Dopad války na Česko? Konflikt na Blízkém východě může oslabit korunu, míní analytici

V krátkodobém horizontu by konflikt neměl negativně ovlivnit české firmy. Ale to by se v případě, kdyby se rozšířil i do dalších oblastí, změnilo.

Michal MančařMichal Mančař

petr-lajsek-purple-trading

Foto: Purple Trading

Analytik Petr Lajsek ze společnosti Purple Trading

0Zobrazit komentáře

Izrael třetím dnem čelí útoku ozbrojenců z extremistického hnutí Hamás. Konflikt na Blízkém východě ale bude mít mnoho dopadů přesahujících hranice regionu. Mohou je pocítit i Češi, zejména oslabením kurzu české měny a zdražením pohonných hmot. Vliv na českou ekonomiku bude ale podle analytiků záviset na dalším vývoji konfliktu.

„Česká koruna se dá stále označit za měnu exotickou. V případě geopolitického napětí mají investoři tendence tyto měny opouštět a vyhledávat spíše bezpečnější přístavy,“ řekl agentuře ČTK analytik Purple Trading Petr Lajsek. Na páru s dolarem zatím koruna podle něj oslabila z 23,05 na 23,30 koruny za dolar. Další oslabení ale může ještě přijít, kurz by se mohl opět dostat na úroveň nad 23,50 koruny jako minulý týden, dodal.

Slabá česká koruna působí výrazně proinflačně, což může mít v delším období velký dopad na ekonomický růst Česka. Vyšší inflace si žádá vyšší úroveň úrokových sazeb po delší dobu, a ty doléhají právě na ekonomický růst. Vyšší inflaci by však nyní mohla způsobit i dražší ropa, která podle Lajska po konfliktu na Blízkém východě „chytá druhý dech“. Ropa Brent v pondělí zdražila o čtyři dolary na 88,50 dolaru za barel, upozornil.

Jakékoliv nepokoje na Blízkém východě mají vždy potenciál zvýšit cenu ropy, která by následně posílila i tuzemskou inflaci, souhlasí analytik Cyrrusu Vít Hradil. Prozatím se její zdražení pohybuje mezi třemi až čtyřmi procenty, což podle něj není dramatické. Trh tak nyní evidentně počítá spíš s optimistickou variantou, že se konflikt významně nerozšíří.

Dosud nejvýrazněji na vypuknutí války reagovala cena zemního plynu v Evropě, která od pátku narostla o více než 12 procent, doplnil Hradil. Tím by mohl být narušen předchozí trend uklidňování evropského trhu s energiemi, ovšem podle něj zdaleka nejde o hrozbu srovnatelnou s dopady ruské invaze na Ukrajinu. „Obecně je třeba dosavadní tržní reakce brát s velkou rezervou. Jde o složitou a nepřehlednou událost a na takové má trh tendenci v prvních chvílích reagovat chybně, přičemž během několika dnů může snadno dojít k obratu jedním i druhým směrem,“ říká Hradil.

israeli-army

Přečtěte si takéVálka v Izraeli online na CzechCrunchiPalestinci se vrátili do doby kamenné a tím obelstili armádu, míní generál. Zemřely i desítky cizinců

Podobně i Lajsek souhlasí, že rozhoření ještě rozsáhlejšího konfliktu v této oblasti by mohlo vést k dalšímu růstu cen ropy a posilování amerického dolaru. Na páru s korunou by tak mohla být překročena hranice 24 korun za dolar a na páru euro/dolar hrozí opět protržení hranice parity. Ropa Brent by pak mohla opět atakovat úrovně přes 100 dolarů za barel a světu by hrozilo další roztočení inflační spirály, podotkl.

„Izrael je důležitý obchodní partner v oblasti Blízkého východu. Směřuje tam asi půl procenta českého exportu a 0,2 procenta importu,“ uvedl ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Izrael je podle něj důležitý zejména pro firmy z oboru životního prostředí, energetiky a obranného a bezpečnostního průmyslu.

„V krátkodobém horizontu by konflikt české firmy negativně ovlivnit neměl. Nicméně pokud se konflikt prohloubí a rozšíří i do jiných oblastí regionu jako například do Libanonu, negativní dopady na firmy mít bude,“ uzavřel Martin.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym