Dva roky po PSD2 aneb jak se otevírají české banky? Rekordmany v počtu připojených bank jsou Creditas a KB
Dlouho očekávaná směrnice PSD2 vešla v platnost začátkem minulého roku. Za trojicí písmen se skrývá zkratka Payment Services Directive a dvojka je v názvu proto, že jde již o druhou směrnici Evropské unie, která se týká platebních služeb. To je však pořád teorie, v praxi a co nejjednodušeji řečeno přinesla významné změny v provádění online plateb a poskytování informací v platebním styku. Jenže byť se toho na papíře mělo celkem hodně změnit, realita, jak už bývá zvykem, poněkud pokulhává.
Hlavními změnami, které mělo PSD2 přinést, byly jednak zvýšené nároky na kontrolu identity zákazníka při placení online, ale také poskytnutí informací o zákazníkovi třetí straně, například různým fintechovým službám, které by s nimi mohly dále pracovat. Některé novinky už na trhu můžeme zpozorovat.
Pro ověřování plateb na internetu se začíná místo SMS kódu využívat otisk prstu nebo sken obličeje přímo v mobilních telefonech a příslušných aplikacích. Do některých bank už se jde napojit snadněji než dříve, čehož začal využívat například tuzemský startup BudgetBakers, když zahájil první velkou spolupráci s Komerční bankou.
Banky však obecně na změny naskakují jen pozvolna a ne všechno zatím funguje ideálně. Podle společnosti IDC dnes téměř polovina ze 100 největších světových bank provozuje vývojářský portál, přes který sdílí své vývojářské nástroje, pomocí nichž se otevírají a umožňují třetím stranám, aby se na ně napojily. V Evropě to má být ze 40 největších bank přibližně 65 procent a tuzemská technologická společnost Trask, která se modernizaci bankovnictví věnuje už 25 let, se blíže podívala, jak vypadá situace v Česku.
„V Česku je dnes, měřeno tržními podíly bank dle počtu účtů, více než 95 procent retailových účtů dostupných skrze tzv. PSD2 API a podle našeho API portálu lze přes tyto nástroje připojit celkem 28 bank. Nicméně podmínkou je, aby vám tuto možnost umožňoval multibanking vaší domovské banky,“ říká Radek Václavík, expert bankovních API.
Vývojářské nástroje a rozhraní pro napojování dalších aplikací do svých systémů zavádí banky jednak kvůli zmíněné směrnici PSD2, ale zároveň jim toto otevírání pomáhá inovovat obchodní modely. „Služby API tak zahrnují pobočky, bankomaty, devizové transakce, úvěrové aplikace a tak dále. Zároveň již pět bank dnes dokáže ověřit identitu skrze API,“ doplňuje produktový manažer agregační platformy BAAPI Petr Gába.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.