Do aukce míří původní kostým Dartha Vadera z roku 1979. Vyšplhat se může až na 2 miliony dolarů

Filip HouskaFilip Houska

darth-vader-episode-v
0Zobrazit komentáře

Od vydání první epizody Star Wars uplynulo již téměř 42 let, během kterých si tato vemírná velesága z rukopisu George Lucase vybudovala dost možná největší fanouškovskou základnu ve srovnání s ostatními hollywoodskými trháky. Nešlo však pouze o samotné snímky, jejichž počet se v prosinci letošního roku zvýší s příchodem dílu Vzestup Skywalkera na magických 9 (nepočítaje antologie The Rogue One Solo).

Skalní příznivci důrazně slyší i na prodej ikonických rekvizit, kterých se v těchto filmech objevuje široká řada. Ať už jde o světelný meč Luka Skywalkera, model vesmírné lodě Millennium Falcon, helmu Stormtrooperů nebo převlek wookieho Chewbaccy (jehož představitel Peter Mayhew 30. dubna ve věku 74 let zemřel), nejvěrnější fanoušci dokáží za tyto skvosty utrácet stovky tisíc. A nově mají další unikátní možnost.

darth-vader-original-costume-bonhams-auction-01

Do aukce totiž míří původní kostým Dartha Vadera, který byl v roce 1979 navržen legendárním filmovým designérem Johnem Mollem pro epizodu Impérium vrací úder. Jeho pyšným nositelem však nebýval samotný David Prowse, ztvárnitel Dartha Vadera (byť se jednalo o totožné kostýmové provedení), ale naopak Kermit Eller. Ten mezi roky 1977 až 1980 působil jako hlavní evangelista Star Wars a za temného pána ze Sithu se vydával během veřejných hollywoodských událostí i televizních pořadů.

Jelikož tým George Lucase chtěl, aby Kermit Eller reprezentoval maximálně věrohodně, musel být oblek proveden co nejdetailněji, respektive tak jako ve filmech. Nechybí tedy jak obličejová maska ze sklolaminátu nebo kultovní černá helma, tak precizně provedené brnění, holenní chrániče, prošívané rukavice, pásek a samozřejmě kápě.

darth-vader-1

Důležitým bodem je také celková výborná zachovalost obleku, díky které by v aukční síni Bonhams v Los Angeles mohlo zaznít odklepnutí úspěšné dražby ve výši až dvou milionů dolarů (cca 46 milionů korun). Alespoň taková jsou očekávání. Aukce jako taková pak startuje 14. května, tedy přesně 10 dní poté, co proběhne svátek všech fanoušků, tzv. Star Wars Day, který vzhledem ke slavné hlášce „May the Force be with you“ připadá na 4. května, jelikož se překřtila na „May the Fourth (květen čtvrtého) be with you“.

darth-vader

Rekvizity ze Star Wars táhnou

Právě aukce kultovních předmětů ze světa Star Wars patří mezi ty největší. V roce 2017 se například vydražil model R2-D2 z epizody Nová naděje za úctyhodných 2,75 milionu dolarů (zhruba 63 milionů korun). Obecně se ale ví, že fanoušci Lucasovy ságy umí být velmi kritičtí a dost přesní, co se týče různých odchylek.

Snadno tak mohou rozpoznat i nepravost daného předmětu, což se mimo jiné přihodilo i minulý rok, kdy byl z aukce stažen „originální“ světelný meč Luka Skywalkera se startovní cenou 200 tisíc dolarů poté, co znalci zpochybnili jeho legitimitu.

r2-d2

R2-D2 ze Star Wars

Foto: Bonhams; Sam Howzit / Flickr, Star Wars

Diskuze (0)

Novinka

Anonym