Dvacítce nejlepších leteckých společností vládnou Singapore Airlines. V Evropě vedou Francouzi

Kdo si chce při létání dopřát ten nejvyšší komfort, měl by cestovat první třídou se Singapur Airlines či v business třídě společnosti Qatar Airways.

siganpore-airlines

Foto: Singapore Airlines

Airbus dopravce Singapore Airlines

Při výběru leteckého spoje se řada cestujících řídí jeho cenou. Někdo ovšem nedá dopustit na svého oblíbeného dopravce – a pokud patří do žebříčku dvacítky nejlepších leteckých společností planety, není se ani čemu divit. V letošním ročníku pravidelného vyhlašování se na úplné špičce umístily Singapore Airlines.

Společnost Skytrax zveřejnila letošní výsledky ocenění World Airline Awards, které je udělované těm nejlepším aerolinkám světa již třiadvacet let. Sestavování žebříčku je zcela nezávislé a je vyhodnocováno na základě zákaznického průzkumu u cestujících z více než sto zemí. Sběr dat pro letošní ročník probíhal od září 2022 do května 2023.

V pařížském Muzeu letectví a vesmíru byli vítězové vyhlášeni před několika dny, přičemž vůbec nejlepší leteckou společností se staly singapurské aerolinky, pro které se jedná již o páté vítězství v historii soutěže. Jejich šéf ve svém děkovném projevu řekl, že se stále „vzpamatovávají z pandemie, přesto chtějí nabízené služby dále posouvat na nejvyšší možnou úroveň“.

Singapore Airlines bodovaly v kategoriích spojených se službami nabízenými v první třídě. Zde získaly nejvyšší ocenění za cestování první třídou, nejlepší sedadlo v první třídě a nejlepší komfortní vybavení první třídy.

Na druhém místě se umístily Qatar Airways, které v předchozích ročnících skončily na úplné špičce hned sedmkrát. Tentokrát se jim však dařilo především v jednotlivých kategoriích spojených s business class, kde získaly například i cenu za nejlepší salónek.

Na třetím místě skončila japonská All Nippon Airways, která si odnesla první cenu pro nejčistší leteckou společnost na světě, což je titul, který se jí podařilo získat již potřetí v řadě. Do první pětky se také probojovaly Emirates a Japan Airlines. Mezi evropskými leteckými společnostmi si nejlépe vedly Air France a Swiss International Air Lines, které obsadily sedmou, respektive dvanáctou příčku.

Součástí vyhlašování soutěže je také ocenění pro nejlepší letištní salónky. Nejvyšší ocenění získalo římské letiště Fiumicino se svým salónkem Plaza Premium. Na druhém místě skončil salónek na letišti v Bahrajnu a na třetím salónek na istanbulském letišti.

Kompletní seznam dvaceti nejlepších aerolinek:

 1. Singapore Airlines
 2. Qatar Airways
 3. All Nippon Airways
 4. Emirates
 5. Japan Airlines
 6. Turkish Airlines
 7. Air France
 8. Cathay Pacific
 9. Eva Air
 10. Korean Air
 11. Hainan Airlines
 12. Swiss International Air Lines
 13. Etihad Airways
 14. Iberia
 15. Fiji Airways
 16. Vistara
 17. Qantas Airways
 18. British Airways
 19. Air New Zealand
 20. Delta Air Lines