Dřív to byla PET lahev, brzy z ní bude stavebnice. LEGO ukázalo prototypy dílků z plastového odpadu

Filip HouskaFilip Houska

lego-1

Foto: LEGO

LEGO a jeho prototyp kostiček z použitých plastových lahví

0Zobrazit komentáře

LEGO uvádí nové stavebnice jako na běžícím páse a podle různých odhadů měl tradiční dánský podnik již vyrobit přes 400 miliard barevných kostiček. Naprostá většina z nich je pak z čistého plastu, což se v dnešní době příliš nenosí, a proto se také LEGO v rámci svých ekologických snah snaží měnit. Nyní představilo první prototypy dílků z vyhozených plastových lahví a za rok by je chtělo dostat k zákazníkům.

Stejně jako řada jiných firem s celosvětovým vlivem se i LEGO snaží ke svému masivnímu byznysu přistupovat alespoň zčásti udržitelně. Jedním z příkladů mohou být kostičky vytvořené výhradně z cukrové třtiny, které se nachází i ve stavebnici větrné elektrárny Vestas. Loni v září pak oznámilo, že ze svých balení bude odstraňovat plastové obaly, jež nahradí neprůhledným papírem. A ve svých iniciativách pokračuje.

Tradiční výrobce barevných dílků, z nichž nedávno vzniklo i luxusní Lamborghini Sián v životní velikosti (navíc v továrně na Kladně), rozhodl začít testovat kostičky, jež nejsou vyráběny z čistého plastu. Používá pro ně materiál z recyklovaných PET lahví, který odebírá od zpracovatelů ověřených americkým i evropským úřadem pro kontrolu potravin. Tudíž má splňovat nejpřísnější kritéria, co se kvality a bezpečnosti týče.

„Největší výzvou na naší cestě k udržitelnosti je přehodnocovat a inovovat nové materiály, které jsou stejně odolné a kvalitní jako ty, jež používáme pro naše kostičky. Navíc s nimi musí být i kompatibilní. S tímto prototypem ukazujeme progres, kterého jsme dosáhli,“ říká Tim Brooks, viceprezident udržitelnosti v The LEGO Group. V návaznosti na tento pokrok ale dánskou společnost čeká ještě spoustu práce.

lego-2

Foto: LEGO

Dalším krokem je nové dílky testovat a najít způsob, jak je nabarvit

Půjde primárně o důkladné testování nových ekologičtějších kostiček – předtím je totiž LEGO nepustí na trh. Podle jeho odhadů by ověřování odolnosti a kvality mělo trvat minimálně rok a nelze vyloučit, že se skladba udržitelnějších dílků ještě změní. LEGO totiž v posledních třech letech mělo testovat přes 250 různých variant, jak s použitými plastovými lahvemi pro výrobu nakládat, a zmiňuje i stovky dalších pokusů s jinými plastovými formulacemi.

Podle všeho je ale na dobré cestě. Ta by měla vygradovat v roce 2030, kdy chce LEGO všechny své „vlajkové“ stavebnice vyrábět z udržitelných materiálů – od samotných dílků přes jejich balení. Velkou výzvou je však také najít způsob, jak kostičky z plastového odpadu nabarvit, aby nebyly jen šedivé. „Experimentování je součástí učení a inovací. I děti s našimi stavebnici zkouší nové věci,“ dodává Brooks.

Vedle udržitelných snah LEGO pokračuje v úspěšné byznysové jízdě. Potvrdil to i loňský rok, během kterého se společnosti meziročně zvýšily prodeje o 21 procent a utržila 43,7 miliardy dánských korun (více než 149 miliard korun českých). Rostl i její čistý zisk, a to konkrétně o 19 procent na úroveň okolo 34 miliard českých korun.

Pro kontext můžeme doplnit, že použití zpracovaného plastového odpadu coby materiálu pro další produkty není ničím novým. Jakýmsi průkopníkem je v tomto oboru Adidas, který před několika lety začal vyrábět tenisky s obsahem plastových úlomků, aby na spolupráci s ekologickou organizací Parley for the Oceans následně postavil celou kolekci oblečení.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym