Diváci přestali pochybovat o své realitě. HBO po čtvrté řadě ruší někdejší sci-fi hit Westworld

Dystopický thriller o vzpouře strojů či svobodné vůli zprvu patřil k největším hitům v historii HBO. Jeho publikum se ale stále zmenšovalo.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

westworld-hbo-season-2-dolores-evan-rachel-wood-1

Foto: HBO

Androidku Dolores, jednu z hlavních rolí Westworldu, ztvárnila Evan Rachel Wood

0Zobrazit komentáře

Když Westworld, dystopické sci-fi od Jonathana Nolana a Lisy Joy, vstoupilo v roce 2016 na obrazovky, podařilo se mu dosáhnout statusu nejsledovanější první řady seriálu v historii HBO. Díky tomu se o něm také nějakou dobu uvažovalo jako o dalším velkém hitu prémiové televize, který naváže na úspěch končící Hry o trůny. S dalšími řadami ale zájem diváků opadal a HBO teď oznámilo, že Westworld se po letošní čtvrté sezóně dalšího pokračování nedočká.

Seriál divákům představil nepříliš vzdálenou budoucnost, v níž se bohatí mohou vydat do rozsáhlého zábavního parku plného extrémně pokročilých androidů stylizovaných do postav Divokého západu.

Návštěvníci s nimi mohli interagovat, jak uznali za vhodné – od společných dobrodružných výprav přes milostné a sexuální hrátky až po brutální znásilnění či vraždy. Dokonalá iluze se ale začala rychle rozpadat po tom, co androidi nabyli vědomí a rozhodli se násilně osvobodit.

První řada Westworldu si kromě vysoké sledovanosti vysloužila také mnoho chvály. Kritika i diváci ocenili zneklidňující a inteligentní dystopickou vizi budoucnosti, skvělé audiovizuální zpracování či složitou zápletku vybízející ke spekulacím a hledání vodítek. Následující řady nicméně na podobně nadšené přijetí nedokázaly navázat.

westworld-hbo-season-4-2

Čtvrtá řada sci-fi Westworld vyšla letos mezi červnem a srpnem

Nolan s Joy neustále přicházeli s novými scenáristickými nápady a tématy počínaje svobodou vůle nebo povahou lidské mysli a konče kapitalismem sledování. Ve druhé řadě se seriál pro mainstreamové publikum stal vypravěčsky příliš komplikovaný, pro někoho nezáživný. Třetí řada se proto pokusila opustit svět zábavních parků a vydat se do futuristické civilizace s větší mírou akce. Recenze byly stále dobré, ale sledovanost bez přestání klesala.

Letošní čtvrtou řadu mnozí považovali za velký návrat, byť se opět vydala novým a nečekaným směrem. Zvraty bylo těžké předvídat i s dobrou znalostí předchozích epizod, předkládané myšlenky se nebály zkoumat otázky lidské existence či současné společnosti a vše objímala zneklidňující atmosféra. Sledovanost se ovšem výrazně propadla – ani ne na polovinu třetí řady a jen na zlomek pozornosti, které se Westworld těšil ve svých začátcích.

Ambiciózní sci-fi varující před vlivem technologií o diváky z velké části přišlo proto, že s nimi ztratilo spojení. Mezi skupinou morálně nejednoznačných hrdinů bylo těžké najít někoho, s kým se ztotožnit. Také samotný svět seriálu byl natolik komplexní, že kdokoliv méně pozorný rychle ztratil šanci se v něm zorientovat. A nakonec i poselství o tom, jak nás ovládají neviditelné síly, byť blízké realitě, působilo příliš akademicky.

Přesto si Westworld napříč lety, které strávil na obrazovkách, vysloužil více než stovku nominací na různé ceny. Necelých třicet z nich proměnil. Padesát čtyři nominací a devět vítězství přitom představují prestižní Emmy, známé jako televizní obdoba Oscarů.

Podle informací serveru Variety stály za zrušením seriálu právě propady zájmu diváků v kombinaci s vysokými náklady na produkci a snahou firmy Warner Bros. Discovery šetřit.

Nolan a Joy v nedávném rozhovoru citovaném serverem Deadline řekli, že by rádi natočili ještě poslední, pátou řadu. „Vždy jsme měli v plánu pátou a poslední sezónu. Pořád s televizí jednáme. Doufáme, že ji vytvoříme,“ prohlásil Nolan v říjnu.

westworld-season-2-ed-harris-1

Foto: HBO

Ed Harris jako Muž v černém

Překvapivým detailem, s nímž také přišel Deadline, je informace o výplatách hlavního obsazení seriálu. Evan Rachel Wood, Thandie Newton, Jeffrey Wright, Ed Harris, Aaron Paul a možná další dostanou zaplaceno za pátou řadu, i když ji nenatočí.

Tento honorář má být součástí jejich smluv, kterými si HBO pojistilo, že budou mít volný program a neupíšou se jinému projektu, což by zkomplikovalo případnou produkci. Dohromady by měli dostat kolem deseti milionů dolarů. Zhruba na tolik vyjde jedna epizoda Westworldu, takže točit další řadu se vzhledem k tomu stále nevyplatí.

Útěchou pro fanoušky seriálu zůstává závěr čtvrté řady, který místo tradičního cliffhangeru nabízí relativně uzavřený dějový oblouk. Navíc v dnešní době nekonečných pokračování, gigantických franšíz a maximálního vytěžování zavedených značek není vyloučeno, že to HBO s Westworldem v budoucnu ještě nezkusí.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym