Japonsko se chce ukázat jako technologická velmoc. Na olympiádě v Tokiu budou roboti i recyklované medaile

olympiada-tokio-20020-roboti-1

Foto: Toyota

Robotí maskot Miraitowa

0Zobrazit komentáře

Přesně za rok, tedy 24. července 2020, vypukne v japonském Tokiu velký sportovní svátek v podobě 32. Letních olympijských her. Kromě velkých sportovních příběhů, které jsou součástí každé olympiády, se mohou sportovci i diváci těšit na zajímavé zpestření her v podobě speciálních robotů. Nebyli by to totiž Japonci, kdyby i do tak tradičního kulturního fenoménu, jehož tradice sahá až do antického Řecka, nepřinesli trochu moderních technologií.

Jak jsme vás informovali již dříve, roboti z dílny automobilky Toyota a výrobce elektroniky Panasonic budou návštěvníky bavit a pomáhat jim s orientací na sportovištích a personálu pomohou se správou celé události. Toyota nyní představila kompletně celou sestavu svých robo-pomocníků, ve které nechybí maskoti celé události, ale i plně humanoidní roboti či roboti sloužící přímo na drahách a hřištích.

Asi největší pozornost budou vzbuzovat dva robotičtí maskoti, modrobílý Miraitowa a růžovobílá Someity. Jejich úkolem bude vítat sportovce a diváky přímo v dění her, rozpoznávat osoby pomocí kamery umístěné na hlavě a reagovat na ně očima, případně si s nimi potřást rukou. Tělo robotů bude vybaveno hned několika klouby, takže budou dostatečně pohybliví a zcela jistě se stanou miláčkem všech diváků, a to nejen těch dětských.

Pokud se lidé nebudou schopni dostat do přímého kontaktu s Miraitowou či Someity, může oba maskoty nahradit humanoidní robot T-HR3, který bude napodobovat pohyby svých menších kolegů a sám bude schopen interakce s osobami v podobě přehrávání zvuků a pouštění obrazu z dění na sportovišti, popřípadě si bude plácat se sportovci.

Robot T-TR1 vybavený velkým displejem a kamerou bude sloužit pro zprostředkovávání dění na sportovišti lidem, kteří nemohou být z nejrůznějších důvodů na místě sportovní akce přítomni. Navíc by měl být schopen umožnit komunikaci mezi osobami mimo sportoviště s osobami přímo na sportovišti.

avatart

Přečtěte si takéVelký boj je u konce. Avengers: Endgame překonali Avatar a stal se z nich nejvýdělečnější film historieVelký boj je u konce. Avengers: Endgame překonali Avatar a stal se z nich nejvýdělečnější film historie

Pokud budete sledovat přenosy jednotlivých disciplín v televizi, možná budete mít možnost zahlédnout podpůrného robota určeného přímo do terénu. Ten bude zcela autonomní a bude na kolbištích sloužit ke sběru oštěpů a dalšího náčiní. Tím ulehčí práci personálu, který navíc nebude vystaven nebezpečí zásahu takovouto sportovní pomůckou, což už se několikrát na olympijských hrách stalo.

olympiada-tokio-20020-roboti-8

Foto: Toyota

Roboti DSR a HRS

Posledními roboty, na které bude možné v Tokiu narazit, jsou roboti DSR a HRS, kteří se budou starat převážně o tělesně postižené diváky. Robot DSR bude těmto divákům roznášet objednané nápoje a další zboží. Ty si budou moci sportovní fanoušci objednat skrze speciální tablet. Robot HRS se zase postará o dovedení tělesně postižených na jejich místa na tribuně a taktéž jim obstará nápoj či lehké jídlo.

„Nyní, když se transformujeme na společnost zaměřenou na mobilitu, rozšiřujeme naše úsilí v oblasti robotiky, abychom všem lidem poskytli svobodu pohybu. Náš program ‚Mobilita pro všechny‘ není jen o fyzickém pohybu osob či věcí z jednoho místa na druhé, ale zahrnuje též virtuální mobilitu. Ta poskytuje příležitosti k novým zážitkům, setkáním a interakcím s ostatními či emocionálnímu prožívání. V Tokiu 2020 chceme poocí robotů podpořit představivost diváků, pro co největší úspěšnost celých her,“ říká Nobuhiko Koga z vývojového centra společnosti Toyota.

olympiada-tokio-20020-roboti-4

Foto: Toyota

Robot T-HR3

Ekologické medaile

Roboti však nejsou tou jedinou inovací, která se na olympijských hrách v Tokiu 2020 objeví. Zajímavé jsou také medaile, kterými budou sportovci odměňováni za své výkony. Ty totiž budou vyrobeny z kovů získaných z recyklovaných elektronických zařízení.

Olympijský výbor dnes představil podobu těchto medailí nesoucí design Junichi Kawanishiho, který byl vybrán z více než 400 návrhů od profesionálních designérů i studentů designu.

Vítězný design nese podobiznu řecké bohyně vítězství Niké spolu s názvem her, pro které byly medaile vytvořeny, a nechybí ani klasický symbol pěti spojených kruhů.

Kampaň na shánění potřebných kovů byla odstartována v dubnu roku 2017 a celkem bylo přijato téměř 80 tisíc tun elektronických zařízení, mezi kterými bylo 6,21 milionu mobilních telefonů. Z tohoto množství nashromážděného elektroodpadu bylo získáno 32 kilogramů zlata, 3,5 tisíce kilogramů stříbra a 2,2 tisíc kilogramů bronzu.

tokyo-olympiada-medal

Recyklované medaile pro olympiádu v Tokiu

olympiada-tokio-20020-roboti-4

Foto: Toyota

Maskot Someity

olympiada-tokio-20020-roboti-1

Foto: Toyota

Maskot Miraitowa

olympiada-tokio-20020-roboti-11

Foto: Toyota

Robot FSR

olympiada-tokio-20020-roboti-7

Foto: Toyota

Robot T-TR1

olympiada-tokio-20020-roboti-10

Foto: Toyota

Robot DSR

Print

Foto: Toyota

Robot HRS