Rýsují se interiéry Paláce Dunaj. Česká advokátní komora tu bude mít tři patra
Palác Dunaj bude mít nové nájemníky. Kromě České advokátní komory tu budou i Zastoupení Evropské komise a Kancelář Evropského parlamentu.
Každý rok je před jejich sídlem plno. Kdo další to může říct. Advokáti nyní pobývají v domě na Národní třídě, kde je pamětní deska k 17. listopadu, které dominuje spousta rukou. Česká advokátní komora má ale nyní zaječí úmysly. Aspoň částečně. Část kanceláří přestěhuje do Paláce Dunaj, který se v současné době rekonstruuje.
Česká advokátní komora v novém sídle zaujme tři patra, dohromady bude mít k dispozici patnáct set metrů čtverečních. K jejich realizaci si přizvala architektonické studio MÓD a Atelier4. „Budova Paláce Dunaj byla dostavěna v roce 1930, proto jsme v návrhu kladli důraz na zachování jejích stavebních hodnot a historického odkazu. Těší nás, když je možné v realizacích kombinovat minulost a současnost. Mohou se společně rozvíjet a navzájem obohacovat,“ líčí architekti Vojtěch Večeře a Jan Buchalcev.
Ti do hry vrátili například původní železobetonový skelet. Budoucí sídlo přesto působí velmi moderně. Do interiéru vybrali dřevo, beton, mosaz nebo přírodní podlahovou krytinu marmoleum. Pracovali ale také s texturou travertinu, který je i na fasádě Dunaje. Jednotlivá oddělení jsou barevně oddělená, což umožní snadnou orientaci v prostoru.
„Díky jednotícímu barevnému řešení obkladů i podlah v rámci jednotlivých podlaží se nám podařilo zjednodušit dispozici prostoru a také zpřehlednit pohyb zaměstnanců a dalších návštěvníků,“ říká Večeře.
Skleněné stěny mají v interiéru zachovat především přirozené světlo. Architekti si ale hráli také s vestavbami. Zasedací místnost je tak například obklopená sklem, jiná zase dřevem. Tím v prostoru vzniklo několik samostatných místností, kde je nerušený klid. Zároveň tyto vestavby dodaly místu akustiku. „Dřevem obložená, barevně sladěná zaoblení budou zlepšovat akustiku a zároveň integrují přidané funkce kuchyněk, šaten a dalších potřebných funkcí,“ uvádí Večeře.
Přirozené světlo doplňují svítidla od českého výrobce Halla. „Světlo má přímý vliv na psychiku zaměstnanců i efektivitu práce. Jeho intenzitu je nezbytné správně propočítat a přizpůsobit, aby odpovídalo funkci daných prostor, ať už jde o kanceláře nebo jednací místnosti. Právě v kancelářských objektech hraje osvětlení obrovskou roli, aktuálně i vzhledem k energetické úspornosti,“ líčí Roman Šiška z Hally.
Česká advokátní komora by se do nového sídla měla nastěhovat počátkem příštího roku, kdy by měla být dokončená i celková rekonstrukce Paláce Dunaj. Ten sídlí hned vedle budovy Drn od Stanislava Fialy, který na Národní vnesl nový vítr. A chytil ho i Dunaj. V roce 2017 ho koupila investiční společnost Zeigeist Asset Management. V roce 2020 se pak začalo s rekonstrukcí, ke které si firma pozvala mezinárodní architektonické studio Chapman Taylor.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsDunaj navrhl na začátku dvacátého století německý architekt Adolf Foehr, žák Jana Kotěry. Ten nakreslil pětipatrový objekt s horizontálním členěním, trojkřídlá okna a v parteru velké výlohy. Fasáda je z travertinu ve žluté a béžové barvě. Uvnitř je páternoster, který tu zůstane i po rekonstrukci. Stejně tak zůstane například původní luxferová podlaha.
„Naším cílem je vrátit Paláci Dunaj jeho prvorepublikovou eleganci a styl, a to i s ohledem na výjimečnou lokalitu Národní třídy, kterou doslova procházely dějiny,“ uvedl šéf společnosti Zeigeist Asset Management. Chapman Taylor v rekonstrukci zpřístupní centrální atrium, jehož podlaha je z terazza a skleněných bloků. Zásadní změnou je navýšení paláce o jedno patro.
Kromě České advokátní komory budou v budově sídlit také Zastoupení Evropské komise a Kancelář Evropského parlamentu. V parteru se pak počítá s obchody, a to jak na Národní, tak i ve Voršilské ulici.