Dárek pro Putina. Češi vysbírali 90 milionů na 15 mobilních systémů protivzdušné obrany pro Ukrajinu

Kampaň, jejímž garantem je miliardář a zakladatel Jablotronu Dalibor Dědek, chce dodávkami zbraní pomoci Ukrajincům zavřít své nebe a bránit se Rusům.

Peter BrejčákPeter Brejčák

viktor

Foto: Dárek pro Putina

Mobilní systém protivzdušné obrany Viktor české výroby

0Zobrazit komentáře

Česká republika patří v přepočtu na obyvatele mezi globálně největší vojenské podporovatele Ukrajiny v boji proti Rusku. Vedle významné vládní pomoci přispívají i samotní lidé, kteří se nyní složili i na nákup patnácti mobilních systémů protivzdušné obrany Viktor české výroby v rámci kampaně Dárek pro Putina. Cílová částka byla nastavena na 90 milionů korun, nakonec se vybralo o 2,5 milionu navíc.

Organizátoři kampaně, která je součástí projektu Zbraně pro Ukrajinu, to v pátek uvedli na Twitteru. Systémy budou na Ukrajinu poslány během února, sloužit budou například při obraně proti sebevražedným dronům i před leteckým bombardováním, kterým Rusko na Ukrajinu útočí.

„Ale cíl je jen jeden: zavřít Putinovým vrahům nebe nad Ukrajinou,“ stojí v popisu kampaně. V polovině ledna chtějí představit sbírku na další zbraně, už dříve pomocí příspěvků od lidí pořídili tank Tomáš.

Systém Viktor představuje upravené terénní vozidlo Toyota s dvojicí rychlopalných kulometů KPVT. Podle organizátorů sbírky je zbraň schopná účinně bránit strategické i civilní cíle kromě náletů sebevražedných dronů i před leteckým bombardováním. Zasáhnout může proti středním i velkým dronům, letadlům a vrtulníkům operujícím v nízké výšce, v případě potřeby i proti pozemním cílům. Účinný dostřel je přes dva kilometry.

„Zbraň je vybavena denním a nočním protiletadlovým zaměřovačem i zaměřovačem na přímou střelbu na pozemní cíle,“ uvádí web Dárek pro Putina. Nyní výrobce prý čeká na automobily, kulomety už má připraveny.

Projekt Dárek pro Putina vyhlásil na začátku května podnikatel Dalibor Dědek. Majitel bezpečnostní firmy Jablotron ze dne na den již v březnu vypnul svůj byznys v Rusku a snažil se přimět svět k pomoci Ukrajině. Podobně aktivní je také v prezidentské kampani, kdy milionové dary poslal jak Petru Pavlovi, tak Danuši Nerudové.

Vybrané peníze z aktuální sbírky jdou na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál.

Dárci mohou na nákup zbraní a vybavení pro vojáky na Ukrajině přispět prostřednictvím fiktivního zbraňového internetového obchodu Zbraně pro Ukrajinu. Ten má lidem také ukázat, jak drahé je bránit se agresi, kolik stojí ruční i protitankové zbraně, těžká technika nebo nezbytné vybavení vojáka.

Web uvádí, že na zbraně pro Ukrajinu vybral už přes 352 milionů korun. Vedle zmiňovaného tanku Tomáš se lidé složili i na munici pro něj, na sanitky, drony nebo na výcvik vojáků a záchranářů.

„Připravujeme další skvělou českou zbraň. Už máme i jméno a jistě vás pobaví. Spustíme to v první půli ledna,“ uvedli organizátoři. Zároveň lidi vyzvali, aby nadále posílali příspěvky i na účet ukrajinského velvyslanectví. „Oni moc dobře vědí, co za ně nakoupit,“ poznamenali.

darek-viktor-2

Foto: Dárek pro Putina

Mobilní systém protivzdušné obrany Viktor české výroby

S přispěním ČTK.