 tisíce korun.