Hvězdný LeBron James přepsal velký rekord. Stal se nejlepším střelcem v dějinách NBA

Hvězdný basketbalista přepsal přes čtyřicet let starý rekord, který držel legendární Kareem Abdul-Jabbar.

Filip HouskaFilip Houska

Americký basketbalista LeBron James

0Zobrazit komentáře

Čekalo se na to poslední týdny, kvůli poranění kotníku ale nebylo jisté, jestli to v úvodních měsících roku stihne. Nakonec se ale na palubovku dostával – a největší rekord v dějinách NBA pokořil. Hvězdný basketbalista LeBron James se stal nejúspěšnějším střelcem v dějinách ligy, když v posledním zápase o tři body překonal legendárního Kareema Abdula-Jabbara.

V dnešním utkání mezi Los Angeles Lakers, za které LeBron James hraje, a Oklahomou City Thunder nastřílel 38 bodů, přičemž ten 36. byl pro něj naprosto zlomový. Padl ve třetí čtvrtině zápasu ze střední vzdálenosti a znamenal, že pokořil přes čtyřicet let trvající rekord v počtu nastřílených bodů – dohromady tak hvězda NBA má na kontě 38 390 bodů.

V ten moment šlo o velkou slávu. Jakmile James rekord překonal, hra se zastavila. „Střela historie,“ zvolal komentátor, zatímco se na palubovky hrnuli novináři, kameramani, spoluhráči i jeho děti. Tleskala mu celé hala a evidentně i samotný James si svou historickou chvilku náležitě užíval.

Celkovým počtem bodů se James vyšvihl nad jednoho z nejslavnějších hráčů NBA, Kareema Abdula-Jabbara, který většinu své kariéry strávil také ve žluto-fialových barvách týmu z Los Angeles, hrál od šedesátých do osmdesátých let – a také mu přímo během zápasu zatleskal.

V basketbalových komunitách se začalo řešit, jestli se James po pokoření rekordu nějak „vyrovnal“ slavnému Michaelu Jordanovi. Názory se různí, pro řadu basketbalových expertů je ale Jordan stále na pomyslné špici, i když je v bodování „až“ na pátém místě (před ním jsou ještě neméně slavní Kobe Bryant a Karl Malone).

Jak podotýká uznávaný sportovní novinář Stephen A. Smith, v dobách, kdy hrál Jordan, tedy v devadesátých letech, byl basketbal podstatně drsnější hrou a některé dnešní fauly vůbec nebyly pískány. V očích odborníků na NBA, kteří hru sledují desítky let, tak bude James dvojkou, což ale v žádném případě neubírá na jeho relevanci.

Celému světu teď James ukázal, že i ve věku třiceti osmi let dokáže být naprosto dominantní – a bude zajímavé sledovat, jak se jeho kariéra bude v následujících letech dále vyvíjet. Pochopitelně by chtěl vyhrát další tituly, dosud jich má na kontě čtyři, naposledy z roku 2020.

Všechny jeho úspěchy (včetně čtyřnásobného ocenění za nejužitečnějšího hráče ligy) se navíc Jamesovi vyplácí i finančně. Loni se svým chlebodárcem podepsal novou smlouvu, díky které si vydělá dalších zhruba 97 milionů dolarů. Tak lukrativní smlouvu NBA nepamatuje.

Nadále bude spolupracovat s Nike na výrobě vlastních tenisek a oblečení. Do toho to umí také s investicemi, které mu vynáší spoustu peněz, a mimo jiné přes skupinu Fenway Sports Group drží podíly v Pittsburghu Penguins a fotbalovém Liverpoolu. Jeho jmění se odhaduje na přibližně jednu miliardu dolarů.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym