Dříve tátu jen sledoval, teď s ním píše dějiny. LeBron James bude hrát se svým synem v týmu NBA

Bronny James je nová posila Los Angeles Lakers. Tým mu dal smlouvu na čtyři roky a přislíbil přes 125 milionů korun. Cesta to ale nebude snadná.

Filip HouskaFilip Houska

bronny-lebron

Foto: Los Angeles Lakers / Depositphotos

Bronny a LeBron Jamesovi

0Zobrazit komentáře

S oranžovým míčem se narodil a rychle si ho osvojil. Jeho otec ho vychovával sice hlavně jako svého syna, nikdy ale nezastíral, že jednoho dne by z něj chtěl mít i spoluhráče, díky čemuž by spolu přepsali dějiny NBA. A právě to se nyní stalo. Bronny James byl ve svých devatenácti letech vybrán do týmu slavných Los Angeles Lakers, kde bude hrát se svým tátou, legendárním LeBronem. Vedle životního zážitku si přijde i na své první miliony.

LeBron James už v basketbalu dosáhl na vše, co se dalo. Čtyřikrát vyhrál sezónu NBA, čtyřikrát se stal nejužitečnějším hráčem ligy, rovnou dvacetkrát se objevil ve výběru nejlepších hráčů (All-Star), je vůbec nejúspěšnějším střelcem v historii celé soutěže. K tomu má i dvě zlaté z olympiády, globální slávu, jmění přesahující miliardu dolarů a svou produkční firmu. Jeden z nejslavnějších basketbalistů je ale také trojnásobný otec – a dlouho měl takový rodinný sen.

O představě, že by se profesně dožil momentu, kdy bude moci hrát se synem v jednom týmu, mluvil už několik let dozadu. Konkrétně měl na mysli svého nejstaršího potomka LeBrona, kterému se ale říká Bronny, aby se to nepletlo s jeho jménem. Toho zplodil, když mu bylo devatenáct, tudíž šance, že by se oba věkově střetli tak, aby se spolu v nejvyšší basketbalové lize zahráli, nebyla úplně malá. Zvlášť když LeBron i ve svých devětatřiceti stále hraje dobře – a zároveň Bronny je čím dál lepší.

Jakmile tedy Bronny dosáhl devatenácti let, což je minimum pro to, aby se mohl ucházet o vstup do jednoho z týmu NBA (aby takzvaně mohl být draftován), začalo se v médiích spekulovat o tom, jestli půjde hrát za tátou. LeBron už totiž šestým rokem hájí barvy Los Angeles Lakers, kterým v roce 2020 pomohl k titulu mistrů ligy. A kdyby Bronny do kalifornského celku nastoupil, bylo to vůbec poprvé v dějinách NBA, že by měli otec a syn stejný dres.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 👑 (@kingjames)

Že byl na Bronnyho vyvíjen extra tlak, o tom není pochyb. Sám přiznal, že cítí, že vstup do NBA může být o dost složitější, když ví, že jeho táta je stále aktivním hráčem. A navíc jedním z nejlepších basketbalistů, co kdy žil. Zároveň si byl vědom, že si ho žádný tým ani nemusí vybrat, natož pak losangelští Lakers. Před pár dny to ale přece jen zacvaklo… Bronnyho si slavný tým do svého kádru skutečně vybral. A LeBron „neměl slov“.

„Chci se snažit zkrátka prosadit,“ řekl Bronny před novináři v momentě, kdy s ním Lakers podepsali smlouvu na čtyři roky, která mu vynese minimálně 5,4 milionu dolarů (přes 125 milionů korun). A když bude plnit očekávání týmu, výdělek se mu zvedne o dalších 2,5 milionu dolarů. „Chci pracovat a každým dnem se zlepšovat. Nikdy jsem ale nepřemýšlel o tom, že bych šel hrát s tátou. Nebyla to moje hlavní motivace,“ dodal devatenáctiletý nováček.

lebron-james

Přečtěte si takéLeBron James se stal hráčem s nejvíce počtem bodů v historii NBAHvězdný LeBron James přepsal velký rekord. Stal se nejlepším střelcem v dějinách NBA

Cesta to ale nebude snadná. Ani vedení týmu z Los Angeles nechce z Bronnyho udělat nepo baby, které by těžilo ze slávy svých rodičů, respektive otce, a mělo vše zadarmo. Proto se dá očekávat – a naznačuje to i uznávaný novinář Adrian Wojnarowski z ESPN –, že nejstarší syn hvězdného LeBrona si během první sezóny v hlavním týmu moc nezahraje.

