Deset let budoval vlastní firmu, teď bude kupovat jiné. Michal Šmída je šéfem nové divize Rockaway

Jakub Havrlant a Petr Otava našli šéfa pro investiční divizi RockawayQ, která chce transformovat tradiční firmy. Jednají i s jeho otcem.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

smida02-rq

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Michal Šmída, CEO investiční divize RockawayQ

0Zobrazit komentáře

Michal Šmída patří k průkopníkům českého startupového trhu. Když před více než deseti lety zakládal společnost Twisto, která k nám přinesla odložené platby při nákupech nejen na internetu, tak tu ještě samotné označení startup znal málokdo. Kapitolu nazvanou Twisto dnes sedmatřicetiletý podnikatel před rokem ukončil, když jeho firmu definitivně převzal nový turecký vlastník, a teď představil, co bude jeho hlavní činnosti v dalších letech. Jako výkonný ředitel nastupuje do RockawayQ, což je relativně nová investiční divize skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta, která vznikla za finanční podpory MTX Group Petra Otavy.

Hlavním cílem RockawayQ má být digitální transformace tradičních firem za pomoci moderních technologií a zkušenost právě v této oblasti má přinést Michal Šmída. Ten na palubu investiční divize naskakuje jako CEO a podle vyjádření pro CzechCrunch se plánuje zapojit také jako investor. „Vzhledem k tomu, že v současné době připravujeme vhodnou strukturu pro jeho zapojení, detaily transakce prozatím nebudeme komentovat,“ uvedli zástupci divize. Aktuálně v RockawayQ drží padesátiprocentní podíl Rockaway Capital, které zodpovídá za řízení, a dalších padesát procent průmyslová skupina MTX Group Petra Otavy.

V RockawayQ mají aktuálně operovat s objemem zainvestovaných prostředků ve výši dvaceti milionů eur (přes půl miliardy korun) a do dalších let plánují tento kapitál rozšířit na 50 až 100 milionů eur (1,3 až 2,5 miliardy korun). Nový kapitál chce divize čerpat především z úzkého kruhu vybraných investorů, mezi nimiž by mohl být i Petr Šmída, otec nového CEO. „Diskuzi o finanční podpoře RockawayQ vedeme i s Petrem Šmídou. Věříme, že bude moci RockawayQ hodně přinést díky svým rozsáhlým investičním zkušenostem,“ potvrzuje pro CzechCrunch Marek Blahuta, mluvčí Rockaway Capital.

havrlant

Přečtěte si takéHavrlant spolu s miliardářem Otavou rozbíhá investiční holdingHavrlant se spojuje s miliardářem Otavou. Rozbíhají investiční holding na digitalizaci tradičních firem

První dvě transakce chce RockawayQ oznámit v následujících týdnech. Obecně se zaměří na podporu digitální transformace perspektivních firem a jejich expanzi. V první fázi bude hledat především v Česku a na Slovensku. „Věříme, že modernizace tradičních firem je teprve na začátku a bude klíčovým faktorem pro jejich konkurenceschopnost v příštím desetiletí. RockawayQ pomáhá jak finančně, tak skrz přímou implementaci technologických řešení. Chceme být aktivním investorem a partnerem pracujícím bok po boku s managementem nebo majiteli firem na jejich cestě k úspěšné transformaci a růstu,“ vysvětluje Michal Šmída.

Po deseti letech se Šmída ocitl bez stálého zaměstnání před rokem, kdy oznámil svůj konec v Twistu. Definitivně ho totiž přebrala turecká společnost Param, která si do firmy přivedla i vlastní vedení. Šlo o vyvrcholení několika turbulentních let, kdy se Twisto nejprve vydalo v rámci více než dvoumiliardové akvizice do Austrálie, kde ho koupila společnost Zip.

michal-smida

Foto: RockawayQ

Michal Šmída, CEO investiční divize RockawayQ

Krátce po té, co se firma prodala, ale přišlo výrazné zpomalení světové ekonomiky a byznys modely spojené nejen s odloženými platbami, jimž se věnuje Twisto i Zip, začaly drhnout. Australané se nakonec rozhodli několik částí své skupiny včetně té české odprodat a Michal Šmída po měsících náročného vyjednávání nakonec našel pro svůj projekt nový domov. Loni v létě bylo oznámeno, že za zlomek ceny, za kterou Twisto kupoval Zip, získal českou firmu turecký Param.

Krátce poté Michal Šmída v rozhovoru popisoval, že se svět úplně změnil, a tím pádem se muselo změnit také Twisto. V rámci nové strategie se chystalo vyrazit tvrdě za ziskovostí, které se mu dlouho nepodařilo dosáhnout. Nakonec tento úkol převzalo nové mezinárodní vedení a Michal Šmída začal v neexekutivních pozicích spolupracovat s jinými firmami.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jako non-executive director působí aktuálně v Malcom Finance, Birdwingu, DoDu a Vocalls. Jeho hlavní pracovní náplní ale nyní bude pozice CEO v RockawayQ. Nově vznikající investiční divize je aktuálně vedená jako akciová společnost a nemá klasickou fondovou strukturu s pevně stanovenými termíny na zhodnocení investovaných prostředků. Hledat chce firmy v segmentu B2B se ziskem EBITDA (před úroky, daněmi, odpisy a amortizací) mezi 25 až 100 miliony korun a obratem do jedné miliardy korun, které mají obvykle kolem 150 až 300 zaměstnanců. Z Česka a Slovenska se chce postupně v rámci investic vydat dál do Evropy.

„Nemáme vytyčenou investiční periodu. Naším cílem není rychlý exit a z pohledu struktury investic i doby držení firem jsme flexibilní. Hledáme firmy, kde můžeme dlouhodobě generovat dividendu a aktivně se podílet na jejich chodu. Na rozdíl od běžných investorů jsme flexibilní i v rámci investiční struktury, což nám umožňuje realizovat primární investice, tedy přímé vklady kapitálu do společností na podporu jejich růstu, a sekundární transakce, tedy odkup podílů, od signifikantní minority až po stoprocentní, od stávajících akcionářů nebo investorů,“ doplňuje Michal Šmída.

Kam zmizelo Adio a jak se daří Horsefeathers? Před 20 lety přišli Snowboarďáci a s nimi nová módní vlna

Film Snowboarďáci slaví 20 let od premiéry. Tehdy v Česku rozpoutal módní vlnu, kterou zařízla až světová krize. Co jsme vlastně nosili?

snowboardaciStory

Foto: CzechCrunch

Snowboarďáci slaví 20 let od své premiéry

0Zobrazit komentáře

Kdo by neznal peripetie dvou marných puberťáků Jáchyma a Rendyho, kteří se ve snaze být cool dostali až na zasněžené svahy Krkonoš? Film Snowboarďáci režiséra Karla Janáka by u dnešních teenagerů nejspíš nepochodil, před dvaceti lety se však trefil do černého. Okamžitě se uchytily výrazy jako bambán či bembeřice, puberťáci začali dělat tlaky a řvali „stříkéj“. Hlavně se však spustila snowboardová mánie a značky jako Horsefeathers, Vehicle, Adio, Burton či Volcom měly v Česku žně. Jak čeští výrobci snowboardového oblečení vzpomínají na zlatou éru, kdy chtěl na prkně jezdit každý? Co se stalo s Volcomem a kam zmizelo Adio či Vehicle?

Právě dnes je tomu 20 let, co v kinech proběhla oficiální premiéra filmu Snowboarďáci. Z pohledu české kinematografie se nejednalo o nikterak přelomové dílo, výrazný dopad však mělo na kariéru herců Vojty Kotka a Jiřího Mádla a také tehdejší snowboardovou a s ní spojenou skateboardovou kulturu v Česku. Z lyží se stalo retro pro milovníky Sněženek a machrů, nová generace chtěla pod stromeček prkno nebo alespoň oblečení od snowboardových značek a poslouchat On My Head od Dana Bárty.

„Díky filmu šel snowboarding celkově nahoru, i když samozřejmě nebylo možné změřit, do jaké míry, protože v té době byl i tak dost na vzestupu. Na Freeride.cz jsme ale zvýšení zájmu určitě pocítili. Tenkrát nebyly sociální sítě, takže lidé hledali veškeré informace u nás – jako třeba tipy na výbavu nebo různé snowboardové akce, přehled snowparků, inspiraci ve formě reportů z akcí, rozhovory, fotky, videa a tak dál,“ vzpomíná Martin Večerka, zakladatel magazínu Freeride.cz.

Celé tohle období označuje za zlatou éru, byť přiznává, že samotnou snowboardovou scénu film i to, co způsobil, trochu rozděloval. „Nejvíc core snowboardisti ten film hejtovali, na druhou stranu většinu lidí, co jezdili, bavil. Parta ze Špindlu dokonce hrála ve filmu komparz, tak se to zajímavě provázalo,“ dodává Večerka.

merch4u7

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Marek Sochor a Martin Večerka, kteří teď spolu mají značku Merch4U

O zlatou éru se jednalo i pro výrobce snowboardového, potažmo skateboardového oblečení. Všichni na sobě najednou chtěli nosit značky Burton a Volcom, české Horsefeathers, Vehicle, Meatfly či Nugget. Žádaným zbožím se staly i boty od výrobců jako DC Shoes, Adio, DVS, Osiris, Etnies, éS či Emerica a dařilo se třeba i Dakine a jejich batohům.

Podle Marka Sochora, spoluzakladatele značky Vehicle, vznik filmu prodeje snowboardového vybavení jednoznačně nakopl, což potvrzuje za Horsefeathers i Hanuš Salz. „Jenom v Praze bylo přes padesát skate & snowboard obchodů. Jeden náš byznys partner z Kalifornie to ani nechápal, když jsme ho vzali na túru po pražských shopech. Pokud se nedělalo něco vyloženě špatně, tak značky, distribuce a obchody rostly a prosperovaly,“ vzpomíná Salz.

Rostlo podle něj všechno – zisky i množství prostředků, které šly do marketingu, eventů, médií a celkově kultury boardsportů. „V té době bylo možné vymyslet, zorganizovat a profinancovat skoro cokoliv. Takže celkově to bylo období rozkvětu a vrcholu celého odvětví. Nějaký radikální řez v podobě finanční krize si tehdy nikdo nedokázal představit,“ dodává Salz.

Když krize kosí

Naráží tím na rok 2008 a příchod krize, která pořádně zamávala s celým trhem. Jednou z jejích obětí se stal například i český Vehicle. „Lidé se naučili kupovat levné věci a už se nevrátili k těm drahým. My jsme byli nuceni pořád tvořit, abychom si udrželi místo v továrně, spousta firem nám dlužila a navíc odešel i boom okolo toho, být cool surfař, skejťák nebo snowboarďák,“ popsal v našem nedávném rozhovoru důvody zániku značky Marek Sochor.

Ten však potkal i daleko větší hráče. Adio, založené v roce 1998 skateboardistou Chrisem Millerem, přešlo do rukou značky K2, která jej později zařízla právě z důvodu opadajícího zájmu. Adio přitom platilo za naprostou legendu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na druhé straně stály značky, které sice nezanikly, ovšem díky velké popularitě se dostaly do rukou korporátů. A ty přidusily jejich původní kouzlo. Příkladem může být Volcom. „V roce 2011 vstoupil na burzu a nakonec skončil pod skupinou Kering, která má pod sebou brandy jako Balenciaga, Gucci, Yves Saint Laurent a další. Investoři samozřejmě většinou nechtějí změnit původní vibe, designy a podobně, ale původní a stále používané heslo značky ‚Youth Against Establishment‘ se s politikou Keringu a podobných moc neslučovalo,“ vysvětluje Večerka s tím, že scéna boardsportů to samozřejmě mnohdy velmi negativně reflektovala.

Krize výrazně zasáhla i do fungování Meatfly Petra Šmída, podle kterého bylo nutné přesunout část výroby do zahraničí a začít oslovovat širší spektrum zákazníků. Podle Hanuše Salze tehdy najednou zmizela obrovská pozitivní energie boardsportového světa.

„Zbylo jen utahování rozpočtů, rušení benefitů a snižování platů, redukování týmů, ukončování spoluprací a v neposlední řadě nekonečné, a ne vždy úspěšné, vymáhání dluhů,“ vzpomíná Salz. „V dobách největších škrtů jsme s Pavlem (Pavel Kubíček, spolumajitel Horsefeathers, pozn. red.) skoro dva roky nebrali výplaty a při řešení rozpočtů jsme šli až na úplnou dřeň, kde jsme se dívali i na náklady na propisky. I tak se nám v některých letech zásadní ztráta nevyhnula,“ dodává spolumajitel Horsefeathers.

Dvojici ale pomohlo, že v silných letech investovali do firmy a měli rezervy. „Takže jsme v konečném důsledku nemuseli zasahovat do firemního týmu, který dělá Horsefeathers tím, čím je. To považuji za jeden ze zásadních kroků k překonání období, které trvalo až někdy do roku 2014,“ vysvětluje Salz.

trelala-3-1

Foto: Horsefeathers

Hanuš Salz, spoluzakladatel značky Horsefeathers

Že se Horsefeathers podařilo dodnes uhájit jméno a hodnoty z dob zlaté éry, potvrzují i Sochor a Večerka, kteří později společně rozjeli projekt Merch4U. „Horsefeathers si podle mě pořád drží ten původní vibe a myšlenku, přestože v jejich outerwearu stále častěji člověk vídá na sjezdovkách i klasické lyžaře, ale proč ne. Pořád podporují ridery, corové akce a projekty, což je i ve světě čím dál ojedinělejší,“ vysvětluje Večerka.

Podle Salze si takový přístup udrželo jen málo světových snowboardových značek, jmenovitě Nitro, 686 či Bataleon Snowboards. „Tam jsou taky důvěryhodné týmy lidí, kteří tvoří ‚své‘ brandy dlouhodobě, což je zásadní. Na tom vlastně základ kredibility značek stojí, pokud nechtějí být pouze krátkodobě úspěšným trendem,“ vysvětluje Salz.

Sám přitom nevnímá značky, které o své kouzlo přišly, jako brak. „Jde o nějaký vývoj a značka může procházet různými cykly, které jsou důsledkem ekonomiky v pozadí. Zažili si to ti největší hráči jako Quiksilver, Burton nebo Vans a zažili jsme si to nakonec i my,“ říká Salz, přičemž jeho slova potvrzuje i současný trend, kdy se oblečení od původně horolezeckých značek, jako je The North Face či Patagonia, stává zcela běžným vybavením nikoliv do skal, ale ulic.

Ostatně trendy se rychle změnily i v době krize, kdy snowboard a skate přestaly být tak cool a řada zákazníků začala sahat po streetových značkách, často spojených s kulturou hip hopu. Jejich skříně plní kousky od firem jako LRG, Rocawear, Karl Kani, New Era, K1X, Ecko, Zoo York, WeSC a řada dalších. To už je ale zase trochu jiná story, viď, Mazliku.