Taylor Swift vydala novou desku Midnights. A hned s ní zbořila rekord na Spotify

Jubilejní desáté album slavné popové zpěvačky čítá třináct skladeb – a byť nejde o žádné obří hity, baví nejen fanoušky, ale i kritiky.

Filip HouskaFilip Houska

Americká zpěvačka Taylor Swift

0Zobrazit komentáře

Hudebně se americká popová ikona Taylor Swift v posledních měsících soustředí na jiné věci, to jí ale nezabránilo vydat další studiovou desku, která velmi rychle začala bořit rekordy. Její jubilejní desáté album Midnights dorazilo na streamovací služby během včerejšího dne a konkrétně na Spotify se stalo historicky nejposlouchanějším hudebním projektem za jediný den. Baví i kritiky, kteří oceňují jeho tematickou linku.

Nová deska obsahuje v základu třináct skladeb, které mají být podle slov umělkyně inspirovány jejími „bezesnými noci“ a „fantazírováním nad pomstami“, což z Midnights dělá dílo s relativně promyšlenými texty. Několik hodin po vydání pak přišla i její rozšířená verze s přídomkem 3am Edition, která přináší dodatečných šest nových písniček.

Na příchod v pořadí desátého studiového alba začala Taylor Swift lákat už zhruba před měsícem, kdy na sociální síti TikTok postupně odhalovala tracklist. Swifties, jak se fanouškům jedné z nejvýraznějších popových umělkyň současnosti přezdívá, se proto seskupovali v pomyslných řadách a čekali, než to takříkajíc bouchne.

Stalo se tak včera, kdy nová deska, na které se z produkční i kreativní stránky – podobně jako u předchozích alb Taylor Swift 1989 a Folklore – podílel americký písničkář Jack Antonoff, dorazila na oficiální e-shop Taylor Swift a samozřejmě i na streamovací služby, jež jsou dnes primárním kanálem poslechu nových i starých věcí.

Na Spotify se pak Midnights rychle uchytilo a rovnou přepsalo i rekord v počtu poslechů skladeb za jediný den. Za necelých čtyřiadvacet hodin od vydání překonalo album rekord stanovený umělcem Bad Bunny s deskou Un Verano Sin Ti, která za den posbírala přes 183 milionů streamů. Přesný počet poslechů u Midnights Spotify neuvádí. Daří se i videosinglu Anti-Hero na YouTube, jenž má už přes 13,5 milionu zhlédnutí.

Během své šestnáctileté kariéry překonala americká zpěvačka více než třináct světových rekordů. Ve dvaceti letech se například stala nejmladším umělcem, který kdy získal cenu Grammy za album roku, a získala nejvíce American Music Awards v historii, konkrétně čtyřiatřicet.

Nejsou to ovšem jen fanoušci, kteří nové skladby Taylor Swift milují – i kritici na ně pějí chválu. Vesměs se shodují, že jednotlivé písničky drží pospolu a zpěvačka v nich zní vyspěle. Oceňují mimo jiné i mnohdy temnější tematickou linku, která se napříč deskou prolíná, a také pozitivně hodnotí její návrat k elektroničtější formě popu.

Obecně pak deska, vizuálně inspirovaná estetikou sedmdesátých let, zní propracovaně, což s ohledem na renomé umělkyně zní samozřejmě, je však nutné podotknout, že v posledních měsících má Taylor Swift jiné hudební záležitosti. Postupně totiž přenahrává svá starší alba, aby si k nim získala zpět autorská práva, která na ně ztratila.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym