Do přepravního startupu Lyft přichází na pozici COO bývalý kolega Elona Muska

Filip HouskaFilip Houska

Lyft_PressKit_02
0Zobrazit komentáře

Alternativní přepravní služba Lyft, která mimo svého primární zaměření chce prorazit také mezi samořídícími automobily, do svého týmu získává zajímavou a velmi zkušenou osobnost. Jedná se o Jona McNeilla, který byl ještě včera prezidentem prodeje a služeb v automobilce Tesla vedené Elonem Muskem.

McNeill v sanfranciském startupu nově zastává pozici provozního ředitele (COO) a jeho klíčovým úkolem bude zajistit, aby Lyft dokázal v dohledné době předčit Uber, hlavního konkurenta Lyftu na americkém trhu. Do karet tomu hrají nejen miliardové investice od Alphabetu (Googlu), ale nyní také McNeillovy bohaté zkušenosti z Tesly.

sklizeno

Přečtěte si takéSklizeno loni utržilo okolo 630 milionů Kč, nyní míří na miliardové tržby a rozjíždí nové investiceSklizeno loni utržilo okolo 630 milionů Kč, nyní míří na miliardové tržby a rozjíždí nové investice

Tam se totiž vedle vedení prodeje a služeb současně staral také o spokojenost zákazníků, což by službě pod vedením Logana Greena mělo pomoci k zisku nových řidičů a cestujících. Ostatně podle oficiální zprávy se Lyftu podařilo za minulý rok počet jízd zdvojnásobit a zvýšit podíl na trhu o 50 procent, a to i bez McNeillovy asistence.

2D908036-6B66-4E04-8B30-D550AD47B1A1

Jon McNeill

Alternativní přepravou se zabývá i Tesla

McNeillův odchod do Lyftu logicky vypovídá o tom, že se chce angažovat na poli alternativních přepravních služeb. To však v budoucnu mohl prožívat i v Tesle, ve které působil od roku 2015.

Automobilová a energetická společnost Elona Muska si totiž od roku 2016 pohrává s myšlenkou, že by zkombinovala princip sdílené přepravy v samořídících vozech. Zatím není známý žádný bližší průběh této iniciativy, nicméně samotný Musk tuto vizi opět zmínil během středečního hovoru s investory. Podle něj by se jednalo o „skvělou příležitost“.

tesla

Foto: Lyft; Cod Rock Media (reprofoto, Vimeo); Tesla

Uvnitř „tajného“ investičního fondu Airbnb, který měsíčně vydělává přes 5 milionů dolarů

founders_airbnb_1
0Zobrazit komentáře

Jeden z největších startupů vůbec Airbnb, za kterým stojí trojice zakladatelů v čele s Brianem Cheskym, si během několika posledních let vybudoval pozici jedničky na poli krátkodobých pronájmů mezi lidmi. Vzhledem ke své masivní expanzi a boji s místními regulacemi nicméně Airbnb dlouhou dobu nevykazovalo žádný profit. Něco se ale změnilo.

Za poslední rok Airbnb vykázalo zisk 93 milionů dolarů při obratu 2,6 miliard a největší otázkou pro minulý i tento rok byl vstup Airbnb na burzu – to se ale nestalo a podle CEO Briana Cheskyho se tak nestane ani letos. Takové rozhodnutí se nelíbilo CFO společnosti Laurenci Tosimu, který vzal část peněz z prostředků firmy a postupně je investoval do vlastního interního fondu.

topm

Přečtěte si takéJan Lopusek: Proč a jak jsme si začali v naší firmě Topmonks vyplácet část mzdy v kryptoměnáchJan Lopusek: Proč a jak jsme si začali v naší firmě Topmonks vyplácet část mzdy v kryptoměnách

Ten během několika měsíců nakoupil množství akcií, dluhopisů s fixním výnosem či měn a dostal fond do situace, kdy vydělává zhruba 5 milionů dolarů měsíčně v čistém profitu, což představovalo jen za minulý rok téměř třetinu všech zisků Airbnb. Jeho „tajný“ plán se ovšem nelíbil právě Brianu Cheskymu, který se s ním začátkem tohoto měsíce rozloučil, především na základě sporů ohledně přerodu Airbnb na veřejně obchodovatelnou společnost.

brian

Brian Chesky, zakladatel Airbnb

Podobným způsobem investuje i Apple, který vede vlastní kapitálovou investiční společnost Braeburn Capital, jenž je zahalena tajemstvím. Informace o fondu Airbnb i o profitu jako takovém jsou založeny na emailech, které měl možnost vidět server Bloomberg, takže se reálná čísla mohou mírně lišit, nicméně pro Airbnb to znamená velmi pěkný finanční polštář, který by mohl zjednodušit IPO v roce 2019.

Proti IPO je i největší investor Airbnb

Chesky si našel své zastání proti IPO také u největšího investora Airbnb, prestižního investičního fondu Sequioa Capital, který vlastní přibližně 13 % celého startupu. Společně s Tosim po jeho odchodu navíc odešla i hrstka dalších zaměstnanců, která nesouhlasí s dalším postupem firmy. Vedení Airbnb tak musí brzy najít náhradu za ně i CFO, stejně jako nové tváře na roli CMO a řízení byznysu v Číně, kde Airbnb roste ohromným tempem.

Foto: Ken Yeung / Flickr, Airbnb