Naopak se půjde zdokonalovat do takzvané G League, což je rozvojová soutěž NBA, kde mladí hráči nabírají zkušenosti. Hrát by měl za sesterský tým South Bay Lakers. Jak ale Wojnarowski dále doplňuje, než do G League zamíří, měl by se na palubovce se svým otcem v rámci úvodních zápasů nové sezóny NBA objevit, byť je otázkou, na jak dlouho a jestli to nebude jen show pro média.

Když bude Bronny ve vedlejší lize dosahovat dobrých výsledků, bude ale do hlavního kádru přeřazen. A vzhledem k tomu, že s Lakers podepsal čtyřletý kontrakt s tím, že do konce roku 2025 nesmí být vyměněn do jiného týmu NBA, se dá očekávat, že dříve nebo později si se svým otcem skutečně na jednom hřišti zahraje – a bude rotovat po boku ostatních špičkových hráčů. Spekulovalo se však nad tím, jestli právě LeBron bude ještě natolik kvalitní, aby v Lakers byl. A to má být zřejmě už také vyřešeno.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Byť zatím nejde o finální stanovisko, oficiální web NBA s odkazem na několik zdrojů informuje, že Lakers se měli s LeBronem domluvit na dalším prodloužení smlouvy. V Los Angeles má hrát minimálně další dvě sezóny, během kterých by si měl přijít na 104 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 2,4 miliardy korun. Po vypršení kontraktu by bylo LeBronovi už jednačtyřicet let, čímž by se zařadil do výčtu nejstarších aktivních hráčů, kteří kdy v NBA byli.

I přes svůj pokročilý věk je LeBron, kterému se na palubovce stále daří a za minulou sezónu nastřílel v průměru 25,7 bodu na zápas, pro Lakers stále cenným zbožím. Zajímavé bude sledovat, jak mají v Kalifornii v plánu pracovat právě s Bronnym. Nemusí jít totiž jen o herní výsledky, ale také o marketingový potenciál, který tento mladík ukrývá.

Jen na Instagramu už má přes osm milionů sledujících a jeho TikTok překračuje hranici pěti milionů lidí. Je oblíbený mezi mladými, což může být pro NBA jedině dobře. Obzvlášť teď, kdy televizní sledovanost, především pak finálových zápasů, oproti předchozím letem upadá. Bronny má zároveň četné zkušenosti se spolupracemi s velkými značkami jako Google nebo Nike, z čehož opět mohou benefitovat obě strany.

Tři mladíci na roztrhání: mají o dvě miliardy větší cenu než český nároďák a režírují střet obrů

Tahle tři jména si zapamatujte, dnes proti sobě nastoupí na šampionátu: za Německo Jamal Musiala, za Španělsko Yamal Lamine a Nico Williams.

Luboš KrečLuboš Kreč

navrh-bez-nazvu-10

Foto: UEFA

Zleva: Yamal, Musiala, Williams jr.

0Zobrazit komentáře

Jamal Musiala, Nico Williams, Lamine Yamal… V předčasném finále evropského šampionátu, jak by se také čtvrtfinálové utkání Německa se Španělskem dalo vnímat, vyběhnou na hřiště tři mimořádně mladí a mimořádně talentovaní fotbalisté. Spojuje je ale i něco jiného – všichni tři by mohli reprezentovat ještě jinou zemi.

Jednadvacetiletý Jamal Musiala už na domácím turnaji třikrát skóroval: trefil se proti Skotsku, Maďarsku i v osmifinále do sítě Dánska. Podle odborného serveru Transfermarkt byla hodnota útočníka Bayernu Mnichov před Eurem 120 milionů eur (v přepočtu tři miliardy korun), ale díky jeho svěžím výkonům na hřišti během června dost možná dál vzrostla.

Proč svěžím? Asi nejlépe to popsal trenér německého nároďáku Julian Nagelsmann: „Musí hrát tak, jako by byl na plácku s kamarády v Německu či Anglii.“ A přesně tak to zatím vypadá – předvádí podobně jako Yamal a Williams u Španělů energický, technický, zábavný a zároveň rychlý fotbal.

Důležitá je ovšem Nagelsmannova zmínka o německém či anglickém hřišti. Obě země jsou totiž Musialovou domovinou a ještě jedna k tomu: Nigérie, odkud pochází jeho otec. Mladík se sice narodil ve Stuttgartu v Německu (aby toho nebylo málo, jeho matka má i polské kořeny), ale poměrně brzy celá rodina přesídlila do Anglie, kde následně vystudoval i herně dospěl.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Za Lamanšský průliv nešli kvůli fotbalu, ten nebyl jako v případě Lamina Yamala důvodem rodinného stěhování. Musialova matka tam vyrazila studovat vysokou školu a pak si v Británii našla i práci, otec měl už dřív britský pas. Jeho prvním klubem byl City Central FC ze Southamptonu. Jakmile se rozkřikly zprávy o jeho talentu, utkala se o něj – nakonec vítězně – Chelsea s Arsenalem.

