Do Prahy šli kvůli válce, nakonec tu ukrajinský startup narostl na trojnásobek a expanduje na Západ
Nectain chtěl původně do Nizozemska. Když ale narychlo hledal místo pro podnikání, vyšlo nejlépe Česko. Ukázalo se, že rozšíření do Evropy to pomohlo.
Platforma Nectain měla příštích pět let nalinkováno. Plánem bylo expandovat z Ukrajiny na další trhy v západní Evropě a najít si v ní místo, které bude moci označit za své sídlo a odkud se bude moci dál rozpínat. Začátek roku 2022 ale přinesl válku a s ní nutnost se bleskově přizpůsobit. Namísto zdlouhavého vybírání tak přišlo rychlé hledání místa, kam se přestěhovat. A z něhož půjde vykřesat co nejvíc. Stalo se jím Česko. Tým se tu ztrojnásobil a zdejší šéf říká, že pětiletý plán si tu splnil během jediného roku.
Pro ředitele Nectainu to není neznámé prostředí. Roman Olejnikov vede ukrajinský startup, ve skutečnosti je však rodilý Rus. Ale už dětství trávil v Česku a později tu působil jako IT konzultant na volné noze, následně několik let zastával pozici regionálního ředitele české softwarové firmy Easy Software vyvíjející nástroj pro projektové řízení.
Když ale vybíral zemi pro základnu expanze, hleděl jinam. „Oťukávali jsme si legislativu v Nizozemí, nicméně přišla válka a my toto rozhodnutí museli rozseknout okamžitě. V tu chvíli šly preference stranou a pod tlakem nám jako nejlepší volba vykrystalizovala Praha,“ vysvětluje.
Firma se rozrostla z osmi lidí na 25, byť ne všichni operují z Prahy. V Česku začalo první jednání s investory, kteří mají dál pomoci s evropskou expanzí. Na zdejším trhu začal Nectain stavět marketing, který propojil se svým digitálním týmem v Jihovýchodní Asii, jenž má v Hongkongu a Singapuru. Česko bere jako místo, odkud firma staví celoevropskou komunikaci.
„Klíčové pro nás bylo i využití kontaktů a napojení na startupovou komunitu, kde pro nás Praha představuje jedinečný hub technologických firem, se kterými si vzájemně vyměňujeme zkušenosti,“ popisuje Olejnikov.
Nectain se řadí mezi takzvané low-code platformy, tedy prostředí, která nevyžadují vlastní vývoj na zakázku, ale „programovat“ v nich můžou i lidé, kteří nejsou specializovaní IT pracovníci. Cílí především na malé a střední firmy, ty si mohou nastavovat automatický sled událostí – pro procesy dokumentace, prodejní, HR nebo třeba vývojářské. Mezi jejími klienty jsou například ukrajinská státní správa, energetické společnosti či banky. Firma patří do vývojářské skupiny Intecracy, jejímiž zákazníky jsou třeba Siemens či General Electric.
Samotný Nectain si dal za cíl během dalších tří let dosáhnout obratu 10 milionů eur díky expanzi po Evropě, aktuální výsledky však nesděluje. Věří ale, že během té doby získá investora, který mu pak pomůže i mimo Evropu.
Aktuálně low-code projekt Nectain používá na 100 tisíc uživatelů, částečně právě přes mateřskou skupinu. S příchodem do Česka vznikla ale nová strategie, kdy produkt firma staví pro širší publikum. „Začali jsme také napínat naše síly směrem k integraci dalších AI funkcí do platformy,“ popisuje Olejnikov s tím, že umělou inteligenci tým nasadil nejdřív na vlastní fakturační systém. Cílem je, aby tyto systémy kontrolovaly i kvalitu vývoje, upozorňovaly na chyby nebo nakonec i navrhovaly třeba nové aplikace a firemní procesy.
Zatím se přes Česko Nectain dostal do Německa, kde začal měnit stávající systém středně velké pojišťovny, který tak kompletně poběží na jeho platformě. Nebo se zapojil do jednání o dodání systému pro tureckého zákazníka.