Do Česka se přiženil, teď tu hodlá budovat zelené elektrárny. Pro novou firmu získal přes 12 miliard

Jim Campion staví tým inženýrů a věří, že jim aktuální potřeba nových zdrojů energie pomůže vybudovat zelené elektrárny doma i v zahraničí.

Iva BrejlováIva Brejlová

Rezolv věří, že bude zájem o zelené zdroje energie

0Zobrazit komentáře

Celý svůj profesní život se pohybuje v energetickém sektoru. Zastával už tři pozice generálního ředitele energeticko-technologických společností a pomohl vyvíjet a provozoval větrné a solární projekty, které nadále fungují. Jim Campion se kdysi do České republiky přiženil, v roce 2010 přestěhoval a od té doby žije v Praze. Teď začal budovat portfolio větrných a solárních elektráren. Věří, že by tu mohla být základna pro další země v okolí.

Jim Campion je výkonným ředitelem společnosti Rezolv se sídlem v Praze. Ta aktuálně přilákala investici ve výši 500 milionů eur, tedy přes 12 miliard korun, od fondu Actis, globálního investora do udržitelné infrastruktury, který posílá peníze do zelených elektráren na mnoha kontinentech.

Rezolv plánuje vybudovat portfolio tohoto typu elektráren o výkonu v řádech několika gigawattů. A k tomu přidat řešení pro skladování energie. Česko přitom má být klíčový trh, zaměřovat se ale bude na celou střední a jihovýchodní Evropu.

„Zkoumáme řadu projektů, které se v zemi připravují, především solárních. Navíc Rezolv už teď rychle rozšiřuje svůj tým v Praze, najímá místní odborníky na obnovitelné zdroje a správu aktiv,“ popisuje Campion. Do konce roku chce firma v Praze vybudovat tým 25 lidí, dlouhodoběji pak má jejich počet růst.

campion

Foto: Rezolv

Jim Campion, výkonný ředitel společnosti Rezolv

Společnost Rezolv věří, že dokáže regionu pomoct uspokojit energetické potřeby v reakci na současné problémy v energetické bezpečnosti a politiky v oblasti klimatu. Pouští se do projektů od pozdní fáze vývoje přes výstavbu až po dlouhodobý provoz.

I když je firma jen několik měsíců stará, označuje se za zkušeného výrobce energie z obnovitelných zdrojů. Její tým totiž působí v Praze přes deset let. Připravil a řídil, případně dosud řídí, mimo jiné projekt větrné elektrárny u Olomouce, která se skládá z devíti větrných turbín a celkem má výkon 18 MW. Nebo solární elektrárnu o více než 96 tisících panelech ve třech parcích v Mimoni, Točníku a Lomečku.

V Česku se teď Rezolv účastní několika výběrových řízení. Chce dodávat komerčním a průmyslovým zákazníkům tady i jinde v regionu. Věří, že to budou supermarkety, pivovary, telekomunikační společnosti i další velké podniky.

„Nedávno jsme podepsali smlouvy o získání práv na rozvoj dvou větrných projektů v regionu střední a jihovýchodní Evropy o celkové kapacitě jednoho gigawattu,“ popisuje Campion. O moc víc toho zatím říct nemůže: smlouvy o výstavbě by měly být uzavřeny na začátku příštího roku, projekty pak podle předpokladů začnou fungovat mezi roky 2025 a 2026.

Načítám formulář...