Díky české aplikaci trénují olympionici, teď se rozšiřuje mezi běžné lidi. Do světa jí pomůže Google

MyAge každý týden uživatelům vygeneruje pohybový plán na míru. Upozorní i na podezření na možné zdravotní problémy.

Peter BrejčákPeter Brejčák

myage1

Foto: MyAge

Vít Schlesinger, Radim Šlachta a Vojtěch Hlavenka, kteří stojí za aplikaci MyAge

Propojuje dvě generace podnikatelů, změří stav vašeho organismu a nabídne personalizované doporučení, jak byste se měli pohybovat, zvládat stres nebo lépe regenerovat. To vše založené na přesných měřeních. MyAge na základě měření tepu srdce dokáže uživatelům vypočíst jejich takzvaný funkční věk, tedy jak staré je jejich tělo a jak se tato veličina liší od kalendářního věku. Aplikace vznikla jako spin-off řešení, které využívají profesionální sportovci včetně olympioniků. Nyní i díky podpoře Google for Startups rozbíhá plány na dobývání globálních trhů.

Základní idea, na níž MyAge staví, je jasná. „Důležité je, co děláš teď. To totiž ovlivní, jak se budeš cítit za dvacet let. Je to jako s investováním peněz – v sedmdesáti se ti už moc začínat nevyplatí. Se sportem je to stejné,“ popisuje pro CzechCrunch Vít Schlesinger, který vývoj a další rozvoj aplikace vede. Zatím je v začátcích.

V Česku, na Slovensku, v Polsku, Německu a Maďarsku aplikace zaznamenala přes 20 tisíc stažení a ve své databázi má více než 17 tisíc měření srdce. „Zajímavostí přitom je, že retence uživatelů, kteří mají hrudní pás potřebný na měření srdeční frekvence, je nadmíru veliká – v průměru vychází na 74 měření na jeden pás,“ pochvaluje si Schlesinger. Kromě zmiňovaného funkčního věku dokáže měřit takzvané readiness skóre, tedy jak má člověk v daný den „nabité baterky“, ale také stres a regeneraci.

Do týmu MyAge se sedmadvacetiletý Schlesinger dostal z jiné štace – již před lety spoluzaložil digitální agenturu Blackfish, v níž doteď drží vlastnický podíl. Od investorů projektu, kterými jsou Jiří Hlavenka i Jan Sláma, dostal nabídku, jestli by nechtěl akceleraci MyAge vzít pod svá křídla. K sobě do týmu Schlesinger od září přizval také Vojtěcha Hlavenku, jenž má zkušenosti s projekty rostutu, SaneStore a Názory politiků a ve firmě bude řídit marketing, strategii a utvářet vizi.

myage2

Foto: MyAge

Vojtěch Hlavenka, Vít Schlesinger a Radim Šlachta

Samotná aplikace vznikla odtržením od jiné společnosti zakladatele Radima Šlachty. Dnes jednapadesátiletý bývalý vědec a proděkan univerzity se ve čtyřiceti letech rozhodl opustit akademické prostředí a rozběhnout vlastní byznys s tím, že v něm využije zkušenosti z dlouholetého výzkumu.

Postupně se dopracoval až k založení společnosti mySasy, jejíž řešení využívají tisíce profesionálních sportovců. Ti pokročilou technologii na měření aktuální fyzické či biologické výkonnosti využívají pro zlepšení svého tréninku. Mezi konkrétní jména patří například olympijští vítězové v chůzi Matej Tóth či slalomu na lyžích Petra Vlhová.

Šlachta přitom chtěl některé funkcionality nabídnout také běžným lidem, aby je motivoval k pohybu, což dalo vzniknout aplikaci MyAge. Právě díky několika letům práce s daty od profesionálních sportovců – celkem už přes mySasy udělali přes milion měření – má dostatečně velký objem dat, který dokáže využít v omezené míře také u „obyčejných“ uživatelů, kteří při pohybu a sportování nepotřebují tak podrobná data.

„Koncept MyAge je takový, že skrz měření variability srdeční frekvence umíme diagnostikovat aktuální funkční věk, míru stresu a regenerace. To vše díky třem minutám měření prostřednictvím hrudního pásu,“ přibližuje základní funkce Schlesinger. Jeho kolega Radim Šlachta přibližuje několik studií, které prezentují pozitivní vliv správně řízeného pohybu na zdraví.

„Pro ilustraci můžeme citovat z prestižního materiálu Světové zdravotnické organizace, kde se hned v úvodu uvádí, že nedostatek pohybové aktivity patří mezi čtyři nejvýznamnější faktory ovlivňující celosvětově předčasnou úmrtnost. Dále popisuje, že pohybová aktivita snižuje prokazatelně riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice, diabetu, hypertenze, rakoviny tlustého střeva, rakoviny prsu a depresí. Zároveň je zásadním faktorem zvýšení energetického výdeje – zásadního faktoru pro prevenci nadváhy a obezity,“ přibližuje Šlachta.

Aplikace uživatelům každý den posílá personalizované notifikace a doporučení ke sportu, každý týden jim pak progresivně generuje pohybový plán na míru – toho, co by měl a potažmo neměl dělat, jestli je vhodné dělat aktivitu či nikoliv a umí upozornit i na covid či podezření na možné zdravotní problémy. Přizpůsobený je díky biologickému feedbacku, jenž sbírá také z dalších aktivit, například skrze Apple Health nebo Google Fit.

myageaplikace

Foto: MyAge

Aplikace MyAge

„Aktuálně k tomu pod vedením Radima probíhá výzkum, při němž pracujeme na vylepšení stávající umělé inteligence. Na začátku roku pak budeme představovat náramek na ruku, který bude téměř stejně přesný jako hrudní pásy. Zakládáme si na maximální kvalitě měření, což nám ostatní hardware – jako Apple Watch a podobně – bohužel zatím nedokáže nabídnout,“ doplňuje Schlesinger.

MyAge se tak postupně rozšiřuje do nových oblastí, partnerství uzavřel například s projekty RBP213, Mutumutu, Rekola nebo MojeAmbulace. Novinkou je také možnost využívat aplikaci jako firemní benefit, což bude v rámci pilotního projektu testovat s pražským Googlem a jejich zaměstnanci. Firma se totiž účastní akceleračního programu Google for Startups.

 

 

Přihlaste se k odběru novinek od Google for Startups na webu a neuteče vám žádný program, který by mohl pomoci také vašemu startupu.

 

„Nejvíce využíváme přístup k mentorům, na které si ‚dokážeme sáhnout‘ a kdykoliv je oslovit, zarezervovat si termín a konzultovat aktuální výzvy. Akcelerátor je ale skvělý v tom, že lidem pomůže uvědomit si, že je potřeba myslet trošku dále než jen na český rybníček. A stavět produkt s globální ambicí – to se považuje za standard,“ přibližuje Schlesinger.

„V akcelerátoru bych vyzdvihl úzké zaměření na healthtech a wellbeing, díky čemuž pro nás byla všechna témata relevantní. Během několikahodinových setkání se zkušenými mentory nám pomáhali řešit reálné strategické i provozní problémy. A to až poté, co se skutečně do hloubky seznámili s našim projektem. Inspirující byly přednášky skutečných podnikatelských ikon ze Silicon Valley, které si může ‚dovolit‘ zorganizovat pro svůj akcelerátor jen Google,“ doplňuje Šlachta.

Partnerem článku je Google for Startups. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina