Walmart oznámil spolupráci s Litecoinem a jeho cena vyletěla vzhůru. Ukázalo se, že jde o podvrh

Filip HouskaFilip Houska

walmart

Foto: Walmart

Americký maloobchodní řetězec Walmart

0Zobrazit komentáře

Kryptoměny jsou ze své podstaty silně nevyzpytatelné a to, jakou mají cenu, mohou ovlivnit i pouhé příspěvky na Twitteru. Dnes pak s vývojem jedné z nejstarších digitálních měn, litecoinem, zamávalo oznámení, že je začne pro platby přijímat známý maloobchodní řetězec Walmart. Jak ale zástupce firmy potvrdil, šlo o podvrh, na kterém mohl někdo vydělat slušné peníze.

Vše začalo na první pohled standardní tiskovou zprávou, se kterou přišel server GlobeNewswire. Ta informovala o tom, že Walmart zahájil spolupráci s organizací Litecoin stojící za stejnojmennou kryptoměnou a spustí pro zákazníky možnost plateb pomocí litecoinu. Na tom by nebylo nic neobvyklého, právě naopak – digitální měny jsou čím dál oblíbenější i v komerční sféře.

Hned po oznámení této zprávy cena litecoinu vyletěla z poměrně stabilních zhruba 173 dolarů až na 233 dolarů, na Twitteru se ovšem vzápětí rozjela diskuze, že oznámení ze strany GlobeNewswire může být falešné. Ukázalo se totiž, že v tiskové zprávě byl uveden falešný e-mail marketingového šéfa Walmartu – laik však tuto nepravost na první pohled nemohl poznat.

Později se začaly objevovat i zmínky o tom, že dotyčný anonymní podvodník v tiskové zprávě použil nesprávný odkaz na webovou tiskovou sekci Walmartu. Pochybná byla i skutečnost, že na GlobeNewswire pod tímto účtem nebyla publikována žádná jiná zpráva. Server CNBC následně informoval s odkazem na zástupce Walmartu, že nejde o „autentické“ oznámení.

Byť jde stále o předmět spekulací a v době psaní článku nebyla uvedena žádná konkrétnější stanoviska ze strany Walmartu nebo organizace Litecoinu, pravděpodobně šlo o moment, kdy někdo uměle vyhnal cenu litecoinu nahoru, aby se zhodnotila jeho (potažmo její nebo jejich) investice. Vzhledem k tomu, že šlo o instantní růst o zhruba 35 procent, výdělek mohl být výrazný.

Hodnota litecoinu ovšem po zjištění, že se nejspíš jedná o falešnou tiskovou zprávu, znovu spadla na téměř původní hranici. Nyní se obchoduje za přibližně 179 dolarů. Zajímavé ovšem na celém zjištění je, že o údajném přijetí litecoinu coby alternativního platidla Walmartu informoval i sám oficiální účet organizace Litecoin. Příspěvek na Twitteru ale rychle stáhla.

ltc_1d_graph_coinmarketcap

Foto: CoinMarketCap

Denní vývoj litecoinu a peak na základě údajného oznámení Walmartu

Diskuze (0)

Novinka

Anonym