Dost bylo ‚kántry for d fjůčr‘. Fialova vláda z nás nový Izrael neudělá, šancí na zlepšení byznysového života má ale dost
Premiér Petr Fiala
Pár čísel na úvod. Podle studie, kterou sestavila analytická agentura Dealroom ve spolupráci s Googlem a fondem Atomico, přiteklo do Estonska od roku 2010 od investorů 1 967 dolarů v přepočtu na hlavu každého obyvatele. U Švédska, druhého v pořadí, to bylo 1 769 dolarů a u třetího Švýcarska 1 414 dolarů. A Česko? To se v rámci evropského srovnání krčí na patnáctém místě s osmdesáti dolary.
Jiný příklad – když se v létě slavilo, že Rohlik.cz se stal prvním českým dolarovým jednorožcem, Izrael, země s menším počtem obyvatel, evidoval těchto mytických tvorů sedm desítek. Finančníci z Catalyst Investments navíc spočítali, že jen v roce 2020 poslali investoři do izraelských startupů 10 miliard dolarů, tedy přes 200 miliard korun. U nás? Podle právní kanceláře Mavericks, která se specializuje na zdejší technologickou scénu, činil loni objem investic 120 milionů eur, takže zhruba tři miliardy korun.
I kdyby se Tomáš Ditrych a jeho kolegové z Mavericks, kteří se podíleli na většině velkých dealů z posledních let, pletli a realita byla dvojnásobná, stále jde o drastický rozdíl. A nejen oproti Izraeli, ale i vůči Estonsku, které v roce 2020 přilákalo 440 milionů eur, v přepočtu 11 miliard korun. Jde o manko, které se jen tak dohnat nepovede. Máme se o to ale pokusit a nově nastupující vláda takovému úsilí může výrazně pomoct.
Zkušenost velí být před nástupem jakékoli vlády přinejmenším obezřetný. Kabinet Petra Fialy vzbudil v mnoha lidech blízkých zdejší startupové komunitě velká očekávání. A to nejen občansky a společensky, ale také byznysově. Pohled do koaliční smlouvy totiž nabízí pár vodítek, že by konečně mohlo dojít na některé resty, jež by tuzemsko aspoň rámcově posunuly směrem k Silicon Valley.
O co jde? Předně to jsou zaměstnanecké akcie. Jde o téma, které je v posledních měsících hodně skloňované, a to nejen v Česku, ale v celé Evropě. Za Spojenými státy nebo Izraelem v nich totiž pokulhává většina kontinentu. Jde přitom o mimořádně efektivní a funkční model, jak do mladých, rostoucích firem přilákat nadané zaměstnance. Hodně se o medializaci problematiky zasloužil například investiční fond Index Ventures.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs