Definitivní tečka za kanadským hokejem. Nike kvůli sexuální aféře končí jako sponzor

Sexuální napadení ženy ze strany kanadských juniorů se mělo uskutečnit před pěti lety. Svaz se s poškozenou v tichosti mimosoudně vyrovnal.

Filip HouskaFilip Houska

canadian-hockey-player

Foto: Midjourney

Kanadský hokejista (vytvořeno umělou inteligencí)

Nike bylo sponzorem kanadského hokejového svazu od roku 1999, tudíž s ním zažívalo velké sportovní úspěchy, kterých jeden z nejlepších hokejových nároďáků dosahoval. Stejně jako řada dalších sponzorů ale svou podporu pozastavilo poté, co se dostal na povrch skandál ohledně údajného sexuálního napadení ženy ze strany kanadských reprezentantů. A teď za celou kauzou přichází definitivní tečka.

Nike se rozhodlo, že sponzorskou spolupráci s kanadským hokejem neobnoví. Po více než dvaceti letech vzájemné podpory tak firma partnerství s věhlasnými javorovými listy ukončuje – a důvodem není nic jiného než právě situace, která se měla odehrát před pěti lety, respektive v roce 2018 po mistrovství světa juniorů, ze kterého si reprezentanti Kanady odnesli zlatou medaili.

Tehdy totiž měli kanadští juniorští hokejisté sexuálně napadnout ženu v hotelovém pokoji. Loni v květnu se pak svaz měl s poškozenou ženou v tichosti mimosoudně vyrovnat, kvůli celé aféře ale od něj začali odcházet hlavní sponzoři jako Esso, Telus, Tim Hortons a právě Nike. Kanadská vláda také pozastavila finanční podporu hokeje. A stálo to i místa celé vedení svazu.

Loni v srpnu rezignoval předseda správní rady Michael Brind’Amour, začátkem října ho následovala prozatímní předsedkyně Andrea Skinnerová. O tři dny později odešel i prezident Scott Smith. Odstoupili rovněž členové představenstva, aby uvolnili místa novému složení šéfů.

Kanadský hokej tak prošel celkovou obměnou. Začátkem července jmenoval novou prezidentku Katherine Hendersonovou, která uplynulých sedm let řídila národní curlingový svaz, a doufal, že se situace obrátí k lepšímu. Po výměně vedení se ke svazu vrátila společnost Bauer, známá svou výrobou hokejového vybavení. Nike ovšem oznámilo, že ani tak se zpět ke kanadskému hokeji nevrátí.

„Nike již není sponzorem Hockey Canada,“ uvedl mluvčí společnosti v e-mailu pro server Sportsnet. „V rámci partnerství s Mezinárodní hokejovou federací budeme i nadále poskytovat produkty pro kanadské hokejisty, naše individuální partnerství s federací nicméně skončilo,“ doplňuje.