Dobrý rok developera Sourala: jeho Trigema loni vydělala 700 milionů. A prodal 15 tisíc výběrových vín

Tržby skupiny, do níž patří i vinařství Dog in Dock či resort Monínec, překonaly 2,1 miliardy. Marcel Soural očekává, že i letos se byznysu bude dařit.

Luboš KrečLuboš Kreč

soural

Foto: Trigema

Marcel Soural, majitel skupiny Trigema

0Zobrazit komentáře

Prodeje nemovitostí loni dramaticky zpomalily, někde se dokonce prakticky zastavily. Na vině byla inflace, vysoké úroky a přísnější pravidla povolování hypoték. I v takové situaci se ale podařilo developerské společnosti Trigema, jednomu z průkopníků oboru, vykázat za rok 2022 rekordní ekonomická čísla.

Když jsme s Marcelem Souralem seděli nad rozhovorem jen pár týdnů po loňské invazi Rusů na Ukrajinu, byl, jak je u něj zvykem, klidný a rozvážný. Současně ale připouštěl, že neví, jak se válka a vše s ní spojené na zdejším – notně přehřátém – realitním trhu projeví: „Já prostě nevím.“ V listopadu, když vystoupil jako jeden z hlavních hostů naší investiční konference Money Maker, už byl o dost optimističtější a předpovídal, že k zásadnímu propadu cen nemovitostí nedojde a že ochlazení poptávky, které během roku nastalo, postupně začne ustupovat.

Nyní jeho skupina Trigema zveřejnila své hospodářská data za rok 2022 a z nich je patrné, že Soural, kterého magazín Forbes řadí do stovky nejbohatších lidí Česka, má důvod k optimismu i čistě byznysově: Trigema vykázala loni historicky nejvyšší obrat i zisk, a to 2,19 miliardy korun, respektive 533 milionů zisku před zdaněním. Firma pak loni dosáhla na zisk EBITDA (tedy zisk před daněmi a odpisy) ve výši 700 milionů korun.

„Dopadů války na Ukrajině nebyl ušetřen ani realitní trh, který se vlivem několika věcí chytil do cenové pasti. Kvůli inflaci a rychle rostoucím sazbám klesala poptávka po novém bydlení a média predikovala i významný pokles cen. Tomu ale nedaly prostor bezprecedentně rostoucí finanční náklady na stavební materiály, práce, energie a úrokové sazby. To se samozřejmě dotklo rovněž Trigemy. I přesto se z pohledu historie firmy řadí k ekonomicky vůbec nejúspěšnějším a překonal i výsledky roku 2021,“ uvedl Soural k výsledkům své skupiny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ta má dnes poměrně košaté obchodní portfolio – kromě developerské činnosti, v níž na sebe Trigema v poslední době upozornila například projektem Fragment s luxusním nájemním bydlením a sochou od Souralova kamaráda Davida Černého, tam spadá realitní startup Flat Zone, portál CenovaMapa.org, klasická stavební firma, která pomáhala třeba s přestavbou bazénu v karlovarském hotelu Thermal, resort Monínec nebo prémiové vinařství Dog in Dock z Veselí nad Moravou, jež prodalo přes patnáct tisíc lahví vína a zpracovalo na šestnáct tun vlastních hroznů.

Fragment samozřejmě není jediná významná stavba, kterou Soural a spol. aktuálně realizují. Kromě něj loni dokončili projekty rezidenčního areálu Bydlení Brâník a plzeňské Bydlení Skvrňany, zahájili také stavbu nové čtvrti Lihovar na Smíchově, kde bude přes pět set bytů včetně luxusních apartmánů v komíně. Rozjela se i výstavba polyfunkčního areálu Paprsek ve Stodůlkách.

Podle Sourala není důvod k obavám, že by letošní nebo příští rok měly být nějak výrazně méně úspěšné. Jak uvádí ve výroční zprávě, loni se v Praze prodalo jen 3 100 nových bytů, což je meziroční propad o šedesát procent, a úrokové sazby na hypotékách i nadále zůstávají poměrně vysoké, kolem šesti procent, což zájem brzdí. Jenže…

fragment-socha2

Foto: Trigema

Socha ženy měří 24 metrů a váží 35 tun

„I přesto všechno však existovaly i optimistické zprávy. Tou hlavní byl (a je) fakt, že nový byt stále zůstává jednou z nejbezpečnějších investic, do které lze uložit úspory a ochránit je tak před inflací. Tou další je skutečnost, že zájem o nové bydlení v Česku stále přetrvává a rok 2022 tak lze vnímat spíše jako rok odloženého kupního rozhodnutí na dobu, kdy se situace více stabilizuje a klesnou úrokové sazby,“ vysvětluje sedmapadesátiletý developer.

A ještě dodává: „Odliv klientů s hypotékami by navíc mohl do jisté míry kompenzovat zájem institucionálních investorů a rozvoj nájemního bydlení. Oživení prodejů je pak možné tušit i kvůli stále vysoké inflaci, která prostředky na bankovních účtech rychle znehodnocuje.“

Ostatně jeho predikce, že Česko pod tlakem rostoucích cen nemovitostí a nedostatku bytů ve větším přijme nájemní bydlení a jeho ceny půjdou nahoru, se aktuálně také potvrdily, když z dat společnosti UlovDomov.cz vyplývá, že ceny nájmů opět poskočily vzhůru.

CzechCrunch Jobs