Do Obecního domu na hudbu z Harryho Pottera či Shreka. Do Prahy se sjedou hollywoodští skladatelé

V druhé polovině dubna do Prahy dorazí světoví představitelé filmové hudby, kteří mimo jiné v Obecním domě oddirigují svá nejznámnější díla.

summit

Foto: Composers Summit Prague

Světové hvězdy filmové hudby zavítají do Prahy na druhý ročník Composers Summit

0Zobrazit komentáře

Skladatelé hudby pro filmy, seriály i dalších orchestrálních děl včetně hudby z herního průmyslu se ve dnech od 14. do 20. dubna 2023 setkají v Praze u příležitosti druhého ročníku Composers Summit Prague. Součástí šestidenní události budou kromě speciálních setkání a lekcí pro hudební laiky i profesionály také dva koncerty, kde hollywoodští tvůrci odprezentují svá díla pro filmy Harry Potter, Shrek, Letopisy Narnie, Pí a jeho život či Podivuhodný případ Benjamina Buttona, která zazní v podání Českého národního symfonického orchestru.

Zahajovací koncert pro Composers Summit Prague proběhne 14. dubna a na podiu Smetanovy síně Obecního domu představí všechny hosty události, kteří si své suity a titulní melodie osobně oddirigují. Návštěvníci si budou moci poslechnout například oscarového skladatele Mychaela Dannu, který bude dirigovat skladbu z filmu Being Julia režírovaného Istvánem Szabóem. Danna stojí také za hudbou k filmům Pí a jeho život, Moneyball nebo Malá Miss Sunshine.

Dalším hostem bude jeden z nejžádanějších skladatelů Hollywoodu Harry Gregson-Williams se skladbou Antarctic Summer z filmu Penguins. Jeho hudbu si mohli milovníci kinematografie užít také v poměrně nedávno vydaném snímku Klan Gucci, ale také v Marťanovi, Letopisech Narnie či Shrekovi. V podání orchestrátora Conrada Popea zazní ústřední téma z filmů Harryho Pottera Hedwig’s Theme.

Držitelka Grammy, skladatelka Nan Schwartz, osobně představí hudbu z oscarového Pinocchia režiséra Guillerma del Torra a také titulní skladbu z Podivuhodného případu Benjamina Buttona. Pětinásobný vítěz Emmy Jeff Beal uvede své suity z populárního seriálu House of Cards.

O čtyři dny později proběhne druhý koncert, který budou dirigovat Harry Gregson-Williams a Mychael Danna. Půjde o pořádnou nálož filmové hudby, jelikož během něj zazní melodie z více než deseti snímků: Shrek, Pí a jeho život, Moneyball, Deník Bridget Jonesové, Return to Space, Bouřlivá svatba, Marťan, Prince of Persia, Mulan, Hodný dinosaurus a Frčíme.

„Po velkém úspěchu prvního ročníku a účasti velkých světových hvězd audiovizuální hudby jsme se rozhodli uspořádat další ročník. A to tak, že bude jednou z největších akcí tohoto typu v Evropě. Letos se plánujeme více zaměřit na setkání hvězdných hostů s dalšími profesionály i publikem,“ říká za pořádající společnost Soundsgate Alexandr Smutný.

V rámci Composers Summit Prague se uskuteční také více než 40 speciálních eventů, které jmenovaní hollywoodští skladatelé osobně povedou. Na rozdíl od koncertů jsou určeny spíše pro hosty z řad profesionálů, kteří se chtějí vzdělávat v hudební oblasti, spolupracovat s hosty, případně chtějí s dalšími skladateli sdílet své zkušenosti. Část programu bude věnovaná hudbě v gamingu a trendům v moderní výbavě nahrávacích studií.