„Byl součástí šachového kroužku, dělal bojová umění, učil se číst a psát anglicky až do té míry, že o sobě a o fotbale napsal krásnou báseň,“ vzpomínal Musialův učitel pro server BBC. A dodal, že nejvíc jej na žákovi fascinovalo, jak vše dělal na 110 procent. Což platilo i o jeho reprezentační kariéře – dnes je sice ve výběru Německa, ale v juniorských kategoriích hrál za Anglii.

Že bude hrát za národní tým Německa, oznámil v únoru 2021. Bylo to svého druhu překvapení, protože Angličané jej měli za svého a Němci se s ním už dřív rozloučili. Když jej totiž neúspěšně lákali, aby za Německo hrál v jeho jednadvacítce, odmítl a německý kouč na to konto pravil: „Jasně dal najevo, že aktuálně vidí svou fotbalovou budoucnost u anglického národního týmu. Bereme to na vědomí a přejeme mu jen to nejlepší.“

Jako by si dlouho nemohl vybrat: fotbalově sice vyrostl v Chelsea, ale už v roce 2019 přestoupil do Bayernu Mnichov, pro nějž je dnes klíčovým hráčem. A tak několik let balancoval mezi Německem a Anglií, ke které cítil vděk a mezi jejímiž mladými borci má řadu kamarádů a známých včetně největší hvězdy Albionu, stejně starého Juda Bellinghama.

Jamal Musiala ale není zdaleka jediným mladým fotbalistou, o kterého usilovalo díky jeho původu vícero národních týmů. Až v pátek v podvečer vyběhnou na hřiště Němci proti Španělům, budou tam další minimálně dva podobní hráči: jednak Lamine Yamal, který má kromě španělských i marocké kořeny, jednak Nico Williams. A jeho příběh má i dobrodružné parametry.

On i jeho starší bratr Iňaki se sice narodili ve Španělsku, ale jejich rodiče, ona Ghaňané, předtím pěšky putovali přes Saharu, aby se dostali do španělské enklávy Melilla na severu Afriky. Odtud se jako uprchlíci, jež málem deportovali zpět, dostali na kontinent. Oba jejich synové pak fotbalově vyrostli v zázemí předního klubu Athletic Bilbao, za který dodnes hrají.

fusballliebe2

Přečtěte si takéEuro plné technologií nabízí míč z laboratoře a VAR pro divákyMíč z laboratoře, poloautomatické ofsajdy a VAR pro diváky. Euro 2024 je šampionát plný technologií

Iňaki je klubovou legendou, ve španělské reprezentaci pro něj ale nebylo dost příležitostí, a tak se rozhodl pro Ghanu, za kterou hrál jak na mistrovství světa v roce 2022, tak loni na Africkém poháru. O devět let mladší Nico je také členem základní sestavy Athletica Bilbao, ale podle všeho dostal do vínku o něco víc talentu – a tak je dnes jednou z hvězd španělského výběru a přetahují se o něj nejslavnější fotbalové kluby.

Manažeři Bilbaa vědí, že jej už neudrží a zároveň to je pro klub šance vydělat dost peněz. Williamsova výstupní klauzule hovoří o částce přes 50 milionů eur, které za něj bude muset zájemce zaplatit. Sám hráč se nechal slyšet, že by nejraději zamířil za Laminem Yamalem do FC Barcelona, zájem má ale i Chelsea nebo Arsenal.

Katalánský velkoklub nicméně podle zpráv, které publikoval španělský portál Sport.es, chce Williamse Jr. získat, protože takové je i přání Yamala, s nímž se výborně v útoku doplňují. Problém je, že Barcelona se nachází dlouhodobě ve finančních problémech, takže 50 milionů eur (skoro 1,3 miliardy korun), což třeba pro týmy z anglické Premier League není až tak horentní suma, je částka, která se musí dobře propočítat – a řešením má být výprodej jiných hvězd, aby na Williamsův příchod bylo. Konkrétně má jít o dvojici Ronald Araújo a Raphinha.

A jen tak mimochodem – souhrnná cena Musialy, Yamala a Williamse je podle propočtů Transfermarkt 270 milionů eur, což je o 80 milionů eur (tedy o dvě miliardy korun) víc, než kolik činí hodnota celé české reprezentace. A kdybychom k nim připočítali i Musialova parťáka z útoku Floriana Wirtze, kterému je taktéž 21 let (má ale jen německé kořeny, proto o něm v tomto článku není tolik zmínek), rozdíl by byl ne dvě miliardy, ale více než pět miliard. Hodnota Wirtze z Leverkusenu je totiž 130 milionů eur.