PlayStation odhalil, jak pomohl Kingdom Come 2. Česká hra dostala servis jako největší světové hity
Místní zastoupení Sony Interactive Entertainment ke hře od Warhorse Studios přistoupilo jako k „vlastní“. A bylo to oboustranně výhodné.
Když se blíží zajímavá česká videohra, která má vyjít i na PlayStationu, místní pobočka společnosti Sony ve spolupráci s vývojáři a vydavateli vymýšlí, jak její premiéru na této konzoli podpořit. Ale když přesně před rokem vycházelo Kingdom Come: Deliverance 2 od Warhorse Studios, dostalo mnohem víc. Hra z českého středověku získala servis srovnatelný se světovými hity z produkce Sony, jako jsou God of War nebo The Last of Us.
Na začátek krátké informační okénko. Takzvané first party hry jsou takové, které vyvíjí a vydává v případě PlayStationu přímo Sony Interactive Entertainment a jím vlastněná studia. Takže si určitě dovedete představit, že mají tu největší možnou podporu téhle obří firmy. Pak tu jsou third party tituly neboli hry třetích stran. Za nimi stojí externí vývojáři a vydavatelé s vlastním marketingem. No a pak je tu Kingdom Come: Deliverance 2, které těžilo z toho nejlepšího z obou světů.
„Vztahy s lokálními vývojáři se snažíme navazovat a rozvíjet dlouhodobě. Při uvedení nového titulu na trh se v rámci možností vždy snažíme poskytnout maximální podporu, která má nejčastěji charakter marketingových aktivit. Není přitom až tak důležité, jak je titul ‚velký‘ a zda má třeba globální potenciál. V případě KCD2 však bylo od počátku zřejmé, že se jedná o mimořádný projekt, a proto jsme mu věnovali mimořádnou pozornost,“ říká Petr Škaloud, marketingový manažer značky PlayStation pro Česko a východní Evropu. Co to znamená a jak taková pozornost prakticky vypadá?
Třeba tak, že ještě před vydáním Kingdom Come 2 byste na sociálních sítích PlayStation CZ viděli záplavu obsahu z českého středověku. A to originálního, tedy z produkce českého PlayStation týmu. Nebyl předem připravený či pouze od někoho přebraný. A byl dokonce tak povedený, že zaujal i za hranicemi. „Byl to stoprocentně náš největší projekt, co se týče third party her. Naše práce byla srovnatelná i s tím, co jsme dělali pro ty největší first party tituly, jako je třeba God of War,“ říká Jan Gierczynski, který měl právě tvorbu onoho obsahu na starosti.
Především šlo o různá videa lákající na KCD2. Ať už v podobě rozhovorů s vývojáři, nebo se záběry ze hry. „Jako jedni z úplně prvních na světě jsme například měli video, které ukazovalo kování. To obletělo všechny sociální sítě,“ říká Gierczynski s odkazem na minihru, kterou druhý díl přinesl. „Obecně jsme se zaměřili na dva pilíře. Tím prvním bylo samozřejmě ukázat, proč si hru zahrát zrovna na PlayStationu. Druhým pak využití lokálního obsahu a skutečnosti, že to je česká hra z české historie,“ dodává.
Zahraniční kolegové si ťukali na čelo, že Češi věnují takovou péči nějaké české hře. Ale brzy uznali, že to může pomoci.
V prvně jmenovaném případě tak vznikla videa ukazující třeba vylepšený režim hry na konzoli PS5 Pro nebo vyzdvihující možnosti ovladače DualSense. „Která si převzaly i týmy z Německa nebo Polska. Protože i když si nejdřív naši zahraniční kolegové trošku ťukali na čelo, že Češi věnují takovou péči nějaké české hře, brzy uznali, že to je druh obsahu, který může pomoci zviditelnění hry na naší konzoli,“ říká Gierczynski.
„A po úspěchu Kingdom Come 2 viděli, že tenhle jinak poměrně unikátní postup, kdy jsme ke hře přistoupili jako k firsty party titulu, se vyplatil,“ doplňuje jeho kolega Lukáš Hruška. Druhý pilíř pak ocenili spíš čeští mluvčí – ačkoliv prý si jeho výsledky překládali i zahraniční fanoušci. Sony například zveřejnilo video, ve kterém ukazuje vtípek schovaný v jedné z knih v KCD2 a který odkazuje na legendární reportáž o bábě pod kořenem.
„To se šířilo jako lavina. Přitom je to vlastně jen taková legrační blbůstka. Anebo jsme dělali videa s různými vtipnými hláškami, ačkoliv tam byl trochu problém v tom, že ta hra je dost sprostá, ale naše sítě držíme přístupné i pod osmnáct let,“ přidává se smíchem Gierzcynski. „Honza to měl prostě hrozně těžký, během ledna musel odehrát asi devadesát hodin KCD2,“ popichuje ho Hruška.
Nicméně samozřejmě nešlo jen o veselá či reklamní videa na sociální sítě. „Hru na našich platformách zpromovali influenceři jako Petr Mára a TMBK, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Nebo jsme jí pomohli do vybraných lifestylových médií, na která – na rozdíl od těch herních – třeba ještě nebyli ve Warhorse napojeni,“ přidává do výčtu poskytované podpory Hruška. A i když tato iniciativa českého týmu neměla na rozdíl od klasických first party kampaní dedikovaný marketingový budget, zároveň měla jednu výhodu.
