Drake dále vévodí streamovacím službám. Nové album dostal do pěti nejposlouchanějších všech dob

Drake má v kategorii pěti nejposlouchanějších desek na streamovacích službách už tři projekty. Albu Her Loss se daří i mezi kritiky.

Filip HouskaFilip Houska

Kanadský rapper Drake

0Zobrazit komentáře

V říši hudebních streamovacích služeb je jen jeden král – a tím je Drake. Slavný kanadský rapper s novou deskou potvrdil své dominantní postavení v poslechovosti svých skladeb na Spotify, Apple Music a dalších podobných platformách, když s projektem Her Loss dosáhl milníku čtvrtého nejstreamovanějšího alba v historii. Vtip je v tom, že první dvě příčky patří také jemu. Dohromady byly jeho tři studiové desky během svých úvodních týdnů přehrány zhruba dvou miliardkrát.

Společná deska Drakea a rappera 21 Savage je mezi kritiky všeobecně dobře přijímána. A byť někteří namítají, že není vyvážená a hlavní slovo tam má především Drake, funguje dobře jako celek, kde lze najít jak typické rapové hity, tak lehce experimentální tóny s přesahem do R&B a jiných uvolněnějších žánrů. To se evidentně zamlouvá i posluchačům, protože Her Loss zažívá nevídaný úspěch hlavně na hudebních streamovacích službách.

Za úvodní týden podle čísel magazínu Billboard překonaly skladby hranici 513 milionů poslechů, což stačí na to, aby se novinka z dílen dvou uznávaných rapových umělců dostala na čtvrté místo v kategorii nejposlouchanějších desek na streamovacích platformách. Na poměry globální hudební scény jde o solidní úspěch, pro Drakea je ale přece jen ještě něčím speciálnějším – jde totiž o jeho třetí projekt, který se v této kategorii dostal do TOP 5.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na prvním místě sedí deska Scorpion z roku 2018, která se za týden vyšplhala na hranici 745 milionů poslechů. Stříbrnou příčku pak obsazuje loňské album Certified Lover Boy, které má jen o dva miliony poslechů méně než první Scorpion. Jeho nejnovější dílo tak oproti nim znatelně zaostává, i tak se mu ale podařilo něco, o čem si může drtivá většina hudebníků jen zdát. Páté místo v TOP 5 drží rapper Lil Wayne s deskou Tha Carter V (2018), přičemž třetí místo má… Ano, Taylor Swift.

Právě aktuální album této slavné americké popové zpěvačky pod názvem Midnights se zdá být jedním z největších hudebních projektů tohoto roku, což potvrzuje i fakt, že se dva týdny s přehledem drželo na první příčce žebříčku Billboard 200, který posuzuje desky podle toho, jak se prodávají a streamují. Za úvodní týden se jej mělo prodat v počtu 1,58 milionu ekvivalentních albových jednotek (druhý týden pak v počtu 342 tisíc). To je mnohem více než novinka Drakea, které se za debutový týden prodalo 404 tisíc.

Po stránce poslechů na streamovacích službách dosáhlo Midnights hranice 549 milionů poslechů, tedy taktéž více než u nového alba Drakea. Zapříčiněno to může být tím, že poslední deska Swift byla dlouho očekávaná a silně rozebíraná. Naopak Drake a 21 Savage vypustili Her Loss relativně „na poslední chvíli“ bez výrazného proma. Dvojici rapperů se nicméně Swift podařilo v něčem překonat – v aktuálním umístění v Billboard 200. Tento týden se totiž jejich album dostalo na první místo a odsunulo dvoutýdenní nadvládu Midnights.

Sto milionů dolarů na charitu. Jeff Bezos věnoval štědrý dar královně country Dolly Partonové

Autorka hitů I Will Always Love You nebo Jolene je úspěšná umělkyně i filantropka. Její dobročinnost nyní ocenil jeden z nejbohatších lidí světa.

Michal MančařMichal Mančař

Jeff Bezos, zakladatel Amazonu

0Zobrazit komentáře

Jeff Bezos je jméno, které zná nejen v byznysu každý. Dolly Partonová je neméně slavná ve světě hudby. Její velikost ale už dávno přerostla rodný žánr country, americká zpěvačka si další miliony fanoušků získala i svým vřelým vystupováním a filantropickými aktivitami. A rovnou sto milionů dolarů na ně teď získala právě od Bezose.

