Devět elektromobilů na nabíjecí místo. Nepříliš kvalitní českou infrastrukturu zlepší dva tisíce nových stojanů

ionity_-4

Foto: Ionity

Nabíjecí stanice IONITY v Lovosicích

0Zobrazit komentáře

Většina odborníků se shoduje na tom, že elektromobilita je budoucností dopravy. Nabízí se však otázka, zda se tato budoucnost týká i České republiky. Elektromobilů u nás prozatím jezdí relativně málo a příliš dobře na tom není ani infrastruktura. Nabíjecích stanic je u nás tak málo, že na jednu nyní připadá devět registrovaných elektromobilů.

V řeči přesných čísel je v České republice k dispozici 1 417 dobíjecích stojanů, které se však nachází pouze na 744 stanicích. Registrovaných elektromobilů je přitom v České republice 12 520, přičemž 8 533 čítají plně elektrické vozy a zbylé téměř čtyři tisíce tvoří hybridy.

Dle propočtů tak na jeden dobíjecí stojan připadá 8,8 elektrifikovaného vozu, což je ale stav, který by se měl do budoucna zlepšit. Jak informovalo Centrum dopravního výzkumu (CDV), v České republice by měly do konce příštího roku vzniknout téměř dva tisíce nových nabíjecích stanic.

enyaq-nabijecka

Foto: Škoda

V Evropě by se mohly od roku 2035 prodávat pouze elektromobily

„Očekávám, že progres jak v oblasti registrovaných vozidel, tak infrastruktury získá i díky podpoře ministerstva dopravy na dynamice. Do konce příštího roku má vzniknout téměř dva tisíce dobíjecích stanic. Podíl přibližně devět elektrických vozidel na jeden dobíjecí bod je stále příznivější, než jaký po nás požaduje evropská regulace,“ uvedl pověřenec ministra dopravy pro čistou mobilitu Jan Bezděkovský.

Dle statistik jsou dvě ze tří nabíjecích stanic provozovány některou ze tří energetických skupin působících na území České republiky. 38 % provozuje ČEZ, 19 % PRE a 10 % připadá na E.ON. CDV též uvedlo výsledky ankety, ve které zjišťovalo, jaké zvyklosti panují mezi majiteli elektrifikovaných vozidel. Tři ze čtyř respondentů uvedli, že svůj elektrifikovaný vůz řídí téměř na denní bázi.

Respondenti také prozradili, že pouze 3,2 % z nich najezdí se svým elektromobilem či hybridem za rok méně než pět tisíc kilometrů. Nájezd u valné většiny, tedy téměř 60 % českých elektromobilistů, se pohybuje mezi 10 až 30 tisíci kilometrů, což je standard, který je platný i pro majitele klasických vozů. 5,1 % z dotázaných uvedlo, že ročně ujede se svým vozem více než 50 tisíc kilometrů.

Je tedy patrné, že majitelé ke svým elektromobilům, co se nájezdu týče, přistupují stejně jako řidiči klasických vozidel. Podle dalších zjištění CDV si u sebe doma elektromobil téměř denně nabíjí přibližně 30 % respondentů, 11 % doma nenabíjí vůbec a 54 % nabíjí na pracovišti. U hybridů je ovšem situace zcela opačná, většina jejich českých majitelů je nabíjí doma.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym