Další Pán prstenů. Po seriálu od Amazonu se ukazuje animovaný film zasazený před původní trilogií

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

gandalf

Reprofoto: Cinema Moments/YouTube

Nový film bude zasazen 200 let před Gandalfem

0Zobrazit komentáře

Vznik trilogie Pána prstenů počátkem nultých let byl jedním z nejriskantnějších projektů v dějinách Hollywoodu. Nakonec se ale ukázal jako obří úspěch a otevřel bránu serióznímu, vysokorozpočtovému fantasy. O skoro dvacet let později se teď na obrazovky chystá seriálový prequel od Amazonu – a k němu se za dva roky přidá také animovaný film od Warner Bros.

The War of the Rohirrim (česky neoficiálně Válka Rohirů) se bude odehrávat asi 200 let od událostí v původním Pánovi prstenů. Zaměří se na vznik pevnosti Hlásek v údolí Helmova žlebu, kde se ve Dvou věžích odehrála jedna z hlavních bitev války o Středozem. Tehdy se zdálo, že zvítězí temnota, na poslední chvíli ji ale zachránil příjezd Gandalfa s Rohiry. Mezi hlavní postavy bude patřit rohanský král Helm zvaný Kladivo.

Magazín Variety nyní zveřejnil první pohled na připravovaný snímek ve formě koncepční kresby, z níž bude vycházet estetika finálního díla. Poměrně jasně je z ní vidět, že by novinka měla zachovat vizuální kontinuitu s filmy Petera Jacksona. Mnozí diváci jistě rozeznají jak mnoho detailů zbrojí i vzezření velkého slona, tak obecnou atmosféru s epickým střetem. Jacksonův Pán prstenů ostatně obsahuje jedny z nejslavnějších filmových bitev vůbec.

Režii nového filmu dostal na starost japonský tvůrce anime Kendži Kamijama, který stojí třeba za seriálem Blade Runner: Black Lotus. Velká část tvůrčího týmu se ale podílela už na předchozích hraných filmech. Výkonnou producentkou je Philippa Boyens, jedna ze scenáristek Pána prstenů, dále stojí za zmínku i Richard Taylor zodpovědný za make-up a speciální efekty oceněné Oscarem či Alan Lee, oceněný Oscarem za umělecké vedení v Pánovi prstenů. Na projektu pracuje i tolkienovský ilustrátor John Howe.

Vznik filmu zastřešuje New Line Cinema, produkční studio, jež stojí za předchozími tolkienovskými adaptacemi, a jeho mateřská společnost Warner Bros. „Je skvělé, že se do Středozemě můžeme vrátit s mnoha stejnými tvůrčími vizionáři a talentovaným Kendžim Kamijamou v čele. Bude to epické ztvárnění, jaké diváci ještě neviděli,“ uvedl Toby Emmerich z Warner Bros.

Firma nechává The War of the Rohirrim vytvořit díky filmovým právům na část Tolkienova díla, která stále drží. V posledních letech byla nicméně v soudním sporu se společností The Saul Zanetz Company, hlavním držitelem adaptačních práv na Pána prstenů, Hobita, Silmarillionu a dalších děl slavného anglického spisovatele. Nedávno je za odhadovanou cenu dvě miliardy dolarů nabídla k prodeji, plány Warner Bros. to ale evidentně nenarušilo.

Animovaný snímek The War of the Rohirrim teď kromě prvního pohledu dostal také oficiální datum premiéry, stanovené na 12. dubna doku 2024. Poprvé byl celý projekt oznámen už loni, oficiálně se ale neví, jak film pokročil. Brzy má být představeno obsazení, které postavám z fantazijního světa propůjčí své hlasy.

Mezitím se chystá na obrazovky hraný Pán prstenů: Prsteny moci od Amazonu, který je podle všeho nejdražším televizním projektem v historii. První řada seriálu, který se odehrává pár tisíc let před událostmi Jacksonových filmů ve Druhém věku, vyjde 2. září. Amazon před několika dny představil první upoutávku, ve které láká na velkolepé vizuální zpracování nebo elfskou hrdinku Galadriel.