„U vlastních her jsme občas více svázaní korporátními pravidly a různým schvalováním,“ říká Hruška. To zde neplatilo, takže se mohly realizovat rozmanitější nápady. A díky dobrým vztahům s Warhorse – protože spolupráce proběhla už u prvního KCD – zase odpadly nevýhody third party titulů. „U nich logicky nemíváme ke hře tak blízko. Ale tady jsme měli informace, které byly ještě tajné a pod embargem,“ dodává.
„Ve Warhorse nám prostě dali mimořádný přístup a byli nesmírně flexibilní,“ popisuje PR manažer. „Moc si vážíme po všech stránkách skvělého, otevřeného a proaktivního přístupu kolegů z Warhorse Studios a jejich mateřské firmy Plaion. Těšíme se na další podobné projekty,“ přidává Škaloud. Ne všechno samozřejmě vyšlo. Česká pobočka PlayStationu s vydavatelem hry řešila také možnost společného balení konzole s KCD2, ale před vydáním se projekt nestihlo dotáhnout. Jindy zase nápad zhatila náročnější produkce.
„Českým hráčům jsme například chtěli do sběratelské edice přidat přeložený dopis, který je původně jen v angličtině. Jenže nechat udělat středověký pergamen bylo náročnější, než jsme čekali. Jezdil jsem po Praze s originálem uzamčeným v kufru a marně hledal tiskaře, kterým jsem ho mohl jen ukázat, ani vyfotit si ho nesměli,“ vzpomíná s úsměvem Hruška.
I tak se takový přístup ke Kingdom Come 2 vyplatil. „Měli jsme vysoká očekávání, ale podařilo se je překonat,“ tvrdí Hruška. A to natolik, že se tato spolupráce stala plánem pro další. „Okolnosti vydání jiných her se mohou lišit, ale věřím, že jsme ukázali, že máme lokálním titulům co nabídnout. Strašně nás potěšilo, když nám na naše oslovení odepsali SCS Software, autoři série Truck Simulator, která míří na PlayStation: ‚Viděli jsme, co jste dělali s KCD2, a líbilo se nám to.‘ Je fantastické, že ta práce mluví takhle sama za sebe. A my si přejeme, aby nám otevřela vícero dveří k dalším lokálním vývojářům,“ uzavírá.
Top novinky ze světa her
⚔️ Conanovsko-keltská akce Kromlech od ostravského studia Perun Creative odhaluje datum vydání a představuje se v novém traileru. Cestu do early accessu na Steamu si Kromlech proseká už 5. března. Víc si o tomhle akčním RPG, které vzniklo i díky úspěchu simulátoru bezdomovce Hobo: Tough Life, přečtěte tady.
👑 Kingdom Come: Deliverance 2 včera oslavilo rok od vydání – a Michal si proto popovídal s Tobiasem Stolz-Zwillingem, šéfem komunikace Warhorse Studios. Byla řeč o všem od reakce českého publika přes prezidenta a nové hry od Warhorse až po Dana Vávru. Jo a první KCD zamířilo na microsoftí Game Pass, pokud jste ho ještě nehráli.
🙏 České studio Amanita Design už poněkolikáté podporuje dobrou věc. Když si do 9. února pořídíte některé z jejich vynikajících her jako Machinarium, Samorost nebo Chuchel, veškeré tržby půjdou na humanitární pomoc pro Ukrajinu čelící ruské invazi.
🤝 Skupina Smarty, která v Česku spolkla známý herní řetězec JRC, posiluje na Slovensku. Převzala tam specializované gamingové obchody PGS. A jestli vás zajímá, jak Smarty na herním byznysu generuje miliardu korun v tržbách, klikněte sem.
🐕 Vyšlo demo české hry Hubert, v níž se proměníte na ovčáckého psa. A taky je tu nový trailer ke Cosmo Tales od Bohemia Interactive. O kosmobilu letícím vesmírem jsme si s tvůrci povídali už dřív.
🤔 Nedávný průzkum GDC mezi více než dvěma tisíci lidí z videoherního průmyslu odhalil zajímavá čísla: 17 procent dotázaných přišlo za poslední rok o místo (což je nárůst), 36 procent používá během své práce generativní AI a podle 52 procent jsou dopady AI na herní průmysl špatné (výrazný nárůst).
🍄 S Mario Kart jsme prosvištěli nejedno odpoledne a Animal Crossing zachránil naši příčetnost během pandemie. A z Nintenda Switch je teď nejprodávanější konzole téhle japonské firmy: prodalo se jí víc než 155 milionů kusů.
🔫 Ke kontroverzi kolem akce Highguard, které paradoxně uškodila publicita na The Game Awards, se začínají vyjadřovat i sami vývojáři. Pusťte si rozhovor se šéfem Wildlight Entertainment o online hejtech i online střílečkách.
📽️ Hororový film Iron Lung podle stejnojmenné videohry je velký komerční úspěch. Youtuber Markiplier přitom čaroval jenom s rozpočtem tři miliony dolarů, ale zájem jeho fanoušků je takový, že i česká kina přidávají projekce.
🎂 Wolfenstein, Doom, Quake (ale taky Commander Keen!), John Romero, John Carmack… prostě id Software. Tohle legendární studio právě slaví 35 let od založení, tak klikněte sem pro cool časovou osu jejich krvavé a zábavné historie.
🤖 Příští týden jde do prodeje očekávaná a podle recenzentů špičková herní myš G PRO X2 Superstrike od Logitechu, na jejímž vývoji spolupracovali i profesionální esportovci.









































