David Miklas získal miliony korun na svůj nový projekt. Po leteckém simulátoru staví elektrickou loď

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

0Zobrazit komentáře

Nejprve jste si mohli od Davida Miklase koupit 3D tiskárnu, pak se s ním proletět v leteckém simulátoru a již brzy zřejmě budete moci brázdit řeky v jeho luxusním elektrickém člunu. Přestože dvaatřicetiletého podnikatele nejvíce proslavilo, když před více než dvěma lety prodal svou firmu be3D brněnskému Y Softu, k vodě ho to prý táhlo odmalička.

Přestože tak může na první pohled cesta od 3D tiskáren až k letadlům a lodím vypadat bláznivě, pro Davida Miklase to je logický příběh. Jelikož se prodejem své úspěšné firmy be3D na výrobu 3D tiskárně slušně zaopatřil (Y Soft odkupoval podíly celkově za několik desítek milionů korun), mohl se dále věnovat projektům, kterého ho vždy lákaly.

Vedle toho, že se rozhodl předávat své nabyté zkušenosti začínajícím startupistům, otevřel v loňském roce s kolegy z firmy inAero v samotném centru Prahy unikátní simulátor českého letounu L-410. V něm mohl promítnout jednu ze svých zálib, když se rád sám jako pilot prohání oblaky, a nyní přichází na řadu další nový projekt, který Miklase přesouvá z pomyslného vzdušného prostoru do vody.

david-miklas-L410-simulator

David Miklas v simulátoru L410

„Věnovat se lodím a letadlům byl vždycky můj sen. Vše spojené s vodou mám v krvi už odmalička. Táta, který je námořním kapitánem na velkých nákladních lodích, mě už jako malého bral na zaoceánské plavby. Po prodeji podílu v be3D jsem hledal, čemu se dále věnovat, a kromě leteckého simulátoru, který jsme v té době s kolegy už budovali, jsem toužil ještě po něčem vlastním,“ popisuje Miklas pro CzechCrunch anabázi, která předcházela novému projektu.

Elektrická loď plná luxusu

Když se jednoho slunného letního dne před dvěma lety nudil na dovolené, objevil na internetu starou loď na prodej, která ho okamžitě zaujala. Možná by ji i hned koupil, ale nakonec se na ni jel nejprve podívat a v tu chvíli k tomu došlo. Když ji její majitel nakopl, vyprsklo z motoru do vody velké množství oleje, což Miklase zaskočilo a zároveň rozlítilo.

„Přestože se mě majitel snažil přesvědčit, že je to v pořádku, naštvalo mě to. Okamžitě jsem si zjišťoval více informací o ekologii lodního provozu a zároveň jsem narazil na vznikající restrikce pro lodě se spalovacím motorem na atraktivních vodních plochách. Tím vznikla myšlenka na elektrickou loď,“ vzpomíná Miklas, který tak podobně jako mnoho dalších firem a startupů po celém světě naskočil na trend elektrifikace všemožných dopravních prostředků.

keelcraft-side

Již pod značkou KeelCraft začal pomalu stavět první elektrickou loď, která má od začátku jeden hlavní cíl – uspokojit movitou klientelu, která si potrpí na luxusu. Plavidlo je stále ještě ve vývoji, ale už v létě se chystá Miklas zahájit první testování na rakouských jezerech. Na dokončení první elektrolodě navíc nyní získal důležitého partnera.

Bývalý námořní důstojník Jaroslav Hornof do projektu KeelCraft přináší jak cenné zkušenosti z námořní přepravy, tak také několik milionů korun, které pomohou se stavbou první elektrické lodě. „Když mi David představil nápad vyvinout rychlou elektrickou loď, která může plout i po vodách, do nichž lodě s tradičním spalovacím motorem kvůli ekologickým dopadům nesmějí, okamžitě si mne svou vizí získal,“ říká ke své investici Hornof, který se připojuje jako strategický obchodní partner.

blabu-petr-kovacik-peterkova-strejcek-simonovic-top

Přečtěte si takéPetr Kováčik: Jak jsme (ne)spouštěli Blabu aneb dá se rozjet startup za 120 dní?Petr Kováčik: Jak jsme (ne)spouštěli Blabu aneb dá se rozjet startup za 120 dní?

Rychlá elektrická loď znamená, že by měla jet rychlostí minimálně 50 kilometrů v hodině, přičemž výdrž na jedno nabití vestavěných lithiových baterií by měla být kolem tří hodin. Prozatím jde však o výpočty, které potvrdí až zmíněné reálné testy, jež by měly brzy začít. David Miklas chce totiž ideálně se svou luxusní lodí stihnout ještě nadcházející hlavní prodejní sezonu, která probíhá od podzimu do jara.

Unikátní kusy z ušlechtilého dřeva

„Jedná se o velmi unikátní kusy z ušlechtilého dřeva a jejich počet bude omezený. Maximální roční výrobní kapacita bude omezena na deset kusů,“ potvrzuje Miklas, že jeho stroj s mahagonovým trupem, který pro něj zatím vyrábějí na východním Slovensku, nebude jen tak pro každého. Podobné dřevěné elektrické lodě se prodávají zhruba za 300 tisíc eur (7,7 milionu korun) a víc, nicméně Miklas chce vzhledem k tomu, že se svou značkou teprve začíná, odstartovat s o něco nižší cenovkou.

Vše je navíc teprve na začátku. Do budoucna by se mělo vybudovat kompletní zázemí KeelCraftu v České republice, kde by probíhala většina výroby, a Miklas již má v hlavě i další možné modely. „S Jaroslavem nás zajímají i větší lodě s kajutou pro dovolenkové přespání. Mně se v hlavě utváří myšlenka na autonomní řízení, taková loď by vás mohla odvézt na zvolené místo, zatímco byste spali,“ odhaluje Miklas.

david-miklas-simulator

David Miklas v simulátoru L410

Prozatím však KeelCraft soustředí veškerou energii na sportovní modely lodí do osmimetrové délky, čemuž bude odpovídat i první, právě stavěná loď. A jestli při ní podobně jako v leteckém simulátoru zavzpomínal i na svůj původní byznys s 3D tiskem? „Zatím jsme pracovali převážně se dřevem, ale 3D tisk rád používám pro ověřování různých konceptů a prototypů, a počítám, že při stavbě kokpitu na něj jistě přijde řada,“ dodává s úsměvem.

Jakub Nešetřil opouští Oracle. V neziskovce Česko.Digital chce s ajťáky vylepšovat státní správu a její služby

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jakub-nesetril

Jakub Nešetřil

0Zobrazit komentáře

Už téměř před dvěma a půl lety se z českého startupového rybníku vynořil významný obchod s mezinárodním přesahem. Podobně jako nyní Brand Embassy si i v roce 2017 vyhlédl tuzemský vývojářský startup Apiary globální hráč. Za několik miliard korun tehdy Apiary odkoupil technologický gigant Oracle a s ním získal i celý tým v čele se zakladatelem Jakubem Nešetřilem.

Čtyřicetiletý Jakub Nešetřil působil v Oraclu přes dva roky na pozici viceprezidenta produktového vývoje, ze které vedl produkty spojené s vytvářením a testováním API. Právě tím se zabývalo i jeho Apiary, ale úspěšný český podnikatel se nyní rozhodl svou americkou misi ukončit.

Po několika letech v zahraničí se vrací do České republiky, Silicon Valley mění za Prahu a zakládá neziskovou organizaci Česko.Digital, v rámci níž chce vytvořit platformu profesionálů z IT a zlepšovat s nimi život v naší zemi. Jakub Nešetřil hodlá oslovovat kolegy, kteří chtějí ve svém volné čase pomáhat státu i nevládním organizacím a pomocí technologií řešit jak celospolečenské problémy, tak třeba i zjednodušovat běžnou administrativu.

cesko.digital

„V Česku je vysoká úroveň technických škol a silná technologická komunita. Je škoda, že se doteď nepodařilo ji využít také pro zlepšení našeho společného prostředí. To chceme změnit. O velkém zájmu ze strany IT profesionálů svědčí již téměř 50 dobrovolníků, kteří s námi spolupracují – a věřím, že stovky dalších se k nám letos přidají,“ vysvětluje svou motivaci Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital.

Podle Nešetřila nemá stát ani mnoho nestátních organizací dostatečné zdroje a schopnosti, aby dokázaly vyvinout fungující, uživatelsky přívětivé a efektivní veřejné služby. Proto se inspiroval v zahraničí, kde podobné propojení soukromého IT sektoru s veřejnou sférou funguje, a prostřednictvím Česko.Digital ho chce přenést i do České republiky.

supernovayc

Přečtěte si takéČeský startup Supernova získal přes 35 milionů korun. Investovali Credo Ventures i Jakub Nešetřil z ApiaryČeský startup Supernova získal přes 35 milionů korun. Investovali Credo Ventures i Jakub Nešetřil z Apiary

Výsledkem spolupráce mezi IT odborníky a veřejnými institucemi i neziskovým sektorem mají být funkční open source řešení, která jednoduše propojují uživatele se státem a bude je moci využít i kdokoliv další. Ostatně jak prozradil Jakub Nešetřil pro server Lupa.cz, na palubu již získal například Michala Bláhu z Hlídače státu, Roberta Basche z Nadace OSF a Ditu Přikrylovou z Czechitas. Všichni tři se stali zároveň součástí správní rady Česko.Digital.

„Kombinace technologií, důrazu na otevřenost a občanskou participaci, na kterých si iniciativa zakládá, vnímáme jako výbornou reakci na aktuální společenské výzvy v digitálním věku. Nadace OSF dlouhodobě podporuje přenos v zahraničí fungujících konceptů do České republiky a v případě Česko.Digital tomu není jinak,“ říká Robert Basch, člen správní rady projektu a ředitel Nadace OSF.

czechitas-dita-prikrylova1

Dita Přikrylová, spoluzakladatelka a CEO Czechitas

První projekt, na němž Česko.Digital pracovalo, byl web pro generování žádosti o voličské průkazy pro letošní volby do Evropského parlamentu, který byl součástí zmíněného Hlídače státu a za několik týdnů ho použilo téměř 10 tisíc lidí. Právě Hlídač státu pod vedením Michala Bláhy dlouhodobě monitoruje hospodaření státu a samosprávy a podobné projekty můžeme očekávat i do budoucna.

V přípravě již je také nový projekt na osobní přehled dluhů, který plánuje Česko.Digital vytvořit na základě Mapy exekucí Radka Hábla. Občanům má jednoduše zajistit přehled dluhů vůči státní správě a zamezit tak zbytečnému nárůstu dlužné částky a následným exekucím.

kingdom-come-deliverance-warhorse-studios-103

Přečtěte si takéFilm Kingdom Come 2 od Warhorse Studios jde pustit onlinePusťte si film Kingdom Come: Deliverance 2 online. Za přehrání zaplatíte méně než za lístek do kina

„Ukazuje se, že projekty postavené na otevřených datech mají velký smysl při řešení celospolečenských problémů. Pokud jsou navíc vizualizované, stávají se nejen pro zákonodárce, ale také běžné občany uchopitelnější a srozumitelnější. Proto jsem rád, že vzniká tato komunita, která poskytne cenné know-how při vývoji dalších datových projektů,“ doplňuje Radek Hábl.

mapa-exekuci

Foto: Repro YouTube/SlidesLive