Dlouhá rampa, po jejímž obvodu se parkuje. V Ostravě začne stavba parkovacího domu pro 600 aut

V Ostravě má vyrůst nový parkovací dům z monolitického železobetonu s nepravidelným obrysem. Na střeše bude mít multifunkční hřiště.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

ostrava-parking4

Vizualizace: PROJEKTSTUDIO EUCZ

Vizualizace chystaného parkovacího domu v Ostravě

0Zobrazit komentáře

Poblíž krajského úřadu v Ostravě začne stavba velkého parkovacího domu s 600 místy. Objekt vznikne v místě stávajícího parkoviště pro 77 automobilů, dostavěn by měl být na konci příštího roku. Náklady na výstavbu budou 397 milionů korun bez DPH. Město projekt připravuje už od roku 2018 i s ohledem na to, že bude zrušeno povrchové parkoviště v místě plánované stavby Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Nový parkovací dům bude mít dvě podzemní a osm nadzemních podlaží, která budou propojena výtahy a schodišti.

Nosná konstrukce objektu je navržena z monolitického železobetonu s nepravidelným obrysem. „Parkovací dům je principiálně dlouhá rampa, po jejímž obvodu jsou kontinuálně rozmístěna parkovací stání. Tato rampa má vodorovná i šikmá stání ve sklonu, což dovoluje maximální využití prostor pro parkování a eliminaci provozních komunikací. Návštěvník se pohybuje po spirále a obsazování parkovacích míst je značně efektivní,“ uvedl náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak). Na střeše domu bude multifunkční hřiště s oplocením.

Ve druhém podzemním podlaží bude kromě parkovacích míst také prostor pro provozní a sociální zázemí, skladové prostory nebo retenční nádrž. Součástí parkovacího domu budou i nabíječky pro elektromobily nebo dvacet cykloboxů pro uschování jízdních kol či koloběžek. Tři z cykloboxů budou mít nabíječku pro elektrokola.

Architektonickou soutěž na novostavbu parkovacího domu vyhlásilo město v roce 2019, vyhrála ji ostravská společnost PROJEKTSTUDIO EUCZ. „Otázkou vhodných parkovacích míst se zabýváme kontinuálně. Pravděpodobně v dubnu bude dokončen sedmipatrový multifunkční parkovací dům u Městské nemocnice Ostrava, který nabídne 465 parkovacích míst a jehož výstavba si vyžádala náklady 487 milionů korun. Původní kapacita parkoviště se zvýší na čtyřnásobek,“ doplnil Riger.

V loňském roce byl dokončen parkovací dům u zoologické zahrady se 195 místy. Řidiči mohou využívat také parkoviště pod budovou Ostravské univerzity na Černé louce s kapacitou 155 míst a pokračuje také výstavba druhého parkovacího objektu u Domu kultury Poklad. V tom prvním řidiči parkují od roku 2022.

S přispěním ČTK.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym