Do kina nejen za bitcoin, ale i za ethereum. Síť multikin AMC nasadí kryptoměny pro placení lístků či popcornu

Filip HouskaFilip Houska

amc-1

Foto: AMC

Multikino společnosti AMC

0Zobrazit komentáře

Řetězec multikin AMC je známý především v Severní Americe, kde má v provozu přes osm tisíc sálů, čímž patří k největším sítím tohoto druhu na světě. Do povědomí širší veřejnosti se ovšem zapsal díky malým investorům z diskuzního fóra Reddit, kteří obchodovali s jeho akciemi a uměle zvyšovali jejich cenu. Nyní se však AMC do historie může zapsat i jinak.

Poté, co se kinosály AMC začaly nadechovat po složité pandemické situaci, která je nechala zavřené, jejich šéf Adam Aron oznámil, že do konce roku se v nich bude moci platit i pomocí bitcoinu, nejhodnotnější kryptoměny světa. A vzhledem k tomu, jak jsou digitální měny dnes skloňované, šlo o chytrý krok pro potenciální potěšení stávajících a přilákání nových investorů.

Jen na bitcoinu tento plán ovšem stát nebude. Jak Adam Aron informoval dnes na svém Twitteru, vedle jedné z nejoblíbenějších kryptoměn světa bude možné platit za lístky také pomocí etherea, litecoinu a bitcoinu cash. Zájemci si tak budou moci vybrat ze širšího portfolia, přičemž právě ethereum a litecoin patří také mezi ty populárnější mince.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Možnost vidět nový, mnohdy i exkluzivní snímek, aniž by divák zaplatil tradičním americkým dolarem, bude dostupná ke konci letošního roku. Aron ovšem – stejně jako u srpnového oznámení o přijetí bitcoinu – specifikuje, že platba pomocí kryptoměn se týká výhradně online nákupu vstupenek a objednávek občerstvení.

Integrace bitcoinu do platebního systému není dnes ničím výjimečná. Stačí si vzpomenout na středoamerický stát Salvador, který z něj udělal rovnou legitimní státní platidlo. Příkladů, kde je možné pomocí bitcoinu platit, je však celá řada. O litecoinu se naopak tolik nemluví, na druhou stranu byl po platební stránce hojně skloňován s Walmartem.

Není tomu tak dávno, co světem proletěla zpráva, že velký americký řetězec supermarketů začne přijímat právě litecoin coby alternativu ke klasickým měnám. Vzápětí se ale ukázalo, že tisková zpráva, která tuto novinku oznamovala, byla falešná – neznámý podvodník evidentně chtěl uměle navýšit cenu kryptoměny, což se mu na chvíli podařilo.

Walmart oznámil spolupráci s Litecoinem a jeho cena vyletěla vzhůru. Ukázalo se, že jde o podvrh

Filip HouskaFilip Houska

walmart

Foto: Walmart

Americký maloobchodní řetězec Walmart

0Zobrazit komentáře

Kryptoměny jsou ze své podstaty silně nevyzpytatelné a to, jakou mají cenu, mohou ovlivnit i pouhé příspěvky na Twitteru. Dnes pak s vývojem jedné z nejstarších digitálních měn, litecoinem, zamávalo oznámení, že je začne pro platby přijímat známý maloobchodní řetězec Walmart. Jak ale zástupce firmy potvrdil, šlo o podvrh, na kterém mohl někdo vydělat slušné peníze.

Vše začalo na první pohled standardní tiskovou zprávou, se kterou přišel server GlobeNewswire. Ta informovala o tom, že Walmart zahájil spolupráci s organizací Litecoin stojící za stejnojmennou kryptoměnou a spustí pro zákazníky možnost plateb pomocí litecoinu. Na tom by nebylo nic neobvyklého, právě naopak – digitální měny jsou čím dál oblíbenější i v komerční sféře.

Hned po oznámení této zprávy cena litecoinu vyletěla z poměrně stabilních zhruba 173 dolarů až na 233 dolarů, na Twitteru se ovšem vzápětí rozjela diskuze, že oznámení ze strany GlobeNewswire může být falešné. Ukázalo se totiž, že v tiskové zprávě byl uveden falešný e-mail marketingového šéfa Walmartu – laik však tuto nepravost na první pohled nemohl poznat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Později se začaly objevovat i zmínky o tom, že dotyčný anonymní podvodník v tiskové zprávě použil nesprávný odkaz na webovou tiskovou sekci Walmartu. Pochybná byla i skutečnost, že na GlobeNewswire pod tímto účtem nebyla publikována žádná jiná zpráva. Server CNBC následně informoval s odkazem na zástupce Walmartu, že nejde o „autentické“ oznámení.

Byť jde stále o předmět spekulací a v době psaní článku nebyla uvedena žádná konkrétnější stanoviska ze strany Walmartu nebo organizace Litecoinu, pravděpodobně šlo o moment, kdy někdo uměle vyhnal cenu litecoinu nahoru, aby se zhodnotila jeho (potažmo její nebo jejich) investice. Vzhledem k tomu, že šlo o instantní růst o zhruba 35 procent, výdělek mohl být výrazný.

Hodnota litecoinu ovšem po zjištění, že se nejspíš jedná o falešnou tiskovou zprávu, znovu spadla na téměř původní hranici. Nyní se obchoduje za přibližně 179 dolarů. Zajímavé ovšem na celém zjištění je, že o údajném přijetí litecoinu coby alternativního platidla Walmartu informoval i sám oficiální účet organizace Litecoin. Příspěvek na Twitteru ale rychle stáhla.