Doplňování zboží v obchodech přes VR. V Japonsku testují robotického pracovníka, kterého lze ovládat na dálku

telexistence1

Foto: Telexistence

Robot Model T dokáže zprostředkovat manuální práci na dálku

0Zobrazit komentáře

Být doma a současně v práci vykonávat manuální činnost? Tento zdánlivý nesmysl se díky nové technologii z dílen firmy Telexistence stává realitou. V Japonsku je totiž testován robot, pomocí kterého může zaměstnanec ze svého obýváku doplňovat zboží do regálů na míle vzdáleného obchodu.

Robotický zaměstnanec jménem Model T je v podstatě jen robotickým trupem namontovaným na speciální platformě, která je bez pomoci druhé strany imobilní. Jeho robotické paže jsou zakončeny „prsty“ schopnými úchopu, díky nimž robot zvládne doplňovat zboží tam, kde zrovna chybí.

Robot však nejedná zcela autonomně. V podstatě jen představuje prodlouženou ruku osoby, která jej ovládá přes virtuální realitu. Výhodou je, že tak může činit v podstatě odkudkoliv na světě, pokud je na daném místě kvalitní internetové připojení. Podle výrobce je latence mezi operátorem a robotem 50 milisekund, což znamená kopírování pohybů v poměrně reálném čase.

telexistence3

Foto: Telexistence

Díky svým prstům dokáže robot vyvinout jemnou motoriku

Vůbec první takový robot je testován v obchodě japonského řetězce FamilyMart, ze kterého pochází i video zachycující robota doplňujícího nápoje. Rychlost, s jakou tak činí, sice z Modelu T zaměstnance měsíce neudělá, ovšem prokazuje schopnost poměrně jemné motoriky doprovázené až překvapivým rozsahem pohybu. Jeho klouby by měly být schopny pohybu v úhlu 22 stupňů, takže paže dovedou kopírovat pohyby operátora celkem věrohodně.

Navíc sám operátor na videu provádí pohyby v daleko pomalejším tempu, než ve kterém by lahve do regálu vkládal, pokud by u něj byl osobně přítomen. Jenže to je přesně to, čemu se chtějí tvůrci robota vyhnout. Podle jejich slov je zařízení do obchodů instalováno právě pro testování fungování obchodu bez přítomnosti lidského faktoru.

Zaměstnanci tak tímto způsobem mohou vykonávat i manuální činnost z domova, což v časech, kdy je doporučováno sociální distancování, přijde vhod. Navíc to vedení obchodu umožňuje najímat pracovní sílu v podstatě z jakékoliv části světa.

Telexistence se chce v prvních fázích testování zaměřit na rychlost a přesnost pohybů robota. Proto vše zatím probíhá v zadních skladech obchodu, respektive v sekci nápojů. Později by se mělo Modelu T dostat do rukou o něco křehčí zboží, jako jsou například sendviče, rýžové kuličky i tzv. bento boxy, tedy japonské obědové krabičky.

V případě, že se robot osvědčí, měl by se stát součástí každé prodejny po celém Japonsku. Do roku 2022 je však zatím počítáno pouze s dvaceti prodejnami řetězce FamilyMart.

Právě země vycházejícího slunce je pro roboty zemí zaslíbenou. Nejenže se jich tam vyvíjí velké množství, ale zároveň se jim zde dostává prostoru i mimo laboratoře a v reálném světě zastávají řadu funkcí. Někteří roboti se zapojují do domácích prací, jiní hrají ve filmech a dva z nich byli dokonce vybráni coby oficiální maskoti odložených olympijských her.

telexistence4

Foto: Telexistence

Místo prstů mohou být instalovány i další zařízení pro odlišný druh úchopu

telexistence5

Foto: Telexistence

Model T nese jméno legendárního automobilu od Fordu

telexistence2

Foto: Telexistence

Klouby robotu umožňují značný rozsah pohybu