Dobře už bylo, na obzoru číhá hurikán, jsou přesvědčeni nejbohatší a nejmocnější lidé světa

Šéf JPMorgan Chase, investor Ray Dalio i Elon Musk stále častěji varují, že se světová ekonomika řítí do problémů. Tesla dokonce omezuje nábor lidí.

Luboš KrečLuboš Kreč

dalio-hp

Foto: WEF

Investor Ray Dalio

0Zobrazit komentáře

Ray Dalio, Elon Musk, Jamie Dimon… Tři jména, tři ikony. Nejslavnější investor. Nejslavnější továrník. Nejslavnější bankéř. Co je kromě těch nej spojuje? Že jsou čím dál nervóznější ohledně toho, co čeká americkou, potažmo světovou ekonomiku. Každý z jiného úhlu, každý jiným jazykem, ale přesto všichni podobně bijí na poplach. Dobře už prý bylo.

Elon & The Musks #22

Jamie Dimon je pravděpodobně nejvlivnější a nejuznávanější bankéř na světě – coby šéf obří americké banky JPMorgan Chase přestál už ekonomickou recesi z roku 2008 a dávno mu patří místo v panteonu Wall Street. Když teď mluvil na ekonomické konferenci v New Yorku, byl jako obvykle klidný, ale povzbudivý už ne: „Vím, že jsem říkal, že je vše zalité sluncem, ale že na horizontu jsou vidět mraky. Tak to musím upravit. Nejsou to obyčejné mraky, je to hurikán. Akorát zatím nevíme, jestli z toho bude jen menší hurikán nebo superbouře, jako byla Sandy.“

O čem mluvil, je zřejmé: o ekonomice. Trápí ho jednak chystané kroky americké centrální banky, která zvyšuje sazby a stahuje peníze z oběhu, jednak válka na Ukrajině, která žene ceny potravin a energií vzhůru. „Buďte radši připravení, my děláme přesně to samé, chceme se připravit,“ dodal s tím, že teď není čas na zbytečné rozhazování.

A Jamie Dimon není zdaleka sám, kdo začíná bít na poplach, že na svět se 15 let po propuknutí finanční krize, kterou zapříčinil hypoteční kolaps na americkém trhu, valí další nepříjemná ekonomická vlna. Jen není jasné, jak velká bude.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ted Pick, Dimonův souputník z Manhattanu a spoluprezident banky Morgan Stanley to, že se společnost, především ta západní, nachází ve složité situaci, ze které moc dobrých východisek není, popsal naprosto přesně: „Máme tu první pandemii po 100 letech. Máme to první válečnou invazi v Evropě po 75 letech. A máme tu první masivní globální inflaci po 40 letech. Je zřejmé, že končí jedna éra.“ Podle Picka ale není jasné, jak bude přesně vypadat ta následující epocha a jak dlouho bude trvat bolestivé přechodné období. Prý něco mezi jedním a dvěma roky. Každopádně tvrdí, že doba levných úvěrů a nízkých sazeb je pryč.

Ray Dalio, zakladatel slavného hedgeového fondu Bridgewater Associates a jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob, pak na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ve své přednášce řekl, že vyšší inflace a drahota tu s námi teď nějakou dobu zůstanou. A že světový řád, jak jej známe, čelí třem zásadním výzvám: a) hromadění dluhu, který pohání inflaci, b) permanentnímu konfliktu, který se uhnizďuje ve společnosti, a to mezi pravicí a levicí, mezi chudými a bohatými, c) napětí mezi supervelmocemi, kdy Čína jde dlouhodobě nahoru a USA s partnery stagnují, nebo dokonce klesají.

Co s tím? Ray Dalio dokáže být i vtipný: „Mám jedno pravidlo – ti, kdo se strachují, se nemají čeho bát. Ti, kteří se ničeho nebojí, by se měli strachovat.“ V originále to samozřejmě zní lépe, takže tady to máte: „I have a principle – if you worry, you don’t have to worry. If you don’t worry, you should worry.“

elon

Ilustrace: Richard Cortez/CzechCrunch

Newsletter Elon & The Musks

O tom, že globální ekonomiku čekají přinejmenším kontrakce, pokud ne rovnou náraz, je přesvědčena většina ekonomů a byznysmenů, liší se spíš v pohledu, jak tvrdá rána to bude. A také ve slovníku, jak to formulují. Svou troškou jako tradičně přispěl i Elon Musk, a to prostřednictvím e-mailů, které rozeslal zaměstnancům Tesly a které se jako vždy – což nepochybně moc dobře věděl –, dostaly na veřejnost.

„Mám z vývoje ekonomiky super špatný pocit,“ napsal Musk manažerům Tesly. Co z toho vyplývá? Že společnost, která po světě zaměstnává na 100 tisíc lidí, bude propouštět, a to až desetinu všech pracovníků. Zároveň mají Muskovi podřízení zmrazit nábor nových lidí. Ve chvíli, kdy nejbohatší muž světa svůj e-mail rozesílal, evidovaly stránky Tesly na pět tisíc volných pozic.

Muskova prognóza jako obvykle vyvolala rozporuplné reakce. Jednak kvůli své formě, jednak kvůli obsahu. Vyjádřil se k ní i americký prezident, který má s Muskem velmi chladný vztah. Joe Biden se nechal slyšet, že jiné automobilky jako Stellantis nebo Ford plánují stavbu nových továren na elektroauta a nábor tisíců lidí. A dodal: „Takže mu přeji hodně úspěchů při jeho cestě na Měsíc.“ Později Musk své vyjádření upravil, že poklesne počet lidí, kteří dělají v Tesle za mzdu, ale výhledově přibude těch, co jsou odměňovaní na hodinové bázi.

Ještě víc komentářů vyvolal Musk dalším e-mailem, který rozeslal zaměstnancům. V tom jim oznamoval, že de facto ruší home office v Tesle, že všichni musí chodit do práce a že kdo chce dělat z domova, musí nejdřív odpracovat aspoň 40 hodin týdně v kanceláři nebo v továrně. A komu se to nelíbí, má odejít. Jako by svým manažerům chtěl usnadnit plnění KPI při propouštění desetiny zaměstnanců…

***

Tweet týdne

***

Letem Muskovým světem…

  • Dělme, dělme, dělme. Amazon oznámil, že své akcie rozdělí v poměru 20:1. Chce, aby byly dostupnější. Tesla nebo Apple, kde to nedávno už udělali, se na splitování chystají znovu. A s nimi i Microsoft nebo Alphabet.
  • ? Prodej Twitteru může pokračovat. Americký antimonopolní úřad obchod nijak ve stanovené lhůtě nenapadl, takže už záleží jen na valné hromadě. A na Muskovi…
  • ? Kryptoburzy propouští. Není to jen Tesla, kdo chce propouštět. Podobný krok už dělají i kryptoburzy jako Coinbase nebo Gemini. Co to znamená?

***

EM Composite aneb Index Elona Muska

? + 0,3 %

92,5 IEM*

CzechCrunch Jobs