Jeden z nejbohatších lidí planety není až tak štědrý jako jiní, méně movití miliardáři. Přesto zakladatel Amazonu ze svého jmění dává na dobročinnost milionové částky. Sto milionů dolarů, v přepočtu 2,4 miliardy korun, od Jeffa Bezose spolu s oceněním Courage & Civility Award získala známá zpěvačka Dolly Partonová. Z jejích rukou částka poputuje na dobročinnost.

Partonová je totiž kromě autorství hitů I Will Always Love You, který později proslavila Whitney Houstonová, Jolene nebo 9 to 5 – a dalších tří tisícovek songů – také úspěšnou byznysmenkou a nebývale aktivní filantropkou. „Páni, sto milionů dolarů! Lidé, kteří na to mají prostředky, by měli pomáhat. A já se vždycky snažila peníze používat tak, jak mi srdce říkalo,“ okomentovala zisk ocenění.

Její nadace například už dlouhodobě a pravidelně poskytuje knihy téměř milionu dětí. Finančně podporuje projekty především v oblasti vzdělávání, ale také charitativní a zdravotnické organizace, aktivity ochránců přírody nebo komunity ve vyloučených lokalitách. Milion dolarů věnovala i na vývoj vakcíny Moderna během covidové pandemie. Vakcinaci dokonce podpořila krátkou předělávkou svého šlágru Jolene, v níž zaměnila jméno za slůvko vaccine, tedy vakcína.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Rozdává srdcem. Co dokázala udělat pro děti, gramotnost a v mnoha dalších oblastech je úžasné,“ vysekl poklonu královně country sám Bezos při předávání ceny, která podle něj odměňuje osobnosti, jež „hledají řešení s odvahou a laskavostí“. Před držitelkou jedenácti cen Grammy ji dosud obdrželi pouze Van Jones, právník, komentátor stanice CNN a zakladatel několika dobročinných a neziskových organizací, a španělský šéfkuchař José Andres.

Tento restauratér za své aktivity, v rámci nichž vařil i válkou postiženým lidem na Ukrajině, získal nedávno ve Vatikánu Galileovu cenu pro mecenáše – stejně jako Bezos. V rámci rozdávání zakladatel Amazonu a šéf vesmírné společnosti Blue Origin například už dříve slíbil, že investuje deset miliard dolarů do podpory udržitelnosti a ekologie. Zatím však tento plán naplnil ani ne z pětiny.

Dosud dával méně, ale rozdá víc

Bezosova dosavadní dobročinnost tak bledne ve srovnání s filantropií dalších miliardářů. Třeba i jeho vlastní exmanželky MacKenzie Scottové. Ačkoliv její jmění je ve srovnání s Bezosem zhruba čtvrtinové, už podpořila více než tisícovku charitativních organizací 12 miliardami dolarů, téměř 300 miliardami korun. To je asi osmkrát víc, než na charitu dosud dal její bývalý manžel.

Krátce po ocenění Dolly Partonové se však Bezos nechal slyšet, že v pomoci potřebným hodlá nadále pokračovat. A to v mnohem větším měřítku. V rozhovoru pro CNN oznámil, že většinu jmění chce ještě během svého života darovat. „Ale není jednoduché vymyslet, jak to udělat účinně. Vybudovat Amazon nebylo snadné, ale ani filantropie není jednoduchá. Je hodně věcí, které nemusí být efektivní,“ uvedl pro americkou stanici.

A byť by jeho rozhodnutí mělo mít obdobný výsledek, na rozdíl od MacKenzie Scottové nebo zakladatele Microsoftu Billa Gatese či legendárního investora Warrena Buffetta se tím Bezos nepřipojil k výzvě Giving Pledge. Její příznivci se veřejně zavázali většinu svého majetku postupně využít na dobré účely, jen Scottová by tak měla rozdat úctyhodných 30 miliard dolarů.

Aktualizováno po rozhovoru Jeffa Bezose pro CNN.